ΑΕΛ

Αστέρας Τρίπολης-Λάρισα 0-1

Αστέρας Τρίπολης-Λάρισα

Η Λάρισα πέρασε από την Τρίπολη, επικρατώντας του νεοφώτιστου Αστέρα με 1-0 χάρη σε γκολ του Αλεξάνδρου

Να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Κλέιτον στο 88' (με δεύτερη κίτρινη κάρτα).
Oι συνθέσεις των ομάδων
Αστέρας Τρίπολης (Πάουλο Κάμπος): Συμεωνίδης, Λαδάκης, Μοσχογιάννης, Μασάντο, Λαζαρίδης, Μασάρα, Κανακούδης, Μάρτινς, Ζουντί (77' Παντελιάδης), Φιλομένο, Ιωάννου.

Λάρισα (Γιώργος Δώνης): Κοτσόλης, Κώτσιος, Νταμπίζας, Κυριακίδης, Γκαλίτσιος, Αλεξάνδρου, Σαρμιέντο (30' Κλέιτον), Φωτάκης, Καλαντζής (59' Κόζλεϊ), Μπακαγιόκο (79' Βενέτης), Κατσιαρός.

Διαιτητής: Παμπορίδης (Κιλκίς)

Βοηθοί: Ίτσκος (Σερρών), Τζούνας (Κοζάνης)

Τέταρτος διαιτητής: Τριτσώνης (Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Μοσχογιάννης, Φιλομένο, Λαδάκης, Λαζαρίδης, Μάρτινς (Αστέρας Τρίπολης), Καλαντζής, Κυριακίδης (Λάρισα)

Κόκκινες κάρτες: Κλέιτον (Λάρισα, δύο κίτρινες κάρτες στο 80' και στο 88')
Με μια ματιά
Η Λάρισα πήρε την πρώτη νίκη της στο νέο πρωτάθλημα επί της πρώτης ομάδας του νομού Αρκαδίας που λαμβάνει μέρος στη μεγάλη κατηγορία, τον Αστέρα Τρίπολης. Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης σημείωσε στο 75' ο Αλεξάνδρου.

Ο Αστέρας στάθηκε αξιοπρεπώς στην πρώτη του παρουσία στην μεγάλη κατηγορία, αλλά η έλλειψη εμπειρίας και οι απουσίες βασικών παικτών, του στοίχισαν στο δεύτερο ημίχρονο. Η Λάρισα τελείωσε την αναμέτρηση με 10 παίκτες, καθώς στο 88' ο Κλέιτον αντίκρυσε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο από την έναρξη της αναμέτρησης και ήταν ελάχιστες οι φορές που οι δύο τερματοφύλακες χρειάστηκε να επέμβουν. Στο 5ο λεπτό, η Λάρισα απείλησε την εστία του Συμεωνίδη, αλλά το μακρινό σουτ του Μπακαγιόκο πέρασε άουτ.

Ο Αστέρας ανέβασε ρυθμούς και 21 λεπτά αργότερα "άγγιξε" το 1-0. Πιο συγκεκριμένα ο Λαδάκης βρήκε με σέντρα από τα αριστερά το κεφάλι του Μάρτινς, αλλά ο τελευταίος δεν κατάφερε να την αξιοποιήσει, καθώς η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Κοτσόλη. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (0-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αστέρας μπορεί να είχε τις ευκαιρίες, αλλά η Λάρισα ήταν αυτή που χαμογέλασε. Η εστία του Κοτσόλη απειλήθηκε τρεις φορές (από Κανακούδη, Ζούντι, Ιωάννου), αλλά ο Συμεωνίδης δέχθηκε το τέρμα. Πιο συγκεκριμένα, στο 75' ο Κατσιαρός έκανε την σέντρα από τα δεξιά, ο Συμεωνίδης απέκρουσε ασταθώς, η μπάλα έφτασε στο ύψος της μικρής περιοχής και από εκεί ο Αλεξάνδρου έκανε το 0-1.

