SERIE A

Μίλαν - Λέτσε 2-0: Στον αστερισμό του ασταμάτητου Λεάο

Ο Ραφαέλ Λεάο της Μίλαν πανηγυρίζει με τον Μπραχίμ Ντίαθ γκολ που σημείωσε κόντρα στη Λέτσε για τη Serie A 2022-2023 στο "Τζιουζέπε Μεάτσα", Μιλάνο | Κυριακή 23 Απριλίου 2023 © 2023/LUCA BRUNO/AP IMAGES

Ο Ραφαέλ Λεάο συνεχίζει ακάθεκτος από τον αγώνα με τη Νάπολι στο Champions League και με δύο γκολ έδωσε στη Μίλαν τη νίκη 2-0 κόντρα στη Λέτσε για τη Serie A.

Η Μίλαν μετρούσε μόλις δύο νίκες στα τελευταία οκτώ παιχνίδια που είχε δώσει, αλλά αυτές ήταν κόντρα στην κορυφαία ομάδα της Serie A, Νάπολι. Το 2-0 επί της Λέτσε για την 31η αγωνιστική έμοιαζε αναμενόμενο, με τον φορμαρισμένο Ραφαέλ Λεάο να το καθιστά και εφικτό με τα δύο γκολ που σημείωσε στο "Τζιουζέπε Μεάτσα".

Ο Πορτογάλος επιθετικός συνέχισε στην ενδεκάδα των "ροσονέρι" ύστερα από το μεσοβδόμαδο πάρτι κόντρα στους "παρτενοπέι" για το Champions League, με τον Στεφάνο Πιόλι να κάνει ορισμένες αλλαγές και να κρατάει τον Ολιβιέ Ζιρού στον πάγκο. Ο Τεό Ερναντέζ που έμεινε κι αυτός στο βασικό σχήμα κέρδισε πέναλτι στο 16ο λεπτό, το οποίο ο διαιτητής πήρε σωστά πίσω, κρατώντας τη Λέτσε στο παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δοκάρι του Λαμέκ Μπαντά στην επόμενη φάση, όμως η ψυχραιμία επέστρεψε στις κερκίδες του γηπέδου στο 40ό λεπτό, όταν ο Λεάο έγραψε το 1-0 με κεφαλιά.

Στο 2ο μέρος, οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο, ο Πιόλι έκανε αλλαγές για να ξεκουράσει κι άλλους παίκτες του, όμως άφησε στο παιχνίδι τον Πορτογάλο σούπερ σταρ, ο οποίος τον δικαίωσε με γκολ στο οποίο διέσχισε πάνω από το μισό γήπεδο για να κάνει το τελικό 2-0.

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής

• Βερόνα - Μπολόνια 2-1 (45+6' πεν. 62' Βέρντι / 90+4' Ντομίνγκες)
  • Σαλερνιτάνα - Σασουόλο 3-0 (9' Πιρόλα, 20' Ντιά, 65' Κουλιμπαλί)
  • Λάτσιο - Τορίνο 0-1 (43' Ίλιτς)
  • Σαμπντόρια - Σπέτσια 1-1 (23' Αμιόνε / 59' Βέρντε)
  • Έμπολι - Ίντερ 0-3 (48', 76' Λουκάκου, 88' Λαουτάρο)
  • Ουντινέζε - Κρεμονέζε 3-0 (2' Σάμαρτζιτς, 27' Πέρες, 36' Σακσές)
  • Μόντσα - Φιορεντίνα 3-2 (26' αυτ. Μπιράγκι, 43' Μότα, 59' πέν. Πεσίνα / 8' Κουαμέ, 13' Σαπονάρα)
  • Μίλαν - Λέτσε 2-0 (40', 75' Λεάο)
  • 23/04 21:45 Γιουβέντους - Νάπολι
  • 24/04 21:45 Αταλάντα - Ρόμα