ΒΕΡΟΙΑ

Αστέρας Τρίπολης-Βέροια 2-0

ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚΑ / ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ-ΒΕΡΟΙΑ / SUPERLEAGUE / ASTERAS TRIPOLIS-VERIA
Αστέρας Τρίπολης-Βέροια ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Με δύο γκολ του Σέζαρεκ στο 6' και στο 60', ο Αστέρας νίκησε τη Βέροια με 2-0 στην Τρίπολη, σε ματς για την 27η αγωνιστική

Οι συνθέσεις των ομάδων
Αστέρας Τρίπολης (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Αμπάρης, Λαζαρίδης, Μασάρα, Φυτανίδης, Μασάντο, Ζαϊρί (84' Καμπούροφ), Νταμόντε, Καρντόσο, Κανακούδης (66' Λαδάκης), Σέζαρεκ (80' Ζουντί), Φιλομένο.

Βέροια (Λεωνίδας Υφαντίδης): Αποστολίδης, Αλεξίου, Σαμαράς, Ντε Λάνγκε (46' Ζέλσον), Ζέεντορφ (62' Καμάλ), Τσιμπλίδης (85' Ερέρα), Κόλτζος, Κριβοκάπιτς, Στεφανίδης, Πετκάκης, Τζιοβανίνι.

Διαιτητής: Καπιτανής (Κύπρου)

Βοηθοί: Πάνου (Αιτ/νίας), Νικολακόπουλος (Αθηνών)

Τέταρτος διαιτητής: Σπάθας (Πειραιά)

Κίτρινες κάρτες: Φυτανίδης, Μασάρα (Αστέρας Τρίπολης), Κόλτζος, Στεφανίδης, Ντε Λάνγκε (Βέροια)

Κόκκινες κάρτες: Αλεξίου (Βέροια, απευθείας κόκκινη κάρτα στο 43'), Στεφανίδης (Βέροια, δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 93')
Με μια ματιά
Η ομάδα της Αρκαδίας μπήκε δυνατά και μόλις στο 6' ο Φιλομένο γύρισε την μπάλα και ο Σέζαρεκ με προβολή άνοιξε το σκορ, σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο λόγω της καταρρακτώδους βροχής.

Στη συνέχεια, ο Αστέρας Τρίπολης διατήρησε την υπεροχή και είχε δύο καλές στιγμές. Στο 24' ο Ζαϊρί πραγματοποίησε κούρσα από δεξιά και σουτ που πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο 45' το σουτ του Κανακούδη εξουδετερώθηκε από τον Αποστολίδη.

Η μοναδική αντίδραση της Βέροιας σε όλα αυτά, ήταν μία κεφαλιά του Στεφανίδη στο 21', η οποία έφυγε άουτ.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Σέζαρεκ να διπλασιάζει τα προσωπικά τέρματα, αλλά και της ομάδας του στο 60'.

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα, ουσιαστικά δεν απειλήθηκαν και πήραν τη νίκη που τους κράτησε στο "παιχνίδι" για την 5η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ.

Από την άλλη μεριά, η Βέροια βρίσκεται πλέον πολύ κοντά στον υποβιβασμό.
Συνέντευξη Τύπου
Λεωνίδας Υφαντίδης: " Το παιχνίδι πιστεύω κρίθηκε στη δύναμη. Όποια ομάδα πετύχαινε πρώτη γκολ, θα κέρδιζε. Ο Αστέρας σκόραρε πρώτος και μας αιφνιδίασε. Μετά την πρώτη αποβολή, το έργο μας έγινε πολύ δύσκολο. Συγχαρητήρια στον Αστέρα και καλή συνέχεια. Πρέπει οι παίκτες να προσπαθήσουν για την ιστορία της Βέροιας".

Παναγιώτης Τζαναβάρας: " Θέλαμε πολύ τη νίκη, είμασταν αποφασισμένοι και δουλέψαμε σκληρά. Η δουλειά μας φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο. Μετά την εκτός έδρας ήττα από τον Πανιώνιο, δεν υπήρχε άλλος δρόμος για εμάς εκτός από τη νίκη. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθειά τους. Παίξαμε με την μπάλα κάτω. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο, την προηγούμενη εβδομάδα κλαίγαμε, τώρα γελάμε. Δεν θέλω να υπάρχουν ούτε κλάματα ούτε γέλια. Πρέπει να είμαστε σοβαροί και συγκεντρωμένοι μέχρι το τέλος. Θα τα δώσουμε όλα για νίκη στο επόμενο παιχνίδι με τον Ατρόμητο".
Όλα τα λεφτά...
Ο Ντάνιελ Σέζαρεκ με τα δύο γκολ που σημείωσε, χάρισε μία μεγάλη νίκη στον Αστέρα Τρίπολης, που βρίσκεται πλέον μόνος του στην 5η θέση με 41 βαθμούς.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Η Βέροια παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και... πέταξε την τελευταία ευκαιρία της για παραμονή στην κατηγορία.
To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων
Αστέρας Τρίπολης (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Αμπάρης, Λαζαρίδης, Μασάρα, Φυτανίδης, Μασάντο, Ζαϊρί, Νταμόντε, Καρντόσο, Κανακούδης, Σέζαρεκ, Φιλομένο.

Βέροια (Λεωνίδας Υφαντίδης): Αποστολίδης, Αλεξίου, Σαμαράς, Ντε Λάνγκε, Ζέεντορφ, Τσιμπλίδης, Κόλτζος, Κριβοκάπιτς, Στεφανίδης, Πετκάκης, Τζιοβανίνι.

1' Έναρξη αγώνα
6' Γκολ Αστέρας Τρίπολης Σέζαρεκ
Ο Φιλομένο έκανε την ατομική ενέργεια από τα αριστερά, την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Σέζαρεκ, μέσα στη μεγάλη περιοχή, με τον Κροάτη επιθετικό να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με πλασέ.
14' Κίτρινη κάρτα Βέροια Κόλτζος
20' Σχόλιο
O Αστέρας πέτυχε γρήγορο γκολ, με τη Βέροια πλέον να βρίσκεται σε εξαιρετικά δύσκολη θέση.
22' Κίτρινη κάρτα Βέροια Στεφανίδης
33' Κίτρινη κάρτα Βέροια Ντε Λάνγκε
38' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Φυτανίδης
43' Κόκκινη κάρτα Βέροια Αλεξίου
Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Αλεξίου για σκληρό μαρκάρισμα στον Κανακούδη.
44' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Μασάρα
45' Έναρξη καθυστερήσεων Ένα λεπτό
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Βέροια
O Ζέλσον στη θέση του Ντε Λάνγκε.
60' Γκολ Αστέρας Τρίπολης Σέζαρεκ
Κάθετη μπαλιά του Ζαϊρί στον Σέζαρεκ, που με πλασέ μέσα από την περιοχή "γράφει" το 2-0.
62' Αλλαγή παίκτη Βέροια
Ο Καμάλ στη θέση του Ζέεντορφ.
66' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Λαδάκης στη θέση του Κανακούδη.
80' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Ζουντί στη θέση του Σέζαρεκ.
84' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Καμπούροφ στη θέση του Ζαϊρί.
85' Αλλαγή παίκτη Βέροια
Ο Ερέρα στη θέση του Τσιμπλίδη.
90' Έναρξη καθυστερήσεων Πέντε λεπτά
93' Κόκκινη κάρτα Βέροια Στεφανίδης
Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Στεφανίδη και η Βέροια έμεινε με εννέα παίκτες.