ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Νάπολι - Μπολόνια 3-2: Ο Μέρτενς λύτρωσε στο 88' τους "παρτενοπέι"

Napoli's Dries Mertens celebrates after scoring his side's second goal during the Champions League, group C, soccer match between Paris Saint Germain and Napoli at the Parc des Princes stadium in Paris, Wednesday, Oct. 24, 2018. (AP Photo/Francois Mori)
Μέρτενς AP PHOTO/FRANCOIS MORI

Η Μπολόνια "απάντησε" δύο φορές στα ισάριθμα γκολ του Αρκάντιους Μίλικ, αλλά ο Ντρις Μέρτενς λύτρωσε τη Νάπολι στο 88' και της έδωσε τη νίκη (3-2)! Μάσκες του Καλιντού Κουλιμπαλί στο "Σαν Πάολο" για στήριξη στον Σενεγαλέζο μετά τη ρατσιστική επίθεση.

Ο Ντρις Μέρτενς λύτρωσε τη Νάπολι στο 88ο λεπτό και της έδωσε τη νίκη (3-2) κόντρα στην Μπολόνια για τη 19η αγωνιστική της Serie A. Ο Αρκάντιους Μίλικ έδωσε δύο φορές το προβάδισμα στους "παρτενοπέι", οι "ροσομπλού" είχαν ισάριθμες απαντήσεις, αλλά η τελευταία λέξη ανήκε στον Βέλγο.

Ο Πολωνός φορ άνοιξε το σκορ 16 λεπτά μετά την έναρξη του ματς, αλλά ο Σανταντέρ στο 37' ισοφάρισε για τους "ροσομπλού". Ο Μίλικ έδωσε ξανά το προβάδισμα στους "παρτενοπέι" στο 51ο λεπτό, αλλά ο Ντανίλο "πάγωσε" τη Νάπολη στο 80ό.

Ο Ντρις Μέρτενς ήταν αυτός που λύτρωσε τους "παρτενοπέι". Στο 88ο λεπτό έκανε το 3-2 κι έδωσε τη νίκη στη Νάπολι. Παρέμεινε έτσι σε απόσταση εννιά βαθμών από την πρωτοπόρο, Γιουβέντους. Στο "Σαν Πάολο" έκαναν την εμφάνισή τους μάσκες του Καλιντού Κουλιμπαλί για ψυχολογική στήριξη στον Σενεγαλέζο μετά τη ρατσιστική επίθεση στο ματς με την Ίντερ.

ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Μαλκουί, Ραούλ Αλμπιόλ, Μακσίμοβιτς, Γκουλάμ (66' Μάριο Ρουί), Καγιεχόν (83' Ουνάς), Ζελίνσκι, Αλάν, Βέρντι (58' Φαμπιάν Ρουίθ), Μίλικ, Μέρτενς.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Σκορούπσκι, Ματιέλο, Ντε Μαϊό, Ντανίλο, Χελάντερ, Ντάικς, Σβάνμπεργκ (71' Νάγκι), Πουλγκάρ, Πόλι (79' Ορζολίνι), Παλάσιο, Σανταντέρ (42' Φαλτσινέλι).

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 19ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Γιουβέντους - Σαμπντόρια 2-1 (2', 65' πεν. Κριστιάνο / 53' Κουαλιαρέλα)

Κιέβο - Φροζινόνε 1-0 ( 76' Τζακερίνι)

Έμπολι - Ίντερ 0-1 (72' Μπαλντέ)

Τζένοα - Φιορεντίνα 0-0

Λάτσιο - Τορίνο 1-1 (62' Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς / 45+2' πεν. Μπελότι)

Πάρμα - Ρόμα 0-2 (58' Κριστάντε, 75' Ουντέρ)

Σασουόλο - Αταλάντα 2-6 ( 51', 58 Ντάνκαν / 20' Σαπάτα, 42' Γκόμες, 54' Μαντσίνι, 75', 87', 90'+1' Ίλιτσιτς)

Ουντινέζε - Κάλιαρι 2-0 (39' Πουσέτο, 57' Μπεχράμι)

Νάπολι - Μπολόνια 3-2 (16', 51' Μίλικ, 88' Μέρτενς / 37' Σανταντέρ, 80' Ντανίλο)

Μίλαν - ΣΠΑΛ (21:30)