SERIE A

Ούτε τώρα νίκη η Ίντερ, καταιγιστική η Φιορεντίνα

Inter Milan's Stefan De Vrij, right, heads the ball to score during a Serie A soccer match between Inter Milan and Torino, at the San Siro stadium in Milan, Italy, Sunday, Aug. 26, 2018. (AP Photo/Luca Bruno) AP

Η Ίντερ προηγήθηκε 2-0 στο Μιλάνο, αλλά ισοφαρίστηκε (2-2) από την Τορίνο και δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει τη νίκη ούτε στη δεύτερη αγωνιστική της Serie A. Καταιγιστική (6-1) η Φιορεντίνα, νίκες για ΣΠΑΛ (2/2), Ουντινέζε και Τζένοα.

Άλλη μια... γνωστή Ίντερ με "παιδικές ασθένειες". Τι κι όλα φαινόταν ρόδινα. Κατάφερε να... χάσει δικό της ματς. Οι "νερατζούρι" άνοιξαν το σκορ με τον Πέρισιτς στο έκτο λεπτό και διεύρυναν το προβάδισμα με τον Ντε Φράι στο 32ο.

Η "γκρανάτα" μείωσε με τον Μπελότι στο 55' και ισοφάρισε στο τελικό 2-2 με τον Μεϊτέ στο 68'. Έτσι, η Ίντερ μετά από δύο ματς μετρά μόλις ένα βαθμό (αυτόν που κέρδισε σήμερα).

Καταιγιστική ήταν η Φιορεντίνα στο "Αρτέμιο Φράνκι" κι έφθασε στη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς. Ο Μιλένκοβιτς άνοιξε το σκορ με "κεραυνό", ο Ζέρσον έκλεισε το ημίχρονο στο 2-0, ο Μπενάσι με την έναρξη του δευτέρου διεύρυνε σε προβάδισμα σε 3-0, ο Κιέζα στο 71' σε 4-0. Η Κιέβο μείωσε με τον Τόμοβιτς στο 76', αλλά η... καταιγίδα των "βιόλα" δεν σταμάτησε. Δεύτερο γκολ από τον Μπενάσι στο 90', γκολ κι από τον Χιοβάνι Σιμεόνε για το τελικό 6-1 στις καθυστερήσεις.

Η Κάριαρι υποδέχθηκε τη Σασουόλο στη Σαρδηνία και για τους γηπεδούχους φαινόταν ότι θα "καθάριζε" ο Παβολέτι. Άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό, απάντησε για τη Σασουόλο ο Μπεράρντι στο 53' και ξανά ο Παβολέτι σκόραρε στο 73' για το 2-1. Η τελευταία λέξη ανήκε στους "νεροβέρντι", οι οποία με εκτέλεση πέναλτι του Μπόατενγκ στις καθυστερήσεις, έφυγαν με την ισοπαλία (2-2)

Πρώτη νίκη (1-0) για την Ουντινέζε, η οποία υποδέχθηκε τη Σαμπντόρια στην "Dacia Arena". Για να γίνει αυτό, χρειάστηκε το γκολ του Ντε Πάουλ στο 9'. Γκολ δεν είχε η αναμέτρηση του Τορίνο, καθώς η Φροζινόνε και η Μπολόνια αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0. Στη Γένοβα, η Τζένοα "κλείδωσε" από νωρίς τη νίκη χάρη στα γκολ των Πιάτσεκ και Κουαμέ, το μόνο που κατάφερε η Έμπολι ήταν να μειώσει σε 2-1 και να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Βρσάλκο (72' Μπαλντέ), Ντ' Απμπρόζιο, Ντε Φράι, Σκρίνιαρ, Ασαμόα (66' Ενρίκε), Μπρόζοβιτς, Βεσίνο, Πολιτάνο (92' Μαρτίνες), Πέρισιτς, Ικάρντι

ΤΟΡΙΝΟ: Σιρίγκου, Ίτσο, Ενκουλού, Μορέτι, Ντε Σιλβέστρι, Ανσάλντι (22' Άινα), Σοριάνο (61' Λιάιτς), Ρινκόν, Μεϊτέ, Φαλκέ (88' Λούκιτς), Μπελότι.

ΣΠΑΛ: Γκομίς, Λατσάρι, Τσιόνεκ, Βικάρι, Φελίπε, Φαρές (81' Φιλίπο Κόστα), Κούρτιτς, Σιαταρέλα (74' Βαλντιφιόρι), Μισιρόλι (63' Έβερτον Λουίζ), Αντενούτσι, Πετάνια.

ΠΑΡΜΑ: Ζέπε, Ιακοπόνι, Μπρούνο Άλβες, Γκαλιόλο, Γκόμπι (74' Ζερβινιό), Γκράσι, Στούλατς, Μπαριλά (79' Ντι Μάρκο), Ντι Γκαούντιο (63' Τσεράβολο), Ινγκλέζε, Ντα Κρουζ.