Ο Ιωάννου προσπάθησε στο επόμενο λεπτό να πετύχει την ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφερε και το τελευταίο σφύριγμα της λήξης βρήκε την ομάδα της Λάρισας νικήτρια.

*Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων από τις καταστροφικές πυρκαγιές που έπληξαν τη χώρα μας.
Συνέντευξη Τύπου
Πάουλο Κάμπος: " Ήταν ένα καλό μάθημα για εμάς. Ήμασταν καλύτεροι, χάσαμε περισσότερες ευκαιρίες από τον αντίπαλό μας, αλλά δεν καταφέραμε να σκοράρουμε. Κοιτάμε μπροστά".

Γιώργος Δώνης: " Ήταν ένα ισορροπημένο παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες".
Όλα τα λεφτά
Η ατμόσφαιρα στο γήπεδο ήταν εξαιρετική από τους οπαδούς και των δύο ομάδων.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το ματς ήταν ιδιαίτερα σκληρό, κάτι που αποδεικνύεται από τις επτά κάρτες που έδειξε ο διαιτητής.
Το Live του αγώνα
Συνθέσεις ομάδων
Αστέρας Τρίπολης: Συμεωνίδης, Λαδάκης, Μοσχογιάννης, Μασάντο, Λαζαρίδης, Μασάρα, Κανακούδης, Μάρτινς, Ζουντί, Φιλομένο, Ιωάννου.

Λάρισα: Κοτσόλης, Κώτσιος, Νταμπίζας, Κυριακίδης, Γκαλίτσιος, Αλεξάνδρου, Σαρμιέντο, Φωτάκης, Καλαντζής, Μπακαγιόκο, Κατσιαρός.

1' Έναρξη αγώνα
4' Σουτ Λάρισα
Μακρινό σουτ του Μπακαγιόκο, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του Συμεωνίδη.
11' Σχόλιο
Μοιρασμένο το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.
17' Σχόλιο
Χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις συνεχίζεται ο αγώνας στην Τρίπολη.
20' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Μοσχογιάννης
23' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Καλαντζής
25' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης
Ο Ροζέριο Μάρτινς έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, όμως ο Κοτσόλης έδιωξε σε κόρνερ.
30' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Κλέιτον πήρε τη θέση του Σαρμιέντο, που τραυματίστηκε.
39' Σχόλιο
Οι γηπεδούχοι έχουν αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων.
40' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Κυριακίδης
44' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Φιλομένο
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
50' Σουτ Αστέρας Τρίπολης
Ατομική ενέργεια του Κανακούδη, που επιχειρεί το σουτ, όμως η μπάλα περνάει άουτ.
52' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Λαδάκης
59' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Κόζλεϊ πήρε τη θέση του Καλαντζή.
60' Σχόλιο
Με το... σταγονόμετρο οι αξιόλογες φάσεις στην Τρίπολη.
65' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Λαζαρίδης
70' Σχόλιο
Η Λάρισα έχει ανεβάσει την απόδοσή της στην επανάληψη και έχει τον έλεγχο του ματς.
75' Γκολ Λάρισα Αλεξάνδρου
Λάθος του Κανακούδη στη μεσαία γραμμή, επωφελήθηκε ο Κόζλεϊ που πήρε την μπάλα, πάσαρε στον Αλεξάνδρου, ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.
77' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Παντελιάδης πήρε τη θέση του Ζουντί.
79' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Βενέτης πήρε τη θέση του Μπακαγιόκο.
80' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Κλέιτον
85' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Ροζέριο Μάρτινς
88' Κόκκινη κάρτα Λάρισα Κλέιτον
Δύο κίτρινες κάρτες σε διάστημα οκτώ λεπτών δέχθηκε ο Κλέιτον και αποβλήθηκε.
90' Έναρξη καθυστερήσεων