ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Αστέρας Τ.-Πανιώνιος 1-0

αστερας

Με σκόρερ τον συνήθη ύποπτο, Λούσιο Φιλομένο, ο Αστέρας Τρίπολης κέρδισε και τον Πανιώνιο (1-0) στο γήπεδο του και συνεχίζει την εντυπωσιακή του πορεία

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να ξεκινούν δυνατά αλλά να μην μπορούν να φτάσουν στο πολυπόθητο γκολ.
Στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την παρουσία του Ζαϊρί και την κούραση των φιλοξενούμενων από το ευρωπαϊκό τους παιχνίδι, πίεσαν και έφτασαν πέντε λεπτά πριν τη λήξη στο γκολ της νίκης.

Ο Αστέρας βρίσκεται στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα συμπληρώνοντας εννέα αγωνιστικές αήττητος.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Αστέρας Τρίπολης: Αμπάρης, Ντε Σόουζα, Ντόντε, Μασάντο, Οφρυδόπουλος, Ψωμάς, Καρντόσο, Στρατάκης (72` Κανακούδης), Μάρτινς (89` Χατζόπουλος), Τσέζαρεκ (52` Ζαϊρι), Φιλομενο.

Πανιώνιος: Κένιγκ, Μπερτέ, Πλετς, Μανιάτης, Σπυρόπουλος, Νικολάου (79` Κουτσόπουλος), Μαϊστόροβιτς, Σκούφαλης, Κουμορτζί (58` Μάκος), Γουνδουλάκης (60` Φερνάντεζ), Τζιμπούρ.

Κίτρινες: Πλετς, Οφρυδόπουλος, Μαϊστόροβιτς, Μανιάτης, Φιλομενο
Με μια ματιά
Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης αν και ο Πανιώνιος είχε την υπεροχή και ήταν κυρίαρχος στην μεσαία γραμμή, δεν κατάφερε να φτιάξει την κλασική ευκαιρία που θα του έδινε το προβάδισμα.

Η πρώτη αξιόλογη φάση δημιουργήθηκε στο 35ο λεπτό, όταν ο Τζιμπούρ τσίμπησε πολύ όμορφα την μπάλα από τον Ψωμά μπήκε στην περιοχή αλλά σούταρε απελπιστικά άουτ για την κλάση του.

Το ημίχρονο έκλεισε με τον Αστέρα να χάνει μεγάλη ευκαιρία απαντώντας σε αυτή του Πανιωνίου. Στο 44' Φιλομένο και Κάρλος "νικήθηκαν" από τον εξαιρετικό Κένιγκ, που κράτησε με δύο επεμβάσεις σε μία φάση το "μηδέν" στην άμυνα.

Στο δεύτερο μέρος στο 52ο λεπτό ο Ζαϊρί αντικατέστησε τον Τσέζαρεκ και έκανε το ντεμπούτο του στο ελληνικό πρωτάθλημα αλλάζοντας την εικόνα του αγώνα. Στο 69' το σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή και από πλάγια κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Τελικά ο Αστέρας κατάφερε να φτάσει στο γκολ, όταν στο 85ο λεπτό ο Ζαϊρι πήρε την μπάλα από τα αριστερά, την κατάλληλη στιγμή έκανε την σέντρα ακριβείας με το εξωτερικό για το κεφάλι του Φιλομένο και ο τελευταίος δεν δυσκολεύθηκε να σκοράρει.
Συνέντευξη Τύπου

Όλα τα λεφτά...
O Ζαϊρί με την ποιότητά του έδωσε χρώμα στην αναμέτρηση, ενώ ο Φιλόμενο έδειξε σε μία ακόμα αναμέτρηση πως είναι δεινός σκόρερ.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τον αγωνιστικό χώρο.... Η βροχή έκανε δύσκολη τη ζωή των ποδοσφαιριστών που σίγουρα μπορούσαν να προσφέρουν καλύτερο θέαμα. Αναμονή για το νέο γήπεδο του Αστέρα.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων Αστέρας Τρίπολης
Αμπάρης, Ντε Σόουζα, Ντόντε, Μασάντο, Οφρυδόπουλος, Ψωμάς, Καρντόσο, Στρατάκης, Μάρτινς, Σέζαρεκ, Φιλόμενο.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Πανιώνιος
Κένινγκ, Μπερτέ, Πλετς, Μανιάτης, Σπυρόπουλος,Νικολάου, Μαϊστόροβιτς, Σκούφαλης, Κουμορτζί, Γουνδουλάκης, Τζιμπούρ.
1' Έναρξη αγώνα
5' Σχόλιο
Γλιστράει πάρα πολύ ο αγωνιστικός χώρος και δυσκολεύει τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.
10' Σχόλιο
Καλύτερος ο Πανιώνιος στα πρώτα λεπτά, έχει κερδίσει τη μάχη του κέντρου και προσπαθεί να δημιουργήσει φάσεις στα καρέ του Αστέρα.
18' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Πλετς
25' Σχόλιο
Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι έχουν ανεβάσει ρυθμό και προσπαθούν να απειλήσουν.
31' Ευκαιρία
Ο Τζιμπούρ απέφυγε πολύ ωραία τον προσωπικό του αντιπαλο μπήκε μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ που επειχείρησε πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Αμπάρη.
43' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης Φιλομένο
Ο Φιλομένο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και αριστερά, αλλά ο Κένινγκ έδιωξε σε κόρνερ.
44' Σουτ Πανιώνιος Τζιμπούρ
Ο Τζιμπούρ έκανε το σουτ από πλάγια θέση αλλά ο Αμπάρης έδιωξε σε κόρνερ.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
48' Φάουλ Αστέρας Τρίπολης Στρατάκης
Πολύ καλή εκτέλεση από τον Στρατάκη η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του ανήμπορου να αντιδράσει Κένινγκ
50' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Ζαϊρί στη θέση του Σέζαρεκ
56' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Οφρυδόπουλος
59' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Μάκος στη θέση του Κουμορτζί.
61' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Φερνάντες στη θέση του Γουνδουλάκη
61' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης Ζαϊρί
Ο Ζαϊρί έχασε μεγάλη ευκαιρία σε τετ α τε με τον Κένινγκ στέλνοντ την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
72' Φάουλ Πανιώνιος Τζιμπούρ
Ο Τζιμπούρ εκτέλεσε το φόυλ λίγο έξω από περιοχή αλλά ο Αμπάρης έδιωξε σε κόρνερ.
74' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Κανακούδης στη θέση του Στρατάκη.
77' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Μαϊστόροβιτς
80' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Κουτσόπουλος στη θέση του Νικολάου
85' Γκολ Αστέρας Τρίπολης Φιλομένο
Ο Ζαϊρί με το εξωτερικό έβγαλε τη σέντρα και ο Φιλομένο δεν δυσκολεύθηκε με κεφαλιά από την μικρή περιοή να ανοίξει το σκορ
87' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Φιλομένο
89' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης Φιλομένο
Ο Φιλομένο διέσχισε το μισό γήπεδο μόνο του πέρασε τον Κένινγκ αλλά έφυγε πολύ πλάγια με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να πλασάρει.
89' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης