BUNDESLIGA

Σάλκε - Χέρτα 5-2: Πήραν το ντέρμπι των ουραγών με πεντάρα οι μπλε

Ο Μάριους Μπούλτερ πανηγυρίζει γκολ του στο Σάλκε - Ντόρτμουντ
Ο Μάριους Μπούλτερ πανηγυρίζει γκολ του στο Σάλκε - Ντόρτμουντ 2023 AP PHOTO/MARTIN MEISSNER

Η Σάλκε επικράτησε της Χέρτα στο ντέρμπι των ουραγών με 5-2 και πήρε μια σημαντική νίκη στην προσπάθεια της να παραμείνει στην κατηγορία.

Σε ένα παιχνίδι που δεν θύμιζε σε τίποτα ντέρμπι ουραγών η Σάλκε μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο την αναμέτρηση με τη Χέρτα και επικράτησε με 5-2 στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής.

Οι μπλε έφτασαν έτσι σε ένα σημαντικό τρίποντο στη μάχη που δίνουν για να μείνουν στην κατηγορία. Παρά τη νίκη τους βέβαια δεν ξέφυγαν από τη ζώνη του υποβιβασμού απλά προσπέρασαν τη Χέρτα και προσωρινά την Στουτγκάρδη που έχει όμως ένα παιχνίδι λιγότερο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Μάριους Μπούλτερ ο οποίος πέτυχε δύο (13', 78') από τα πέντε γκολ της ομάδας του.

Οι μπλε άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3' με τον Σάρκε για να έρθει δέκα λεπτά αργότερα ο Μπούλτερ και να γράψει το 2-0. Η Χέρτα μείωσε το σκορ στο 48' με τον Γιόβετιτς αλλά η Σάλκε αντέδρασε και πέτυχε και τρίτο γκολ λίγο αργότερα με τον Τερόντε. Ο Μπούλτερ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1' στο 78' για να έρθει ο Ρίχτερ στο 84' και να κάνει το 4-2 ενώ το τελικό 5-2 διαμόρφωσε ο Καμίνσκι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.