PREMIER LEAGUE

Λούτον - Γουέστ Χαμ 1-2: Τρία στα τρία για τα "σφυριά" και κορυφή για την προσεχή αντίπαλο του Ολυμπιακού

Ο Μπόουεν πανηγυρίζει μετά το γκολ που πέτυχε για τη Γουέστ Χαμ κόντρα στη Λούτον © 2023 FRANK AUGSTEIN / AP IMAGES

Η Γουέστ Χαμ, προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, πέρασε και από την έδρα της Λούτον επικρατώντας με 2-1, έκανε το τρία στα τρία και βρέθηκε στην κορυφή της Premier League έχοντας όμως αγώνα περισσότερο.

Σε εξαιρετική κατάσταση δείχνει να βρίσκεται η Γουέστ Χαμ στην Αγγλία, καθώς η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, το βράδυ της Παρασκευής πέρασε και από την έδρα της Λούτον επικρατώντας με 2-1, έκανε το τρία στα τρία και βρέθηκε στην κορυφή της Premier League, έχοντας όμως έναν αγώνα περισσότερο στην Αγγλία.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα από το πρώτο μέρος με τον Τζάροντ Μπόουεν να ανοίγει το σκορ στο 37' για τα σφυριά που είχαν την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Η ομάδα του Ντίνου Μαυροπάνου, ο οποίος ήταν εκτός αποστολής, βρήκε και δεύτερο γκολ στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 85' με τον Ζούμα. Η Λούτον το μόνο που κατάφερε έως το τέλος του αγώνα ήταν να μειώσει το σκορ με γκολ του Άντερσεν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

• ΛΟΥΤΟΝ: Καμίνσκι, Ντάουτι (78' Ογμπένε), Μπερκ, Άντερσεν, Μπελ, Τζάιλς (71' Καμπόρε), Τσονγκ (84' Γουντρόου), Νακάμπα, Μπάρκλεϊ (71' Μπανζού), Αντεμπάγιο (71' Μπράουν), Μόρις
  • ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ Αρεολά, Τσουφάλ, Ζουμά, Αγκέρντ, Έμερσον, Άλβαρες, Γουόρντ-Πράους, Μπόουεν, Πακετά (90+1' Κούντους), Μπενραχμά (71' Φορνάλες), Αντόνιο (80' Ίνγκς)