LA LIGA

Αλμερία - Μπέτις 0-0: Ντεμπούτο Παπασταθόπουλου στην ισοπαλία των "βερδιμπλάνος" με 10 παίκτες

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος με τη φανέλα της Μπέτις
Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος με τη φανέλα της Μπέτις INSTAGRAM / @SOKRATISPAPA.OFFICIAL

Η Μπέτις κατάφερε να αποσπάσει ισοπαλία 0-0 στην έδρα της Αλμερία παίζοντας για πάνω από μία ώρα με παίκτη λιγότερο, σε αγώνα που έκανε ντεμπούτο για τους "βερδιμπλάνκος" ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος.

Η Μπέτις απέσπασε τον βαθμό από την ισοπαλία 0-0 απέναντι στην ουραγό Αλμερία στο ντέρμπι της Ανδαλουσίας για τη 15η αγωνιστική της La Liga, παρότι αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο για πάνω από μία ώρα.

Ο Έκτορ Μπεγερίν αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα στο 27ο λεπτό κι άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες. Ο Αϊτόρ Ρουίμπαλ μπήκε στον αγώνα στη θέση του Γουίλιαν Ζοζέ για να ενισχύσει την άμυνα των "βερδιμπλάνκος", που στη συνέχεια επιχείρησαν να κρατήσουν το μηδέν.

Οι γηπεδούχοι επιτέθηκαν, έχασαν ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ. Στο 83ο λεπτό, ο Μανουέλ Πελεγκρίνι έβαλε ακόμα έναν αμυντικό στον αγώνα, τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο, ο οποίος έκανε ντεμπούτο και βοήθησε ώστε η ομάδα του να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας 0-0.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής

• Λας Πάλμας - Χετάφε 2-0 (43' Αραούχο / 90+2' Ερέρα)
  • Ζιρόνα - Βαλένθια 2-1 (82', 88' Στουάνι / 56' Ντούρο)
  • Αθλέτικ - Ράγιο Βαγεκάνο 4-0 (23' Γκουρουθέτα, 47' αυτ. Εσπίνο, 64' Ι. Γουίλιαμς, 68' Ν. Γουίλιαμς)
  • Ρεάλ - Γρανάδα 2-0 (26' Ντίαθ, 57' Ροντρίγκο)
  • Οσασούνα - Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-1 (2' Γκόμεθ / 41' Σαντίκ)
  • Μαγιόρκα - Αλαβές 0-0
  • Αλμερία - Μπέτις 0-0
  • 03/12 19:30 Σεβίλλη - Βιγιαρεάλ
  • 03/12 22:00 Μπαρτσελόνα - Ατλέτικο
  • 04/12 22:00 Θέλτα - Κάντιθ