ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Αρόουκα - Μπενφίκα 0-2: Ο Βλαχοδήμος υπέπεσε σε πέναλτι αλλά το έπιασε και κράτησε τη νίκη

Ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος στην αναμέτρηση με την Ντιναμό Κιέβου για την πρεμιέρα του Champions League AP PHOTO/EFREM LUKATSKY

Ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος υπέπεσε σε πέναλτι, αλλά στη συνέχεια το απέκρουσε με συνέπεια να οδηγήσει την Μπενφίκα στη νίκη 2-0 επί της Αρόουκα.

Η Μπενφίκα νίκησε για πρώτη φορά έπειτα από 1,5 μήνα εκτός έδρας, αλλά για να έρθει το 2-0 επί της Αρόουκα για τη 19η αγωνιστική της Primeira Liga, χρειάστηκε ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος.

Ο Έλληνας τερματοφύλακας υπέπεσε σε πέναλτι στο 41ο λεπτό, όταν ο Αρσένιο βγήκε τετ α τετ, τον απέφυγε και στη συνέχεια της φάσης ο Βλαχοδήμος έπεσε στα πόδια του για να αποτρέψει βέβαιο γκολ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζοάο Μπάσο, αλλά απέτυχε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Μπενφίκα.

Το σκορ ήταν ήδη 1-0 για τους φιλοξενούμενους από πέναλτι του Ντάργουιν Νούνιες στο 32' και στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Γκονσάλο Ράμος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.