BUNDESLIGA

Bundesliga: Η Λειψία υπέταξε την Φράιμπουργκ, πήρε βαθμό στην Βρέμη η Άιντραχτ

Οι παίκτες της Λειψίας πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα για το Champions League | 25 Οκτωβρίου 2023 @2023 MATTHIAS SCHRADER/AP IMAGES

Με τον Τσάβι Σίμονς να κρατάει την μπαγκέτα και να έχει γκολ και ασίστ, η Λειψία επιβλήθηκε 3-1 της Φράιμπουργκ και ανέβηκε στην 4η θέση του πίνακα, αφήνοντας πίσω της την Ντόρτμουντ. Στάθηκε όρθια στην Βρέμη η Άιντραχτ.

Η Λειψία πραγματοποιεί φέτος μία εξαιρετικη πορεία τόσο στην Γερμανία όσο και στην Ευρώπη (προκρίθηκε μεσοβδόμαδα στους "16" του Champions League) και ένας από τους βασικούς συντελεστές της μέχρι τώρα επιτυχίας της είναι ο Τσάβι Σίμονς.

Ο 20χρονος Ολλανδός διεθνής μέσος ήταν εκείνος που έπαιξε καθοριστικό ρόλο και το βράδυ της Κυριακής (12/11) στο 3-1 επί της Φράιμπουργκ ( για την 11η αγωνιστική, αφού ήταν εκείνος που άνοιξε το δρόμο για τη νίκη σκοράροντας στο 8ο λεπτό και εκείνος που σφράγισε το τρίποντο στο 80ο λεπτό, δίνοντας την ασίστ στον Μπάουμγκαρτνερ για το τελικό σκόρ.

Μάλιστα, αυτή ήταν η τέταρτη φορά που είχε γκολ και ασίστ στον ίδιο αγώνα της Bundesliga της φετινής σεζόν, κάτι που δεν έχει πετύχει κάποιος άλλος στη διοργάνωση το 2023-24. Την ίδια ώρα η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League έμεινε στην 8η θέση, συμπληρώνοντας τρία ματς χωρίς νίκη (1 ισοπαλία - 2 ήττες) και έχοντας μόνο μία νίκη στα οκτώ τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος.

Όσον αφορά στην προσεχή αντίπαλο του ΠΑΟΚ στο Conference League, Άιντραχτ, βρέθηκε να χάνει με 2-0 από την Βέρντερ στο 50ο λεπτό όμως δεν το έβαλε κάτω και έφτασε στην ισοφάριση με δύο γκολ μέσα σε 10 λεπτά, για να επεκτείνει έτσι σε πέντε ματς πρωταθλήματος το αήττητο σερί της (3 νίκες - 2 ισοπαλίες) και να παραμένει σε απόσταση βολής από την πρώτη εξάδα.

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής

• Γκλάντμπαχ - Βόλφσμπουργκ 4-0 (16' Τσβάντσαρα, 42' Ράιτς, 64' Ονορά, 71' Πλεά)
  • Μπάγερν - Χάιντενχαϊμ 4-2 (14', 44' Κέιν, 72' Γκερέιρο, 85' Τσούπο Μότινγκ / 67' Κλάιντινστ, 70' Μπέστε)
  • Άουγκσμπουργκ - Χόφενχαϊμ 1-1 (53' Ντεμίροβιτς / 23' Βέχορστ)
  • Στουτγκάρδη - Ντόρτμουντ 2-1 (42' Ουντάβ, 83' πέν. Γκιρασί / 36' Φίλκρουγκ)
  • Ντάρμστατ - Μάιντς 0-0
  • Μπόχουμ - Κολωνία 1-1 (25' Ντάσνερ / 54' Ζέλκε)
  • Λεβερκούζεν - Ουνιόν 4-0 (23' Γκριμάλντο, 57' Κοσούνου, 73' Τα, 83' Τέλαα)
  • Βέρντερ - Άιντραχτ 2-2 (45+2' πεν. Ντακς, 50' Μπορέ / 65' Σκιρί, 75' Σμόλτσιτς)
  • Λειψία - Φράιμπουργκ 3-1 (6' Σίμονς, 79' πεν. Οπέντα, 80' Μπάουμγκαρτνερ / 45+6' Ρελ)