LA LIGA

Ατλέτικο - Μπέτις 2-0: Στη 2η θέση με Γιορέντε και Σουάρες

Ο Λουίς Σουάρες πέτυχε το δεύτερο γκολ της Ατλέτικο κόντρα στην Μπέτις για την La Liga AP PHOTO/MATTHIAS SCHRADER,POOL

Η Ατλέτικο Μαδρίτης λύγισε με 2-0 την αντίσταση της Μπέτις χάρη σε δύο γκολ στην αρχή και στο φινάλε του δευτέρου ημιχρόνου και ανέβηκε στην 2η θέση, δύο πόντους πίσω από την πρωτοπόρο Ρεάλ (VIDEOS).

Λίγα 24ωρα μετά τη βαριά ήττα που γνώρισε στο Μόναχο από την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Μπάγερν, η Ατλέτικο επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα εντός των συνόρων. Οι Γιορέντε και Σουάρες ήταν οι παίκτες που υπέγραψαν τα γκολ της νίκης της επί της Μπέτις (δεύτερης σερί στην La Liga), με τους ροχιμπλάνκος να ανεβαίνουν έτσι στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δεν δημιούργησαν σπουδαίες ευκαιρίες, αφού επιχειρούσαν με μακρινά σουτ. Οι γηπεδούχοι περίμεναν περισσότερο, αλλά είχαν δύο στιγμές με τον Σουάρες.

Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Ατλέτικο Μαδρίτης βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Γιορέντε έκανε ωραία ατομική ενέργεια από τα αριστερά πάτησε στην περιοχή και από δύσκολη γωνία άνοιξε το σκορ για τους κολτσονέρος στο 46ο λεπτό. Στο 58' οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Καράσκο.

Στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι έμειναν και με δέκα παίκτες, αφού ο Μοντόγια είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Καράσκο. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 90+1' ο Λουίς Σουάρες με ασίστ του Λόντι.

Ατλέτικο: Όμπλακ, Τρίπιερ, Σάβιτς, Φελίπε, Ερμόσο (77' Λόντι), Κορέα (57' Φέλιξ), Τορέιρα (46' Καράσκο-83' Βιτόλο), Κόκε, Λεμάρ (46' Ερέρα), Σουάρες, Γιορέντε

Μπέτις: Μπράβο, Μορένο, Μπάτρα, Μαντί, Μοντόγια, Καρβάλιο (65' Μορόν), Ροντρίγκες (80' Ιγκλέσιας), Φεκίρ, Κανάλες (80' Ρουίζ), Τέγιο (65' Χοακίν), Σανάμπρια

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 7ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 23 Οκτωβρίου

Έλτσε - Βαλένθια 2-1 (19' Φερνάντες, 37' Φιντέλ / 74' Λάτο)

Σάββατο 24 Οκτωβρίου

Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μαδρίτης 1-3 (8' Φάτι / 5' Βαλβέρδε, 63' πεν. Ράμος, 90' Μόντριτς)

Οσασούνα - Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-0 (81' Γκαρσία)

Σεβίλλη - Έιμπαρ 0-1 (41' Κίκε)

Ατλέτικο Μαδρίτης - Μπέτις 2-0 (46' Γιορέντε, 90' Σουάρες)