LA LIGA

Ατλέτικο - Χετάφε 1-1: Μοιρασιά με χαμένο στη Μαδρίτη

Ο Άξελ Βίτσελ της Ατλέτικο σε στιγμιότυπο της αναμέτρησης με τη Λεβερκούζεν για τη φάση των ομίλων του Champions League 2022-2023 στο "Μετροπολιτάνο", Μαδρίτη | Τετάρτη 26 Οκτωβρίου 2022 © 2022 MANU FERNAANDEZ/ASSOCIATED PRESS

Η πιο ντεφορμέ ομάδα στην Ισπανία, Χετάφε, κατάφερε να αποσπάσει ισοπαλία 1-1 στην έδρα της Ατλέτικο και να την αποτρέψει από το να εκμεταλλευτεί την απώλεια της Βιγιαρεάλ.

Η Ατλέτικο είχε την ευκαιρία να ξεφύγει απ' τη Βιγιαρεάλ στη μάχη της τετράδας ύστερα απ' την ήττα του "κιτρίνου υποβρυχίου" από την ουραγό Έλτσε. Αντιμετώπιζε την προτελευταία Χετάφε, μια ομάδα με πέντε ήττες σε πέντε αγώνες σε La Liga και Copa del Rey, παρ' όλα αυτά απέτυχε να κάμψει την αντίστασή της, μένοντας στο 1-1 για την 20ή αγωνιστική.

Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν αλά... "ροχιμπλάνκος", έδωσαν την κατοχή της μπάλας και κλείστηκαν υποδειγματικά στο γήπεδό τους. Δεν άφησαν περιθώρια στους παίκτες του Ντιέγκο Σιμεόνε να δημιουργήσουν και ολοκλήρωσαν το 1ο μέρος με μόλις μία εύστοχη τελική προσπάθεια.

Η εικόνα της Ατλέτικο βελτιώθηκε κάπως στο 2ο μέρος, όταν και σημείωσε το γκολ της. Στο 60ό λεπτό κι έπειτα από επέμβαση του Νταβίδ Σόρια, ο Άνχελ Κορέα πήρε το ριμπάουντ κι έγραψε το 1-0. Μάλιστα, ο Αργεντινός αντικαταστάθηκε άμεσα και πανηγύρισε το γκολ με τους συμπαίκτες του όταν καθόταν στον πάγκο με το μπουφάν, λόγω εξέτασης της φάσης απ' τον VAR.

Οι γηπεδούχοι επαναπαύτηκαν στο 1-0, αλλά η Χετάφε δεν είχε σκοπό να υποστεί έκτη διαδοχική ήττα. Στο 83ο λεπτό κέρδισε πέναλτι και ο Ενές Ουνάλ ισοφάρισε σε 1-1, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.