SERIE A

Ρόμα - Κάλιαρι 3-0: Σε τροχιά Champions League

Roma players celebrate after their teammate Javier Pastore scored his side's second goal during a Serie A soccer match between Roma and Cagliari, at Rome's Olympic Stadium, Saturday, April 27, 2019. (AP Photo/Gregorio Borgia) AP

Με τους Φάσιο (5'), Παστόρε (8'), Κολάροβ (86') να σκοράρουν και τον Μανωλά παρόντα σε όλο το 90λεπτο, η Ρόμα νίκησε 3-0 την Κάλιαρι και μπήκε στην τετράδα, η οποία οδηγεί στο Champions League.

Η Ρόμα προσπαθεί να σώσει ό,τι σώζεται από την τρέχουσα σεζόν. Κι αυτό που σώζεται χωρίς να εξαρτάται μόνον από την ίδια - Ίντερ, Μίλαν και Αταλάντα διεκδικούν τον ίδιο στόχο - είναι το εισιτήριο για το Champions League της επόμενης σεζόν.

Με τον Έλληνα διεθνή κεντρικό αμυντικό, Κώστα Μανωλά, στην ενδεκάδα για όλο το ματς, οι τζαλορόσι υποδέχθηκαν την Κάλιαρι και τη νίκησαν 3-0.

Η ομάδα της Αιώνιας Πόλης "καθάρισε" από νωρίς το ματς του "Ολίμπικο". Υπεύθυνοι γι' αυτό δύο Αργεντινοί. Ο Φάσιο άνοιξε το σκορ μόλις πέντε λεπτά μετά από την έναρξή του, ο συμπατριώτης του, Παστόρε διεύρυνε το προβάδισμα ύστερα από τρία λεπτά (8').

Το τελικό σκορ (3-0) της επικράτησης των Ρωμαίων διαμόρφωσε ο Κολάροβ στο 86ο λεπτό. Στον πάγκο έμεινε για τη νησιωτική ομάδα ο Έλληνας αριστερός μπακ, Μπάμπης Λυκογιάννης.

ΡΟΜΑ: Μιράντε, Φλορέντσι, Φάσιο, Μανωλάς, Κολάροβ, Πελεγκρίνι, Ενζονζί, Κλάιφερτ (89' Τσόριτς), Παστόρε (63' Περότι), Ελ Σαραουί (74' Ουντέρ), Τζέκο.

ΚΑΛΙΑΡΙ: Κράνιο, Κατσατόρε (75' Σρνα), Πιζακάνε, Τσεπιτέλι, Πελεγκρίνι, Μπαρέλα, Τσιγκαρίνι, Ιονίτσα, Μπίρσα (68' Ντεϊόλα), Ζοάο Πέδρο (83' Τερό), Παβολέτι.