PREMIER LEAGUE

Μπράιτον - Νιούκαστλ 3-1: Ο Φέργκιουσον κατατρόπωσε τις καρακάξες με χατ-τρικ

@2023 DAVID CLIFF/AP IMAGES

Με τον 18χρονο Έβαν Φέργκιουσον να είναι ασταμάτητος στην επίθεση και να σημειώνει χατ-τρικ, η αντίπαλος της ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League, Μπράιτον, πήρε μία μεγάλη νίκη επικρατώντας 3-1 στο Amex της Νιούκαστλ.

Η Μπράιτον άρχισε τη φετινή σεζόν όσο εκρηκτικά ολοκλήρωσε την περυσινή και το βράδυ του Σαββάτου (2/9) ήταν η σειρά της Νιούκαστλ να γνωρίσει με οδυνηρό τρόπο την ισχυρή δυναμική της, με την προσεχή αντίπαλο της ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League να επικρατεί καθαρά και δίκαια με 3-1 και να αρπάζει το τρίτο της τρίποντο στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές της Premier League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι ήταν ο Έβαν Φέργκιουσον που σημείωσε χατ-τρικ βρίσκοντας δίχτυα στα τρία από τα τέσσερα σουτ που επιχείρησε, ενώ κομβικοί στο να κυριαρχήσει η ομάδα τους απέναντι στο σύνολο του Έντι Χάουι ήταν επίσης οι Γκίλμουρ, Μιτόμα και Πέδρο.

Η έναρξη του αγώνα στο Amex Stadium βρήκε την Νιούκαστλ να μπαίνει πιο δυνατά για να αιφνιδιάσει και να έχει δύο ευκαιρίες με τον Ίσακ στο 1ο και στο 3ο λεπτό, όμως η Μπράιτον ισορρόπησε πολύ γρήγορα, για να πάρει τα ηνία στη συνέχεια και να ανοίξει το σκορ στο 27ο λεπτό σε μία φάση διαρκείας.

Μετά από λάθος του Πόουπ (έδωσε τη μπάλα στον Εστουπινιάν), ο Μιτόμα μπήκε στην περιοχή της Νιούκαστλ και είδε το πλασέ του να αποκρούεται με τα πόδια από τον πανύψηλο κίπερ, με τον Πόουπ να αδυνατεί στη συνέχεια να συγκρατήσει τη μπάλα σε μακρινό σουτ του Γκίλμουρ και τον Φέργκιουσον να τον νικάει με κοντινό πλασέ (1-0).

Με το σκορ αυτό έκλεισε το πρώτο μέρος και στο δεύτερο ο νεαρός Ιρλανδός φορ ανέλαβε να καθαρίσει για την ομάδα του μέσα σε μερικά λεπτά. Στο 65ο τροφοδοτήθηκε κάθετα από τον Γκίλμουρ και με σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Πόουπ για το 2-0 ενώ στο 70ο λεπτό έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα με την άθελη συνδρομή του Σερ.

Με το γκολ αυτό, ο Φέργκιουσον έγινε μόλις ο τέταρτος παίκτης στην ιστορία της Premier League (μετά από τους Μπαρτ-Γουίλιαμς, Φάουλερ και Όουεν) που σημειώνει χατ-τρικ όντας 18 ετών ή και μικρότερος ενώ παράλληλα έγραψε ιστορία μαζί με τους Χάλαντ και Σον αφού μόλις για δεύτερη φορά επί εποχής Premier έχουν βρεθεί τρεις παίκτες να πετύχουν από τρία γκολ τη ίδια ημέρα, μετά από την 23η Σεπτεμβρίου 1995 (Φάουλερ, Όουεν και Γεμπόα τότε).

Το τελευταίο 20λεπτο βρήκε την Νιούκαστλ να ψάχνει το γκολ της τιμής και να το βρίσκει με τον Γουίλσον στο 92', δεν ήταν όμως αρκετό για να την παρηγορήσει, αν αναλογιστεί κάποιος ότι γνώρισε την τρίτη διαδοχική ήττα της στο πρωτάθλημα που την κράτησε καθηλωμένη στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα.

• ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Φερμπρούγκεν, Φέλτμαν, Φαν Χέκε, Εστουπινιάν, Γκρος (89' Αντίνγκρα), Γκίλμουρ (77' Νταχούντ), Μαρτς (81' Λαλάνα), Πέδρο (77' Λάμπτεϊ), Μιτόμα, Φέργκιουσον (81' Μίλνερ)
  • ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Πόουπ, Τρίπιερ, Σερ, Μπερν, Τάργκετ (74' Λασέλς), Γκιμαράες, Τονάλι (58' Λόνγκσταφ), Ζοέλιντον (58' Γουίλσον), Αλμιρόν (58' Άντερσον), Ίσακ (74' Μπαρνς), Γκόρντον

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

• Λούτον - Γουέστ Χαμ 1-2 (90+2' Άντερσεν / 37' Μπόουεν, 85' Ζουμά)
  • Σέφιλντ - Έβερτον 2-2 (33' Άρτσερ, 45+3' Πίκφορντ / 14' Ντουκουρέ, 55' Ντανζούμα)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Φούλαμ 5-1 (31' Άλβαρες, 45+5' Άκε, 58' 70' πεν. 90+5' Χάλαντ / 33' Ριμ)
  • Τσέλσι - Νότιγχαμ 0-1 (48' Ελάνγκα)
  • Μπέρνλι - Τότεναμ 2-5 (4' Φόστερ, 90+4' Μπράουνχιλ / 16' 63' 67' Σον, 45+2' Ρομέρο, 54' Μάντισον)
  • Μπρέντφορντ - Μπόρνμουθ 2-2 (7' Γένσεν, 90+3' Εμπεουμό / 30' Σολάνκε, 77' Μπρουκς)
  • Μπράιτον - Νιούκαστλ 3-1 (27' 65' 70' Φέργκιουσον / 90+2' Γουίλσον)
  • 03/09 16:00 Κρίσταλ Πάλας - Γουλβς
  • 03/09 16:00 Λίβερπουλ - Άστον Βίλα
  • 03/09 18:30 Άρσεναλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