PREMIER LEAGUE

Άρσεναλ - Τσέλσι: Ο Τζάκα κεραυνοβόλησε τον Μεντί για το 2-0

O Γκράνιτ Τζάκα νικάει με απευθείας εκτέλεση φάουλ τον Μεντί σε ντέρμπι της Άρσεναλ με την Τσέλσι στην Premier League ANDREW BOYERS/ POOL VIA AP

Η Άρσεναλ ολοκλήρωσε ονειρικά το πρώτο ημίχρονο του λονδρέζικου ντέρμπι με την Τσέλσι, με τον Γκράνιτ Τζάκα να νικάει με ασύλληπτη απευθείας εκτέλεση φάουλ τον Μεντί και να κάνει το 2-0 για την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα (VIDEO).

Η Τσέλσι μπήκε στο χορτάρι του "Emirates" με τον αέρα της καλύτερης ομάδας τη φετινή σεζόν απέναντι στην προβληματική Άρσεναλ, όμως στο πρώτο 45λεπτο οι ρόλοι αντιστράφτηκαν, με τους κανονιέρηδες να βγάζουν αντίδραση μετά το αρνητικό σερί των επτά αγώνων που κουβαλούσαν και να πετυχαίνουν δύο γκολ κόντρα στους συμπολίτες τους στο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής της Premier League.

Η αρχή έγινε με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λακαζέτ στο 34' (1-0) ωστόσο το καλύτερο οι γηπεδούχοι το κρατούσαν για το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, με τον Τζάκα να πετυχαίνει ένα εντυπωσιακόλ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 44' και να φέρνει έκρηξη ενθουσιασμού στον πάγκο των κανονιέρηδων.