BUNDESLIGA

Bundesliga: Τα χρειάστηκε η Μπάγερν, η Στουτγκάρδη υπέταξε την Ντόρτμουντ

Ο Χάρι Κέιν της Μπάγερν πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στην Χάιντενχαϊμ για την Bundesliga 2023-2024 στην "Άλιαντς Αρένα", Μόναχο | Σάββατο 11 Νοεμβρίου 2023 AP

Η Μπάγερν έκαμψε με μεγάλη δυσκολία την αντίσταση της Χάιντενχαϊμ και πέταξε το μπαλάκι της κορυφής στη Λεβερκούζεν. Η Στουτγκάρδη υπέταξε την Ντόρτμουντ και την άφησε πίσω στη μάχη της 3ης θέσης.

Η Μπάγερν τα χρειάστηκε απέναντι στη "νεοφώτιστη" Χάιντενχαϊμ, όμως αφού ισοφαρίστηκε, κατάφερε να τη λυγίσει με 4-2 για την 11η αγωνιστική της Bundesliga και να πατήσει κορυφή, περιμένοντας τον κυριακάτικο αγώνα της Λεβερκούζεν με την Ουνιόν.

Οι Βαυαροί έδειχναν ότι θα περάσουν ένα άνετο απόγευμα χάρη στον Χάρι Κέιν, που σημείωσε δύο τέρματα στο 1ο μέρος και σκοράροντας για τέταρτη σερί αγωνιστική έφτασε τα 17 στο πρωτάθλημα.

Ο αγώνας ήταν μονόπλευρος, όμως η άμυνα των γηπεδούχων παραμένει ευάλωτοι και οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν. Μέσα σε τρία λεπτά οι Τιμ Κλάιντιντστ και Γιαν Νίκλας Μπέστε έφεραν το παιχνίδι στα ίσια και αύξησαν στο κατακόρυφο για δύο λεπτά την αγωνία στην "Άλιαντς Αρένα".

Ο Ραφαέλ Γκερέιρο στην επιστροφή του στη δράση έπειτα από τραυματισμό έκανε το 3-2 στο 72' και ο Ερίκ Μαξίμ Τσούπο Μότινγκ διαμόρφωσε το τελικό σκορ, δίνοντας το "τρίποντο" στους πρωταθλητές.

Μεγάλη μάχη δόθηκε και στην Στουτγκάρδη, η οποία κρίθηκε από ακόμα μία επιστροφή από τραυματισμό. Ο Σερού Γκιρασί χρειάστηκε μόλις ένα τέταρτο αγώνα για να χριστεί σκόρερ και να δώσει στην ομάδα του τη νίκη 2-1 επί της Ντόρτμουντ στην αναμέτρηση για την 3η θέση.

Η ομάδα του Ζεμπάστιαν Χένες ήταν καταιγιστική στο 1ο μέρος, απέτυχε να σκοράρει σε πέναλτι του Κρις Φίρις, δημιούργησε ευκαιρίες κι εν τέλει βρήκε το γκολ με τον Ντενίζ Ουντάβ στο 42', έξι λεπτά έπειτα από το γκολ του Νίκλας Φίλκρουγκ, κόντρα στη ροή του αγώνα.

Ο Έντιν Τέρζιτς είχε κάνει τρεις αλλαγές μέχρι την έναρξη του 2ου μέρους (η μία αναγκαστική) προσπαθώντας να διορθώσει τα κακώς κείμενα. Τα κατάφερε ως προς τον περιορισμό των επιθέσεων των Σουηβών, μέχρι να επιστρέψει στη δράση ο πρώην πρώτος σκόρερ της κατηγορίας, μέχρι να τον ξεπεράσει ο Κέιν στο διάστημα απουσίας του. Ο Γκιρασί μπήκε στο παιχνίδι στο 67' και στο 83' σκόραρε με πέναλτι, φτάνοντας τα 15 γκολ στη σεζόν και δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής

• Γκλάντμπαχ - Βόλφσμπουργκ 4-0 (16' Τσβάντσαρα, 42' Ράιτς, 64' Ονορά, 71' Πλεά)
  • Μπάγερν - Χάιντενχαϊμ 4-2 (14', 44' Κέιν, 72' Γκερέιρο, 85' Τσούπο Μότινγκ / 67' Κλάιντινστ, 70' Μπέστε)
  • Άουγκσμπουργκ - Χόφενχαϊμ 1-1 (53' Ντεμίροβιτς / 23' Βέχορστ)
  • Στουτγκάρδη - Ντόρτμουντ 2-1 (42' Ουντάβ, 83' πέν. Γκιρασί / 36' Φίλκρουγκ)
  • Ντάρμστατ - Μάιντς 0-0
  • Μπόχουμ - Κολωνία 1-1 (25' Ντάσνερ / 54' Ζέλκε)
  • 12/11 16:30 Λεβερκούζεν - Ουνιόν
  • 12/11 18:30 Βέρντερ - Άιντραχτ
  • 12/11 20:30 Λειψία - Φράιμπουργκ