BUNDESLIGA

Bundesliga: Η Λεβερκούζεν δεν χάνει την κορυφή, νίκες για Άιντραχτ και Φράιμπουργκ

Οι παίκτες της Λεβερκούζεν πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Χάιντενχαϊμ για την Bundesliga 2023-2024 στην "Μπάιαρενα", Λεβερκούζεν | Κυριακή 24 Σεπτεμβρίου 2023 © 2023/MARTIN MEISSNER/AP IMAGES

Η Λεβερκούζεν υπέταξε και τη Βόλφσμπουργκ και ανέκτησε την κορυφή της Bundesliga. Η Φράιμπουργκ επικράτησε της Μπόχουμ και η Άιντραχτ της Χόφενχαϊμ από τους αντιπάλους των ελληνικών ομάδων στην Ευρώπη.

Η Λεβερκούζεν είναι ασταμάτητη και δεν πτοήθηκε ούτε στην έδρα της φορμαρισμένης Βόλφσμπουργκ. Το 2-1 την επανέφερε στην κορυφή της Bundesliga έπειτα από την 8η αγωνιστική, συνεχίζοντας την πορεία πρωταθλητισμού.

Οι παίκτες του Τσάμπι Αλόνσο μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, προηγήθηκαν με τον Τζέρεμι Φρίμπονγκ, όμως οι "λύκοι" κατάφεραν να ισορροπήσουν την εικόνα του αγώνα και μάλιστα ισοφάρισαν πριν από τη λήξη του 1ου ημιχρόνου με τον Μαξένς Λακρουά. Οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερες ευκαιρίες και έφτασαν σε δεύτερο γκολ με τον Άλεξ Γκριμάλντο, που έφτασε τα τρία γκολ στο πρωτάθλημα, παίζοντας ως αριστερός φουλ μπακ.

Η Στουτγκάρδη παραμένει στη 2η θέση, έπειτα από τη νίκη με 3-0 επί της Ουνιόν στο Βερολίνο, όμως έχασε τον ηγέτη της, Σερού Γκιρασί, με μυϊκό τραυματισμό. Ο επιθετικός από τη Γουιάνα πάντως έκανε το καθήκον του πριν γίνει αλλαγή στο 30', αφού σκόραρε στο 16' κι έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Ο παίκτης που τον αντικατέστησε, ο Ντενίζ Ουντάβ, διαμόρφωσε στο τελικό σκορ στο 88', με τον Σίλας να σκοράρει επτά λεπτά νωρίτερα.

Η Ντάρμστατ είχε την κατοχή της μπάλας, τις τελικές, αλλά και την αστοχία, με συνέπεια η Λειψία να φύγει με τη νίκη 3-1 και να παραμένει σε επαφή με τις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Ο Λόις Οπέντα σκόραρε πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα και πέτυχε και το τέταρτο γκολ του αγώνα στο 2ο μέρος. Ενδιάμεσα, ο Έμιλ Φόρσμπεργκ για τους φιλοξενούμενους και ο Τομπίας Κέμπε για τους γηπεδούχους με πέναλτι είχαν πετύχει από ένα γκολ.

Στο μέτωπο των αντιπάλων των ελληνικών ομάδων, η Φράιμπουργκ επικράτησε 2-1 με ανατροπή της Μπόχουμ και παρέμεινε σε τροχιά Ευρώπης. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League βρέθηκε να χάνει από το γκολ του Γκονσάλο Πασιένσια μόλις στο 15', όμως έφερε τα πάνω κάτω πριν από την ανάπαυλα. Ο Ρίτσου Ντόαν ισοφάρισε στο 26' και στις καθυστερήσεις το πέναλτι του Βιτσέντζο Γκρίφο έκανε την ανατροπή.

Παρόμοια εξέλιξη είχε και η εκτός έδρας αναμέτρηση της Άιντραχτ στην έδρα της Χόφενχαϊμ. Το 3-1 για την αντίπαλο του ΠΑΟΚ στο Europa Conference League σημειώθηκε έπειτα από ανατροπή. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μαξιμίλιαν Μπάιερ, όμως οι φιλοξενούνοι βρήκαν τρία γκολ με τους Ομάρ Μαρμούς, Άνσγκαρ Κνάουφ και Ελιές Σκιρί πριν από το ημίχρονο.