ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Μπιλμπάο - Σοθιεδάδ 1-3: Πήρε με Ογιαρθάμπαλ το ντέρμπι

Real Sociedad's Aritz Elustondo, left, celebrates after scoring with his teammates during a Spanish La Liga soccer match between Real Sociedad and FC Barcelona at the Anoeta stadium, in San Sebastian, northern Spain, Saturday, Sept. 15, 2018. (AP Photo/Jose Ignacio Unanue) AP

Η Σοθιεδάδ έφυγε με τη νίκη από το "San Mames", καθώς επικράτησε 3-1 της Μπιλμπάο και πήρε το ντέρμπι της Χώρας των Βάσκων. Δύο γκολ από ισάριθμες εκτελέσεις πέναλτι ο Μίκελ Ογιαρθάμπαλ.

Μακριά από το Σαν Σεμπαστιάν νιώθει πιο άνετα. Δεν εξηγείται αλλιώς το γεγονός ότι έχει γνωρίσει την ήττα μόνο στην έδρα της Έιμπαρ, ενώ πανηγύρισε νίκες στις έδρες των Βιγιαρεάλ και Ουέσκα κι έφυγε με το βαθμό από το "Butarque" της Λεγανές.

Βέβαια, την Παρασκευή (5/10) το βράδυ η Σοθιεδάδ δεν πήγε και πολύ μακριά. Μέχρι το Μπιλμπάο πήγε και νίκησε (1-3) την Αθλέτικ στο "San Mames". Έτσι πήρε το ντέρμπι της Χώρας των Βάσκων. Το σκορ άνοιξε με εκτέλεση πέναλτι ο Μίκελ Ογιαρθάμπαλ στο 30ό λεπτό σε μια φάση που σήκωσε συζήτηση, εντούτοις επανεξετάστηκε με VAR.

Οι λεόνες, ωστόσο, αντέδρασαν άμεσα και γρήγορα. Ύστερα από δύο λεπτά κι έπειτα από... μπιλιάρδο στην άμυνα των φιλοξενούμενων, ο Μουνιαΐν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Μογιά.

Η Σοθιεδάδ "χτύπησε" ξανά με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Σανγκάγι βρήκε την "τρύπα" στο κέντρο της άμυνας των γηπεδούχων κι ανέκτησε το προβάδισμα για την ομάδα του.

Νέο πέναλτι στο 74'. Ξανά ο Ογιαρθάμπαλ την εκτέλεση, ξανά εύστοχος. Η κρίση στην Μπιλμπάο είναι πολύ βαθιά πλέον. Έχει να πανηγυρίσει νίκη από τις 20 Αυγούστου και την εντός έδρας επί της Λεγανές. Έκτοτε, έξι ήττες στη σειρά.

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Σιμόν, Ντε Μάρκος (69' Κάπα), Γεράι Άλβαρεθ, Ίνιγο Μαρτίνεθ, Γιούρι, Ντανιέλ Γκαρθία, Ραούλ Γκαρθία (70' Αντούριθ), Μπενιάτ (84' Σαν Χοσέ) Μουνιαΐν, Γουίλιαμς, Σουσαέτα.

ΣΟΘΙΕΔΑΔ: Μογιά, Γκοροσάμπελ, Ελουστόνδο, Ραούλ Νάβας, Κέβιν Ροντρίγκες, Ιγιαραμέντι, Σουμπελδία, Σανγκάγι (76' Ραμίρεθ), Πάρδο (66' Θουρουτούθα), Ογιαρθαμπάλ (86' Έκτορ Μορένο), Μπαουτίστα.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 8ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή (6/10)

Μπιλμπάο - Σοθιεδάδ 1-3 (32' Μουνιαΐν / 30' πεν., 74' πεν. Ογιαρθάμπαλ, 47' Σανγκάγι)