ΙΣΠΑΝΙΑ

Η γκολάρα τερματοφύλακα που έστειλε την ομάδα του σε μπαράζ ανόδου

Ένα καταπληκτικό γκολ του τερματοφύλακα Μιγκέλ Σέρνα στις καθυστερήσεις έστειλε τη Γιεκλάνο στα playoffs για την άνοδο στην τρίτη κατηγορία της Ισπανίας. Δείτε το video.

Την Κυριακή (19/5) η Μούρθια ΙΙ έπαιξε με τη Γιεκλάνο, για την 42η και τελευταία αγωνιστική του 13ου ομίλου στην Tercera Division (4η) της Ισπανίας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν με 2-1 πίσω στο σκορ, αλλά στις καθυστερήσεις ο τερματοφύλακάς τους Μιγκέλ Σέρνα με ένα απίθανο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 2-2.

Με την ισοπαλία η Γιεκλάνο κατέλαβε την πρώτη θέση με 89 βαθμούς, υπερτερώντας στην ισοβαθμία από την Λόρκα Ντεπορτίβα που έμεινε δεύτερη. Ο ήρωας κίπερ έγινε πρώτο θέμα στα ισπανικά ΜΜΕ και όταν ρωτήθηκε για το τέρμα που σημείωσε, το παρομοίασε με αυτό του Ζινεντίν Ζιντάν στον τελικό του Champions League ανάμεσα σε Ρεάλ και Λεβερκούζεν.