ΑΣΙΑΤΙΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ

Ασιατικό Κύπελλο: Ανσαριφάρντ και Χατζισαφί έδωσαν πρόκριση στο Ιράν στα πέναλτι, άνετα κι η Ιαπωνία στους 8

Ο Εχσάν Χατζισαφί του Ιράν μονομαχεί με τον Μαχμούντ αλ Ασουάντ της Συρίας για τη φάση των 16 του Ασιατικού Κυπέλλου στο "Αμπντουλάχ Μπιν Χαλίφα", Ντόχα | Τετάρτη 31 Ιανουαρίου 2024 © 2024/AIJAZ RAHI/AP IMAGES

Καρίμ Ανσαριφάρντ και Εχσάν Χατζισαφί σκόραραν στη διαδικασία των πέναλτι και οδήγησαν το Ιράν στην πρόκριση από τη φάση των 16 του Ασιατικού Κυπέλλου εις βάρος της Συρίας. Άνετα η Ιαπωνία το Μπαχρέιν.

Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ έκανε την αρχή και ο Εχσάν Χατζισαφί σφράγισε το τέλος στη διαδικασία των πέναλτι, δίνοντας στο Ιράν τη νίκη με 5-3 επί της Συρίας και μαζί την πρόκριση από τη φάση των 16 του Ασιατικού Κυπέλλου.

Οι Ιρανοί ήταν ανώτεροι, προηγήθηκαν με πέναλτι του Μεχντί Ταρεμί στο 34', δημιούργησαν ευκαιρίες, όμως δεν κατάφεραν να βρουν κι άλλα γκολ και το πλήρωσαν. Στο 64' ο Ομάρ Κρμπιν ισοφάρισε σε 1-1 και η ομάδα του Έκτορ Ραούλ Κούπερ (με βασικό τον Αμπντούλ Ραχμάν Ουές) κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Μάλιστα, στον επιπλέον χρόνο είχαν αριθμητικό πλεονέκτημα, αφού στις καθυστερήσεις του 90λεπτου αποβλήθηκε ο Ταρεμί με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να βρει το νικητήριο γκολ και το ζευγάρι οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Ο Ανσαριφάρντ, που πέρασε στον αγώνα στις καθυστερήσεις του 90λέπτου, εκτέλεσε το πρώτο και έγραψε το 1-0 ανήμερα της ανακοίνωσής του από τον Άρη. Ο Αλιρεζά Μπεϊρανβάντ έπιασε την εκτέλεση του Φαχντ Γιουσέφ και ο αρχηγός Χατζισαφί ανέλαβε την πέμπτη εκτέλεση του Ιράν κι έστειλε τη χώρα του στα προημιτελικά.

Εκεί θα αντιμετωπίσει την Ιαπωνία, η οποία είχε εύκολο έργο απέναντι στο Μπαχρέιν και επικράτησε με 3-1. Οι Ρίτσου Ντόαν και Τακεφούσα Κούμπο έδωσαν σημαντικό προβάδισμα στα πρώτα 50 λεπτά του αγώνα και μπορεί το Μπαχρέιν να μείωσε με αυτογκόλ του Ζίον Σουζούκι, ο Αγιάσε Ουέντα επανέφερε γρήγορα τη διαφορά στα δύο γκολ και κλείδωσε την πρόκριση στα προημιτελικά.

Τα αποτελέσματα της φάσης των 16

• Αυστραλία - Ινδονησία 4-0 (12' αυτ. Μπάγκοτ, 45' Μπόιλ, 89' Γκούντγουιν, 90+1' Σούταρ)
  • Τατζικιστάν - ΗΑΕ 5-3 πέν., 1-1 παρ., 1-1 κ.α. (30' Χανόνοβ / 90+5' Αλ-Χαμαντί)
  • Ιράκ - Ιορδανία 2-3 (68' Νατίκ, 76' Χουσεΐν / 45+1' Αλ-Ναϊμάτ, 90+5' Αλ-Αράμπ, 90+7' Αλ-Ρασντάν)
  • Κατάρ - Παλαιστίνη 2-1 (45+6' Αλ-Χαϊντός, 49' πέν. Αφίφ / 37' Νταμπάγκ)
  • Ουζμπεκιστάν - Ταϊλάνδη 2-1 (37' Τουργκουνμπόγεβ, 65' Φαϊζουλάεβ / 58' Σαρατσάτ)
  • Σαουδική Αραβία - Νότια Κορέα 2-4 πέν., 1-1 παρ., 1-1 κ.α. (46' Ραντίφ / 90+9' Γκ. Σ. Τσο)
  • Μπαχρέιν - Ιαπωνία 1-3 (64' αυτ. Σουζούκι / 31' Ντόαν, 49' Κούμπο, 72' Ουέντα)
  • Ιράν - Συρία 5-3 πέν., 1-1 παρ., 1-1 κ.α. (34' πέν. Ταρεμί / 64' πέν. Κρμπίν)