SERIE A

Γιουβέντους - Νάπολι 0-1: Ο Ρασπαντόρι στο 90+4' καθάρισε το επεισοδιακό ντέρμπι

Ο Τζιάκομο Ρασπαντόρι της Νάπολι πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στον Άγιαξ για τη φάση των ομίλων του Champions League 2022-2023 στη "Γιόχαν Κρόιφ Αρένα", Άμστερνταμ | Τρίτη 4 Οκτωβρίου 2022 © 2022/PETER DEJONG/AP IMAGES

Η καταιγίδα στο Τορίνο, οι διαιτητικές αποφάσεις και το γκολ του Τζιάκομο Ρασπαντόρι στο 90+4' σημάδεψαν το μεγάλο παιχνίδι της 31ης αγωνιστικής κι έδωσαν στη Νάπολι τη νίκη 1-0 κόντρα στη Γιουβέντους.

Η Νάπολι νίκησε για δεύτερη φορά στη φετινή Serie A τη Γιουβέντους, όμως το 1-0 στο Τορίνο σημειώθηκε έπειτα από ένα συναρπαστικό ντέρμπι, που κρίθηκε από γκολ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Τζιάκομο Ρασπαντόρι, αλλά όχι μόνο.

Η ένταση ήταν μεγάλη στον αγωνιστικό χώρο στα τελευταία λεπτά, με τη Γιουβέντους να στέλνει δύο φορές την μπάλα στα δίχτυα, όμως καμία δεν μέτρησε, έπειτα από παρέμβαση του VAR. Αρχικά, σε γκολ του Άνχελ ντι Μαρία, η φάση γύρισε πίσω σε φάουλ του Αρκάντιους Μίλικ στον Στάνισλαβ Λομπότκα. Λίγο αργότερα, η "γηραιά κυρία" έστειλε ξανά την μπάλα στα δίχτυα με τον Ντούσαν Βλάχοβιτς, όμως ούτε αυτό το γκολ μέτρησε, αφού η μπάλα είχε βγει άουτ νωρίτερα, στην πάσα του Φεντερίκο Κιέζα. Η Γιουβέντους συνέχισε να πιέζει στις καθυστερήσεις και ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Χουάν Κουαδράδο που ορθώς δεν καταλογίστηκε.

Ύστερα από αυτές τις τρεις διαδοχικές φάσεις, ο Βίκτορ Όσιμεν είχε τετ α τετ κι έχασε την ευκαιρία να φέρει τα πάνω κάτω, όμως στο επόμενο λεπτό ο Ρασπαντόρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κι έδωσε τη νίκη στους "παρτενοπέι".

Όλα αυτά σε ένα παιχνίδι που άρχισε υποτονικά, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την κατοχή, αλλά να μην μπορούν να δημιουργήσουν φάσεις με αξιώσεις μπροστά από την εστία του Βόιτσεχ Σέσνι. Η Γιουβέντους αγωνίστηκε με τον Ματίας Σοουλέ δίπλα στον Αρκάντιους Μίλικ και τους Ντούσαν Βλάχοβιτς και Άνχελ ντι Μαρία στον πάγκο, με συνέπεια να μην μπορεί να αντιδράσει.

Μια αγκωνιά του Φεντερίκο Γκάτι στον Χβίτσα Κβαρατσχέλια πέρασε απαρατήρητη από τον διαιτητή, προκαλώντας έντονες διαμαρτυρίες από τους φιλοξενουμένους, που όμως δεν πτοήθηκαν σε αγωνιστικό επίπεδο.

Στο 2ο μέρος βελτίωσαν την απόδοσή τους και δημιούργησαν πολλές τελικές και ορισμένες πολύ καλές ευκαιρίες, όμως απέτυχαν να τις μετουσιώσουν σε γκολ. Οι αλλαγές των δύο προπονητών και η καταρρακτώδης βροχή έκοψαν τον ρυθμό, μέχρι το συναρπαστικό φινάλε που βρήκε νικητές τους πρωτοπόρους και τη Γιουβέντους να μένει με τη χαρά της ανατροπής της ποινής των 15 βαθμών.

• ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέσνι, Γκάτι, Ρουγκάνι, Ντανίλο, Κουαδράδο, Μιρέτι (61' Ντι Μαρία), Λοκατέλι, Ραμπιό, Κόστιτς (61' Κιέζα), Σοουλέ (68' Φατζιόλι), Μίλικ (90' Βλάχοβιτς)
  • ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Ντι Λορέντζο, Κιμ, Ζεζούς, Ολιβέρα, Ζαμπό Ανγκισά, Λομπότκα (90+6' Ραχμάνι), Εντομπελέ (68' Ζιελίνσκι), Λοσάνο (68' Έλμας), Όσιμεν, Κβαρατσχέλια (86' Ρασπαντόρι)

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής

• Βερόνα - Μπολόνια 2-1 (45+6' πεν. 62' Βέρντι / 90+4' Ντομίνγκες)
  • Σαλερνιτάνα - Σασουόλο 3-0 (9' Πιρόλα, 20' Ντιά, 65' Κουλιμπαλί)
  • Λάτσιο - Τορίνο 0-1 (43' Ίλιτς)
  • Σαμπντόρια - Σπέτσια 1-1 (23' Αμιόνε / 59' Βέρντε)
  • Έμπολι - Ίντερ 0-3 (48', 76' Λουκάκου, 88' Λαουτάρο)
  • Ουντινέζε - Κρεμονέζε 3-0 (2' Σάμαρτζιτς, 27' Πέρες, 36' Σακσές)
  • Μόντσα - Φιορεντίνα 3-2 (26' αυτ. Μπιράγκι, 43' Μότα, 59' πέν. Πεσίνα / 8' Κουαμέ, 13' Σαπονάρα)
  • Μίλαν - Λέτσε 2-0 (40', 75' Λεάο)
  • Γιουβέντους - Νάπολι 0-1 (90+4' Ρασπαντόρι)
  • 24/04 21:45 Αταλάντα - Ρόμα