ΚΑΛΙΑΡΙ: Κράνιο, Σρνα, Ρομάνια, Κλάβαν, Παντόιν, Ντεσένα, Τσιγκαρίνι (71' Μπράνταριτς), Μπαρέλα, Ιονίτσα (84' Φαραγκό), Παβολέτι, Σάου (71' Φαρίας).

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Κονσίλι, Λιρόλα (79' Μπαμπακάρ), Μάρλον, Μανιάνι, Φεράρι, Ντάνκαν, Λοκατέλι, Σένσι (57' Ροζέριο), Μπεράρντι, Μπόατενγκ, Ντι Φραντσέσκο (69' Μπογκά).

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Λαφόν, Μιλένκοβιτς, Πεσέλα, Βίτορ Ούγκο, Μπιράγκι, Φερνάντες (54' Νόργκααρντ) Μπενάσι, Ζέρσον (75' Νταμπό), Εϊσερίκ, Κιέζα (74' Πιάτσα), Σιμεόνε.

ΚΙΕΒΟ: Σέκουλιν, Ντεπάολι, Ροσετίνι, Τόμοβιτς, Γιαροσίνσκι, Ριγκόνι (66' Μεγκιορίνι), Ραντοβάνοβιτς, Χέτεμαϊ (46' Όμπι), Μπίρσα (77' Κιγίν), Στεπίνσκι, Τζακερίνι.

ΦΡΟΖΙΝΟΝΕ: Σπορτιέλο, Τζαμπάνο, Μπριγκέτι, Σάλαμον, Κράιντς, Μολινάρο (85' Μπεγκέτο), Τσίσμπα, Κρίσετιγκ, Χάλφρεντσον (10' Μαϊέλο), Πέριτσα, Τσιάνο (73' Κάμπελ).

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Σκορούπσκι, Γκονσάλες, Ντανίλο, Χελάντερ, Πουλγκάρ, Ματιέλο, Πόλι (71' Ορσολίνι), Τζεμαϊλί, Ντάικς, Σανταντέρ (72' Ντέστρο), Φαλτσινέλι (82' Οκουόνκουο).

ΤΖΕΝΟΑ: Μαρκέτι, Μπιράσι, Σπόλι, Τζουκάνοβιτς, Ρόμουλο, Χίλιεμαρκ (81' Μπέσα), Λάζοβιτς (72' Γκούντερ), Κρισίτο, Πάντεφ (54' Ματσιτέλι), Πιάτσεκ, Κουαμέ.

ΕΜΠΟΛΙ: Τερατσιάνο, Ντι Λορέντσο, Σιλβέστρε, Ράσμουσεν, Αντονέλι, Άκουα (73' Μπενάκερ), Καπέτσι, Κρούνιτς, Ζάιτς (85' Τραορέ), Καπούτο, Λα Γκούμινα (77' Μραζ).

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Σκουφέτ, Λάρσεν, Τρόοστ-Έκονγκ, Νόιτινχ, Σαμίρ, Φοφανά, Μπεχράμι (93' Οποκού), Μαντραγκόρα, Ματσίς (76' Ντ' Αλεσάντρο), Λαζάνια (66' Τεόντορτσικ), Ντε Πάουλ.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Αουντέρο, Μπερεζίνγκι, Άντερσεν, Κόλεϊ, Μούρου, Λινέτι, Μπαρέτο, Γιάνκτο (70' Έκνταλ), Ραμίρες (59' Σαπονάρα), Κουαλιαρέλα (74' Κοφνάτσκι), Ντεφρέλ.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 25 Αυγούστου

Γιουβέντους - Λάτσιο 2-0 (30' Πιάνιτς, 75' Μάντζουκιτς)

Νάπολι - Μίλαν 3-2 (53', 57' Ζελίνσκι, 80' Μέρτενς / 15' Μποναβεντούρα, 49' Καλάμπρια)

Κυριακή 26 Αυγούστου

ΣΠΑΛ - Πάρμα 1-0 (49' Αντενούτσι)

Κάλιαρι - Σασουόλο 2-2 (10', 73' Παβολέτι / 53' Μπεράρντι, 90'+9' πεν. Μπόατενγκ)

Ουντινέζε - Σαμπντόρια 1-0 (9' Ντε Πάουλ)

Τζένοα - Έμπολι 2-1 (6' Πιάτσεκ, 18' Κουαμέ / 90'+4' Μρας)

Φιορεντίνα - Κιέβο 6-1 (8' Μιλένκοβιτς, 42' Ζέρσον, 49', 90' Μπενάσι, 71' Κιέζα, 90'+3' Σιμεόνε / 76' Τόμοβιτς)

Φροζινόνε - Μπολόνια 0-0

Ίντερ - Τορίνο 2-2 (6' Πέρισιτς, 32' Ντε Φράι / 55' Μπελότι, 68' Μεϊτέ)