Aστέρας Τρ.-Ξάνθη 0-0

ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚΑ / ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ-ΞΑΝΘΗ / SUPERLEAGUE / ASTERAS TRIPOLIS-XANTHI
New Image ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ισόπαλο χωρίς γκολ έληξε ο αγώνας του Αστέρα Τρίπολης με την Ξάνθη. Οι δύο ομάδες απέδωσαν κακό ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο ενώ στην επανάληψη το θέαμα βελτιώθηκε

Η Ξάνθη έδειξε σε μία δύσκολη έδρα ότι βρίσκεται σε καλή αγωνιστική κατάσταση, ενώ αντίθετα ο Αστέρας Τρίπολης δείχνει σημάδια κάμψης τον τελευταίο καιρό, μετά την ήττα και τον αποκλεισμό από το κύπελλο την προηγούμενη Τετάρτη.
Οι συνθέσεις των ομάδων

Αστέρας Τρίπολης (Πάολο Κάμπος): Aμπάρης, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Οφρυδόπουλος, Μασάντο, Λαδάκης, Καρντόσο, Σέζαρεκ, Μάρτινς, Κανακούδης, Φιλομένο

Ξάνθη (Νίκος Κεχαγιάς): Λυμπερόπουλος, Βάλλας, Κωστούλας, Ριζογιάννης, Τόμιτς, Ρατζίνκσι, Διγκόζης, Τζιωρτζόπουλος, Ρίκα, Άλβα, Ποϊ

Διαιτητής: H. Σπάθας (Πειραιάς)
Με μια ματιά
Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες αφού οι δύο ομάδες φάνηκαν ελάχιστα απειλητικές μπροστά από τις δύο εστίες. Η κατοχή μπάλας στο πρώτο ημίχρονο ανήκει στους γηπεδούχους, με την Ξάνθη να προσπαθεί με αντεπιθέσεις να φθάσει στο γκολ, με εκφραστή τον Ποϊ.

Ο Αστέρας προσπάθησε να φθάσει στο γκολ με εκτελέσεις φάουλ, ενώ η Ξάνθη δεν έδειξε διάθεση να ψάξει το γκολ στην ισχνή υπεροχή του Αστέρα.

Μοναδική υποψία φάσης για την Ξάνθη αποτελεί η αντεπίθεση της ακριτικής ομάδας με τον Ραντζίνσκι που δεν κατάφερε σε αντεπίθεση να φθάσει την μπάλα και μπλόκαρε ο Αμπάρης.

Η πρωτοβουλία των κινήσεων ανήκει στους γηπεδούχους και στην επανάληψη. Η Ξάνθη συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και προσπάθησε στις αντεπιθέσεις να φθάσει στο γκολ. Η πρώτη καλή στιγμή της επανάληψης ανήκει στους φιλοξενούμενους με τον Άλβα στο 55' που δεν κατάφερε να πλασάρει σωστά και η μπάλα έφυγε άουτ.

Ο Πάολο Κάμπος προσπάθησε να κάνει με αλλαγές πιο επιθετική την ομάδα του αλλά φάνηκε ότι οι παίκτες του δεν ήταν σε καλή μέρα και συνέχισαν να έχουν την υπεροχή αλλά να είναι ακίνδυνοι επιθετικά.

Ο Αστέρας μετά από αυτή την ισοπαλία παρέμεινε με μόλις μία ήττα και τρεις ισοπαλίες στην έδρα του, ενώ η Ξάνθη παρέμεινε χωρίς ήττα την φετινή σεζόν από τον Αστέρα αφού στον πρώτο γύρο η Ξάνθη ειχε κερδίσει στην εδρα της την νεοφώτιστη ομάδα με 2-0.
Συνέντευξη Τύπου
Όλα τα λεφτά...
Η παρουσία των φιλάθλων των γηπεδούχων που γέμισαν το Δημοτικό στάδιο της πόλης σε μία ηλιόλουστη ημέρα.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την κακή απόδοση των δύο ομάδων στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.
To Live του αγώνα...

Η 11άδα των γηπεδούχων
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
1' Έναρξη αγώνα
10' Φάουλ Αστέρας Τρίπολης
Το φάουλ του Καρντόσο κατέληξε στο τείχος των παικτών της Ξάνθης.
19' Σχόλιο
Ο Αστέρας διατηρεί την υπεροχή ενώ η Ξάνθη προσπαθεί να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα του Ποϊ.
25' Φάουλ Αστέρας Τρίπολης
Ο Καρντόσο στρώνει στον Φιλομένο, η μπάλα καταλήγει κόρνερ.
27' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Κωστούλας
28' Κεφαλιά Αστέρας Τρίπολης Φιλομένο
33' Φάουλ Αστέρας Τρίπολης
Ο Καρντόσο εκτελεί το φάουλ απομακρύνουν οι φιλοξενούμενοι.
34' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Τόμιτς
35' Ευκαιρία Ξάνθη
Ο Ραντζίνσκι βγαίνει μόνος του προλαβαίνει ο Αμπάρης και μπλοκάρει την μπάλα.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη Ποϊ
Ο Γκρζέλακ μπήκε στον αγώνα.
55' Ευκαιρία Ξάνθη
Ο Άλβα σε τετ-α-τετ πλάσαρε αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
57' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη Τόμιτς
Ο Λαμπριάκος μπήκε στον αγώνα.
62' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Φυτανίδης
66' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης Καρντόσο
Ο Στρατάκης μπήκε στον αγώνα.
67' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης Σέζαρεκ
Ο Ζαϊρί μπήκε στον αγώνα.
69' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Ρίκκα
78' Ευκαιρία Ξάνθη
Ο Ραντζίνσκι με πλασέ στέλνει την μπάλα πάνω από εστία του Αμπάρη.
82' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης Λαδάκης
Ο Τροϊρης μπήκε στον αγώνα.
87' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη Ραντζίνσκι
Ο Σταθάκης μπήκε στον αγώνα.
90' Έναρξη καθυστερήσεων