LA LIGA

Με Μοράτα η Ατλέτικο, 1-0 τη Χετάφε

Atletico Madrid forward Alvaro Morata in action during the first half of an International Champions Cup soccer match against Real Madrid, Friday, July 26, 2019, in East Rutherford, N.J. Atletico Madrid won 7-3. (AP Photo/Steve Luciano) AP

Η Ατλέτικο επικράτησε 1-0 της Χετάφε στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στην Primera Division. Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημείωσε στο 23' ο Άλβαρο Μοράτα, δύο κόκκινες μέσα σε λίγα λεπτά για Μολίνα και Ρενάν.

Νικηφόρα ξεκίνησε τη φετινή La Liga η Ατλέτικο Μαδρίτης. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε επικράτησε εντός έδρας 1-0 της Χετάφε, με κεφαλιά του Μοράτα σε σέντρα του Τρίπιερ στο 23' του αγώνα στο Ουάντα Μετροπολιτάνο.

Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με παίκτη λιγότερο. Στο 38' αποβλήθηκε για τους φιλοξενούμενους ο Μολίνα για αντικανονικό μαρκάρισμα, ενώ το ίδιο έγινε με τον Ρενάν Λόντι των γηπεδούχων στο 42', δεχόμενος δύο κίτρινες μέσα σε ένα λεπτό, τη δεύτερη επειδή χτύπησε αντίπαλο με το χέρι σε εναέρια μονομαχία.

Εξαιρετικός ήταν στο ντεμπούτο του στο ισπανικό πρωτάθλημα με τη φανέλα των "ροχιμπλάνκος" ο Ζοάο Φέλιξ, για τον οποίο η Ατλέτικο έδωσε 126 εκατ. ευρώ στη Μπενφίκα. Ο Πορτογάλος στο 56' κέρδισε πέναλτι ύστερα από καταπληκτική ατομική ενέργεια, αλλά ο Μοράτα αστόχησε και η Χετάφε πήγε να κάνει στο τέλος τη "ζημιά" προς το τέλος του αγώνα, όταν στο 86' ο Άνχελ είχε δοκάρι. Ο Φέλιξ αποχώρησε τραυματίας στο 66'.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 1ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 16 Αυγούστου

Μπιλμπάο - Μπαρτσελόνα 1-0 (89' Αντούριθ)

Σάββατο 17 Αυγούστου

Θέλτα - Ρεάλ 1-3 (90+1' Λοσάδα / 12' Μπενζεμά, 61' Κρόος, 80' Βάθκεθ)

Βαλένθια - Σοθιεδάδ 1-1 (58' Γκαμεϊρό , 90+11' Ογιαρθάμπαλ)

Μαγιόρκα - Έιμπαρ 2-1 (4' Ροντρίγκεθ, 75' αυτ. Ολιβέιρα / 57' Ολιβέιρα)

Βιγιαρεάλ - Γρανάδα 4-4 (35' πεν. Καθόρλα, 53' Μάξι Γκόμες, 65' Μορένο, 73' Τσουκουέζε / 46+6' πεν. Φέντε Βίκο, 62' Ματσίς, 75' Σολδάδο, 81' Πουέρτας)

Λεγανές - Οσασούνα 0-1 (74' Τσίμι Άβιλα)