CLAUSURA

"Αγριεμένος" ο Νάτσο Σκόκο

Ο Νάτσο Σκόκο ξεκίνησε... αγριεμένος το "Final" καθώς με δύο γκολ οδήγησε την Νιούελς σε νίκη με 3-1 μέσα στην έδρα της Ιντεπεντιέντε. Με το δεξί και η Ρίβερ Πλέιτ (videos)

Με φόρα από το Inicial (Apertura) ο Νάτσο Σκόκο ξεκίνησε εντυπωσιακά και το Final (Clausura), καθώς στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος πέτυχε δύο γκολ και οδήγησε την Νιούελς Ολντ Μπόις σε νίκη με 3-1 μέσα στην έδρα της Ιντεπεντιέντε.

Ο πρώην άσος της ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 17' με κοντινή κεφαλιά και στο 77' έδωσε ξανά προβάδισμα στην Νιούελς με σουτ από το ύψος της περιοχής (2-1).

Μάλιστα, δύο λεπτά πριν (75') ο Ερνέστο Φαρίας είχε χάσει πέναλτι για την Ιντεπεντιέντε και μαζί την ευκαιρία να ολοκληρώσει την ανατροπή για τους γηπεδούχους (τραγική εκτέλεση, ψηλά άουτ η μπάλα).

Ο Σκόκο τελικά δύο λεπτά τιμώρησε τον Φαρίας και την Ιντεπεντιέντε, ενώ το τελικό 1-3 διαμόρφωσε ο Πάμπλο Πέρες στο 82'.

Με το δεξί η Ρίβερ Πλέιτ

Με νίκη ξεκίνησε το Inicial η Ρίβερ Πλέιτ, καθώς επικράτησε με 2-1 της Μπελγκράνο μέσα στην Κόρδοβα.

Ο Λεονέλ Βανχιόνι άνοιξε το σκορ στο 68' για τους "Μιγιονάριος" με... σουτ-κεραυνό και στο 88' ο Κάρλος "Τσίνο" Λούνα με διαγώνιο σουτ έκανε το 0-2, ενώ μείωσε στο 90' ο Γκιγιέρμο Φάρε για το τελικό 1-2.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Ουνιόν Σάντα Φε - Αρσενάλ Σαραντί 1-1 (7' Μπράιαν Αλεμάν / 90'+24 Νταρίο Μπενεντέτο)

Αρχεντίνος Τζούνιορς - Βέλες Σάρσφιλντ 0-1 (45' Λούκας Πράτο)

Σάββατο

Ολ Μπόις - Γοδόι Κρους 1-1 (77' Όσκαρ Αουμάδα / 45' Φακούντο Καστιγιόν)

Εστουδιάντες - Τίγκρε 1-3 (9' Μάρκος Χελαμπέρτ / 28' Ρουμπέν Μπότα, 45' Αλεχάντρο Ντονάτι, 76' Γκαμπριέλ Πενιάλμπα)

Μπόκα Τζούνιορς - Κίλμες 3-2 (38' Βάλτερ Ερβίτι, 68' και 81' Γκιγιέρμο Μπουρντίσο / 5' Βιλφρέδο Ολιβέιρα, 9' Κριστιάν Μενέντες)

Σαν Μαρτίν - Σαν Λορένσο 0-0

Κυριακή

Ατλέτικο Ραφαέλα - Ράσινγκ Κλουμπ 3-0 (28' πέν. Λούκας Μποβάγλιο, 45' πέν. Σεμπαστιάν Γκρατσίνι, 49' Χόναταν Λόπες)

Ιντεπεντιέντε - Νιούελς Ολντ Μπόις 1-3 (21' Κριστιάν Τούλα / 17' και 71' Νάτσο Σκόκο, 82' Πάμπλο Πέρες)

Μπελγκράνο - Ρίβερ Πλέιτ 1-2 (90' Γκιγιέρμο Φάρε / 68' Λεονέλ Βανχιόνι, 88' Κάρλος Λούνα)