SERIE A

Πάρμα - Αταλάντα 1-2: Ασταμάτητη ομάδα του Γκασπερίνι

Atalanta's Alejandro Gomez, center, celebrates after he scored his side's first goal during a Seria A soccer match between Parma and Atalanta, at the Ennio Tardini stadium, in Parma, Italy, Tuesday, July 28, 2020 . (Massimo Paolone/LaPresse via AP) MASSIMO PAOLONE/LAPRESSE VIA AP

Η εκπληκτική Αταλάντα επιβλήθηκε 2-1 της Πάρμα στο κάνοντας ανατροπή στο "Ένιο Ταρντίνι" και διεύρυνε σε 17 παιχνίδια το αήττητο σερί της στο πρωτάθλημα.

Την 23η νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε το βράδυ της Τρίτης (28/7) η Αταλάντα, με την ομάδα του Μπεργκαμπο να περνάει νικηφόρα με 2-1 από το "Ένιο Ταρντίνι" απέναντι στην Πάρμα.

Οι μπεργκαμάσκι τα βρήκαν σκούρα απέναντι στην Αταλάντα καθώς στο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ με το γκολ του Κουλουσέβσκι στο 43', ωστόσο στο τελευταίο 20λεπτο της αναμέτρησης έφτασαν στην ανατροπή.

Atalanta's Ruslan Malinovskyi, right, scores his side's first goal during a Seria A soccer match between Parma and Atalanta, at the Ennio Tardini stadium, in Parma, Italy, Tuesday, July 28, 2020 . (Massimo Paolone/LaPresse via AP) MASSIMO PAOLONE/LAPRESSE VIA AP

Σημειώνεται πως η ομάδα του Γκασπερίνι επέκτεινε σε 17 ματς το αήττητο σερί της στο πρωτάθλημα (13 νίκες - 4 ισοπαλίες σε αυτό το διάστημα), ενώ έφτασε τα 98 γκολ ενεργητικό, κάτι που σημαίνει πως θα έχει την ευκαιρία να πιάσει ή και να ξεπεράσει το φράγμα των 100 γκολ, στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής όπου θα υποδεχτεί την Ίντερ στο ματς που θα κρίνει το ποια εκ των δύο θα καταλάβει τη 2η θέση στη φετινή Serie A.