BUNDESLIGA

Bundesliga: Εξάσφαιρη η Μπάγερν παρά τις απουσίες, ανεβαίνει η Λειψία

Ο Λέον Γκορέτσκ της Μπάγερν πανηγυρίζει με τον Ερίκ Μαξίμ Τσούπο Μότινγκ γκολ που σημείωσε κόντρα στη Μάιντς για την Bundesliga 2022-2023 στην "Άλιαντς Αρένα", Μόναχο | Σάββατο 29 Οκτωβρίου 2022 © 2022 ALEXANDRA BEIER/ASSOCIATED PRESS

Η Μπάγερν διέλυσε τη Μάιντς έπειτα από το θρίαμβο κόντρα στην Μπαρτσελόνα και ετοιμάζεται να ανακαταλάβει την κορυφή της Bundesliga. Η Λειψία συνεχίζει την ανοδική πορεία, ύστερα από τη νίκη επί της Λεβερκούζεν.

Η Μπάγερν δεν έδειξε κουρασμένη από το θρίαμβο επί της Μπαρτσελόνα στην Ισπανία και διέλυσε με 6-2 την αναγεννημένη φέτος Μάιντς για την 12η αγωνιστική της Bundesliga.

Οι Βαυαροί παρατάχθηκαν με σημαντικά προβλήματα τραυματισμών, όπως των Μάνουελ Νόιερ, Τόμας Μίλερ, Λιρόι Σανέ και Λικά Ερναντέζ, όμως δεν φάνηκε κάτι σε αγωνιστικό επίπεδο. Μόλις στο 5ο λεπτό ο Σερζ Γκνάμπρι είχε ανοίξει το σκορ και πριν από τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Τζαμάλ Μουσιάλα έκανε το 2-0. Ο Σαντιό Μανέ νικήθηκε σε εκτέλεση πέναλτι στο 43' από τον Ρόμπιν Τσέντνερ, όμως με το ριμπάουντ έκανε το 3-0. Ο Σβεν Ούλραϊχ απέκρουσε κι αυτός πέναλτι λίγο αργότερα, όμως από το επακόλουθο κόρνερ ο Σιλβάν Γουιντμέρ μείωσε το σκορ.

Το 2ο ημίχρονο κυμάνθηκε στο ίδιο επίπεδο, με τους γηπεδούχους να είναι οι απόλυτοι κυρίαρχοι. Ο Λέον Γκορέτσκα, ο Ματίς Τελ και ο Ερίκ Μαξίμ Τσούπο Μότινγκ σκόραραν για λογαριασμό τους, με τον Μάρκους Ίνγκβαρτσεν να σκοράρει κι αυτός για τους φιλοξενούμενους.

Η Λειψία εκμεταλλεύτηκε την απώλεια της Μάιντς και συνεχίζει την ανοδική πορεία της στο πρωτάθλημα, με τη νίκη 2-0 επί της Λεβερκούζεν. Η ομάδα του Μάρκο Ρόζε δεν εντυπωσίασε, ωστόσο είχε σε καλή μέρα τον Κριστοφέρ Ενκουνκού, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 32'. Στο 2ο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά καλύτεροι, έχασαν αρκετές ευκαιρίες μέχρι ο Τίμο Βέρνερ να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Η Στουτγκάρδη πήρε μεγάλη ανάσα απέναντι στην Άουγκσμπουργκ, με νίκη 2-1 στις καθυστερήσεις χάρη στο γκολ του Βάλντεμαρ Άντον, αν και δεν αγωνίστηκε κανείς Έλληνας. Ο Ντίνος Μαυροπάνος αντιμετωπίζει μυικό πρόβλημα, ενώ ο Θωμάς Καστανάρας έμεινε στον πάγκο.

Στον πάγκο άρχισαν και οι δύο Έλληνες της Μπόχουμ, στην εκτός έδρας συντριβή με 0-4 από τη Βόλφσμπουργκ. Ο Κώστας Σταφυλίδης πέρασε στον αγώνα στο 73ο λεπτό κι ο Βασίλης Λαμπρόπουλος δεν χρησιμοποιήθηκε.

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

• Βέρντερ - Χέρτα 1-0 (85' Φίλκρουγκ)
  • Λειψία - Λεβερκούζεν 2-0 (32' Ενκουνκού, 83' Βέρνερ)
  • Μπάγερν - Μάιντς 6-2 (5' Γκνάμπρι, 28' Μουσιάλα, 43' Μανέ, 58' Γκορέτσκα, 79' Τελ, 86' Τσούπο Μότινγκ / 45+4' Γουιντμέρ, 82' Ίνγκβαρτσεν)
  • Στουτγκάρδη - Άουγκσμπουργκ 2-1 (15' Γκιρασί, 90+2' Άντον / 4' Νίντερλεχνερ)
  • Βόλφσμπουργκ - Μπόχουμ 4-0 (27', 58' Νμέτσα, 35' Μπακού, 80' Βιντ)
  • 29/10 19:30 Άιντραχτ - Ντόρτμουντ
  • 30/10 16:30 Ουνιόν - Γκλάντμπαχ
  • 30/10 18:30 Σάλκε - Φράιμπουργκ
  • 30/10 20:30 Κολωνία - Χόφενχαϊμ