SERIE A

Νίκη για Νάπολι με τρομερή ανατροπή επί της Μίλαν

AC Milan goalkeeper Gianluigi Donnarumma, left, dives to save a kick by Napoli's Arkadiusz Milik during the Serie A soccer match between AC Milan and Napoli at the San Siro stadium in Milan, Italy, Sunday, April 15, 2018. Rossoneri goalkeeper Gianluigi Donnarumma made history as the youngest ever player to reach 100 Serie A appearances, aged just 19 years, one month and 21 days and he proved decisive in denying Napoli a last-gasp winner. The match need in a goalless draw. (AP Photo/Antonio Calanni) AP

Η Μίλαν προηγείτο με 0-2 στο 49' στο "San Paolo", αλλά η Νάπολι έκανε τρομερή ανατροπή κι έφθασε στη νίκη με 3-2 για τη δεύτερη αγωνιστική της Serie A. Δύο στα δύο για "παρτενοπέι", χωρίς βαθμό οι "ροσονέρι".

Φανταστικό ματς διεξήχθη στη Νάπολη για τη δεύτερη αγωνιστική της Serie A. Η ομάδα της πόλης υποδέχθηκε τη Μίλαν κι ο Κάρλο Αντσελότι (πρώην τεχνικός της Μίλαν και νυν της Νάπολι) έδωσε φανέλα βασικού στον Νταβίδ Οσπίνα, αφήνοντας στον πάγκο τον Ορέστη Καρνέζη.

Οι "ροσονέρι" προηγήθηκαν με τον Μποναβεντούρα με τρομερό σουτ στην κίνηση στο 15ο λεπτό, ενώ λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου διεύρυναν το προβάδισμα με τον Καλάμπρια. Κάπου εκεί ξεκίνησε η "παρτενοπέα" επίθεση.

Ο Ζελίνσκι ήταν αυτός που έδωσε το "σύνθημα". Με δύο γκολ σε λιγότερο από πέντε λεπτά (53', 57'), η Νάπολι έφθασε στην ισοφάριση. Κι όμως, οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή. Το έκανε ο Ντρις Μέρτενς στο 80ό λεπτό. Έπειτα από δύο αγωνιστικές, η Νάπολι έχει δύο στα δύο (έξι βαθμούς), ενώ η Μίλαν κανέναν!

ΝΑΠΟΛΙ: Οσπίνα, Χίσαϊ, Ραούλ Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Μάριο Ρουί (73' Λουπέρτο), Αλάν, Χάμσικ (63' Μέρτενς), Ζελίνσκι (72' Ντιαβαρά), Καγιεχόν, Μίλικ, Ινσίνιε.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Μουζάκιο, Ρομανιόλι, Ρικάρντο Ροντρίγκεθ, Κεσιέ, Μπίγλια (58' Μπακαγιοκό), Μποναβεντούρα (81' Κουτρόνε), Μπορίνι (71' Λασάλτ), Σούσο, Ιγκουαΐν.

*** Θυμηθείτε πώς η Γιουβέντους - χωρίς να σκοράρει ο Κριστιάνο Ρονάλντο - νίκησε τη Λάτσιο

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 25 Αυγούστου

Γιουβέντους - Λάτσιο 2-0 (30' Πιάνιτς, 75' Μάντζουκιτς)

Νάπολι - Μίλαν 3-2 (53', 57' Ζελίνσκι, 80' Μέρτενς / 15' Μποναβεντούρα, 49' Καλάμπρια)