SERIE A

Αταλάντα - Ρόμα 3-1: Ζωντανοί στο κόλπο της Ευρώπης οι μπεργκαμάσκι

@2023 GREGORIO BORGIA/AP IMAGES

Η Αταλάντα επιβλήθηκε με 3-1 της Ρόμα στο Μπέργκαμο και επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο αρνητικά αποτελέσματα, για να μπει ξανά γερά στο κόλπο για την εξασφάλιση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

Η Αταλάντα δεν είχε νίκη στα δύο προηγούμενα παιχνίδια της στο πρωτάθλημα ενώ η Ρόμα προερχόταν από τρεις διαδοχικές επιτυχίες στην Serie A και μία μεγαλειώδη πρόκριση στα ημιτελικά του Europa League (με το 4-1 επί τη Φέγενορντ στην παράταση πριν μερικά 24ωρα), ωστόσο στην αναμέτρηση του Μπέργκαμο αυτό που μέτρησε περισσότερο ήταν το ένστικτο της επιβίωσης.

Αυτό το διέθετε σε υπερθετικό βαθμό η ομάδα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι που χρειαζόταν πάση θυσία τη νίκη για να μη μείνει πίσω στο κυνήγι ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου, με τους μπεργκαμάσκι να επικρατούν με 3-1 των Ρωμαίων (έμειναν 5οι και οριακά εκτός της προνομιούχου πρώτης τετράδας) και να μην επιτρέπουν στον Ζοζέ Μουρίνιο να συνδυάσει με θετικό αποτέλεσμα τη συμπλήρωση 100 αγώνων στον πάγκο των τζαλορόσι.

Όσον αφορά στο αγωνιστικό σκέλος της τελευταίας χρονικά αναμέτρησης της 31ης αγωνιστικής, το πρώτο μέρος είχε ελάχιστες φάσεις, με την καλύτερη σε αυτό το διάστημα να μετουσιώνεται σε γκολ στο 39ο λεπτό από τους γηπεδούχους, με τον Σαπάτα να κάνει το γύρισμα από τα αριστερά και τον Πάσαλιτς να εκτελεί με άπιαστο κοντινό σουτ τον Πατρίσιο (1-0).

Στο 74ο λεπτό ο Πορτογάλος κίπερ απέκρουσε την κοντινή κεφαλιά του Παλομίνο, όμως δεν είχε απάντηση στο σουτ του Τολόι από κοντά που πήρε το ριμπάουντ, με το 2-0 να φέρνει τους γηπεδούχους αγκαλιά με τη νίκη αλλά τις τελικές πινελιές να μπαίνουν στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα.

Για την ακρίβεια μέσα σε δύο λεπτά, με τους τζαλορόσι να μειώνουν προσωρινά με τον Πελεγκρίνι στο 83' (σουτ εκτός περιοχής) και να ξαναμπαίνουν στη διεκδίκηση του ματς αλλά τον Κόπμαϊνερς να σκοράρει στο 84' (7ο γκολ τη φετινή σεζόν στην Serie A για τον Ολλανδό) εκμεταλλευόμενος γκάφα ολκής του Πατρίσιο, για να γράψει το τελικό 3-1 και να κρατήσει την ομάδα του μέσα στο ευρωπαϊκό κόλπο.

• ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Σπορτιέλο, Τολόι, Τζιμσίτι (74' Παλομίνο), Σκαλβίνι, Τζαπακόστα, Ντε Ρον, Έντερσον (90' Σόπι), Μάλε (82' Ντεμιράλ), Κοπμαϊνερς, Πάσαλιτς (82' Χόιλουντ), Σαπάτα (90' Μουριέλ)
  • ΡΟΜΑ: Πατρίσιο, Μαντσίνι (64' Ντιμπάλα), Ιμπάνιεζ, Γιορέντε, Τσελίκ, Μπόβε (64' Μάτιτς), Κριστάντε, Ζαλέβσκι (64' Σπινατσόλα), Πελεγκρίνι, Σολμπάκεν (65' Ελ Σααραουί), Έιμπραχαμ (81' Μπελότι)

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής

• Βερόνα - Μπολόνια 2-1 (45+6' πεν. 62' Βέρντι / 90+4' Ντομίνγκες)
  • Σαλερνιτάνα - Σασουόλο 3-0 (9' Πιρόλα, 20' Ντιά, 65' Κουλιμπαλί)
  • Λάτσιο - Τορίνο 0-1 (43' Ίλιτς)
  • Σαμπντόρια - Σπέτσια 1-1 (23' Αμιόνε / 59' Βέρντε)
  • Έμπολι - Ίντερ 0-3 (48', 76' Λουκάκου, 88' Λαουτάρο)
  • Ουντινέζε - Κρεμονέζε 3-0 (2' Σάμαρτζιτς, 27' Πέρες, 36' Σακσές)
  • Μόντσα - Φιορεντίνα 3-2 (26' αυτ. Μπιράγκι, 43' Μότα, 59' πέν. Πεσίνα / 8' Κουαμέ, 13' Σαπονάρα)
  • Μίλαν - Λέτσε 2-0 (40', 75' Λεάο)
  • Γιουβέντους - Νάπολι 0-1 (90+4' Ρασπαντόρι)
  • Αταλάντα - Ρόμα 3-1 (39' Πάσαλιτς, 74' Τολόι, 84' Κόπμαϊνερς/ 83' Πελεγκρίνι)