PREMIER LEAGUE

Άρσεναλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-1: Δύο γκολ στις καθυστερήσεις έστειλαν τους Λονδρέζους στη 2η θέση

Οι παίκτες της Άρσεναλ πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για την Premier League 2023-2024 στο "Έμιρεϊτς", Λονδίνο | Κυριακή 3 Σεπτεμβρίου 2023 © 2023/KIRSTY WIGGLESWORTH/AP IMAGES

Το σουτ του Ντέκλαν Ράις και η αντεπίθεση του Γκαμπριέλ Ζεζούς έπειτα από 96 λεπτά αγώνα έδωσαν στην Άρσεναλ τη νίκη 3-1 επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με ανατροπή και την έστειλαν στη 2η θέση της Premier League.

Η Άρσεναλ άφησε το καλό για το τέλος, αφού με δύο γκολ των Ντέκλαν Ράις και Γκαμπριέλ Ζεζούς σε... προχωρημένο καθεστώς καθυστερήσεων πήρε τη νίκη 3-1 στο ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για την 4η αγωνιστική της Premier League.

Οι "κόκκινοι διάβολοι" είχαν την μπάλα περισσότερη ώρα στα πόδια τους όμως δεν μπορούσαν να την αξιοποιήσουν, με την Άρσεναλ να αρχίζει πιο επικίνδυνα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 26ο λεπτό ο Μάρκους Ράσφορντ άνοιξε το σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα, όμως με τη σέντρα κι έπειτα από υπέροχη συνεργασία ο Μάρτιν Έντεγκαρντ ισοφάρισε σε 1-1.

Οι παίκτες του Μικέλ Αρτέτα απειλούσαν κυρίως από τα πολλά κόρνερ που κέρδιζαν, όμως ο Αντρέ Ονανά αποσόβησε κάθε κίνδυνο.

Στο 61ο λεπτό, ο Καμερουνέζος τερματοφύλακας κλήθηκε να αντιμετωπίσει εκτέλεση πέναλτι, όμως ο VAR κάλεσε τον διαιτητή να αναθεωρήσει σχετικά με την πτώση του Κάι Χάβερτς ανάμεσα από τους Άαρον Γουάν Μπισάκα και Καζεμίρο.

Το ενδιαφέρον από τις αλλαγές των δύο προπονητών αφορούσε κυρίως εκείνες του Έρικ τεν Χαχ, που χρησιμοποίησε πρώτη φορά τον Χάρι Μαγκουάιρ λόγω τραυματισμού του Λισάντρο Μαρτίνες και λίγο αργότερα πέρασε στον αγώνα τον Τζόνι Έβανς, στη δεύτερη θητεία του στον σύλλογο. Ντεμπούτο έκανε και ο Ράσμους Χόιλουντ, όμως η πιο χρήσιμη αλλαγή αποδείχθηκε ο Αλεχάντρο Γκαρνάτσο, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 89', όμως το γκολ δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ.

Στις καθυστερήσεις, το 14ο κόρνερ των "κανονιέρηδων" έδωσε την ευκαιρία στον Ράις να κάνει το 2-1 από κοντά και με τους φιλοξενούμενους να έχουν παγώσει, σε μια αντεπίθεση στο 90+11' ο Γκαμπριέλ Ζεζούς διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα μέσα σε πανζουρλισμό στο "Έμιρεϊτς".

• ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράμσντεϊλ, Γουάιτ, Σαλιμπά, Μαγκαλιάες, Ζιντσένκο (76' Τομιγιάσου), Έντεγκαρντ (90+9' Ζορζίνιο), Ράις, Χάβερτς (77' Βιέιρα), Σακά, Ενκετιά (76' Ζεζούς), Μαρτινέλι (90' Νέλσον)
  • ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ονανά, Γουάν Μπισάκα, Λίντελεφ (84' Έβανς), Μαρτίνες (67' Μαγκουάιρ), Νταλότ, Καζεμίρο, Έρικσεν, Άντονι (84' Γκαρνάτσο), Φερνάντες, Ράσφορντ, Μαρσιάλ (67' Χόιλουντ)

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

• Λούτον - Γουέστ Χαμ 1-2 (90+2' Άντερσεν / 37' Μπόουεν, 85' Ζουμά)
  • Σέφιλντ - Έβερτον 2-2 (33' Άρτσερ, 45+3' Πίκφορντ / 14' Ντουκουρέ, 55' Ντανζούμα)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Φούλαμ 5-1 (31' Άλβαρες, 45+5' Άκε, 58' 70' πεν. 90+5' Χάλαντ / 33' Ριμ)
  • Τσέλσι - Νότιγχαμ 0-1 (48' Ελάνγκα)
  • Μπέρνλι - Τότεναμ 2-5 (4' Φόστερ, 90+4' Μπράουνχιλ / 16' 63' 67' Σον, 45+2' Ρομέρο, 54' Μάντισον)
  • Μπρέντφορντ - Μπόρνμουθ 2-2 (7' Γένσεν, 90+3' Εμπεουμό / 30' Σολάνκε, 77' Μπρουκς)
  • Μπράιτον - Νιούκαστλ 3-1 (27' 65' 70' Φέργκιουσον / 90+2' Γουίλσον)
  • Κρίσταλ Πάλας - Γουλβς 3-2 (56' 84' Εντουάρ, 78' Έζε / 65' Χουάνγκ, 90+6' Κούνια)
  • Λίβερπουλ - Άστον Βίλα 3-0 (3' Σόμποσλαϊ, 22' αυτ. Κας, 55' Σαλάχ)
  • Άρσεναλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-1 (28' Έντεγκαρντ, 90+6' Ράις, 90+11' Ζεζούς / 27' Ράσφορντ)