ΓΑΛΛΙΑ

Ρεμς - Λιλ 0-1: Καθάρισε ο Μπαμπά

Lille's Jonathan Bamba reacts during the French League One soccer match between Lille and Monaco at the Lille Metropole stadium, in Villeneuve d'Ascq, northern France, Friday, March 15, 2019. (AP Photo/Michel Spingler) AP

Η Λιλ πέρασε από το Ουγκούστ Ντελόν επικρατώντας 1-0 της Ρεμς με το γκολ του Ζονατάν Μπαμπά στο 32ο λεπτό. Πέρασε ο Τάσος Δώνης στο 60', αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Την πρώτη της νίκη στο Ligue 1 πέτυχε η Λιλ, η οποία πέρασε από το Ουγκούστ Ντελόν νικώντας 1-0 τη Ρεμς. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης μπήκε στο 32ο λεπτό.

Το πέτυχε ο Ζονατάν Μπαμπά με εξαιρετική κίνηση και πλασέ. Στον αγωνιστικό χώρο πέρασε για τους γηπεδούχους και ο Τάσος Δώνης. Αντικατέστησε στο 60ό λεπτό τον Καφαρό, δεν μπόρεσε ωστόσο να παραβιάσει την εστία του Μενιάν.

Στο γήπεδο υπήρχαν λιγότεροι από 5.000 θεατές. Η Ρεμς τους παρείχε μάσκα, ενώ στο εισιτήριο υπήρχε καπέλο πέντε ευρώ, ποσό που θα διατεθεί στην ενίσχυση των υγειονομικών υπηρεσιών για τη μάχη κατά του κορονοϊού.

ΡΕΜΣ: Ράικοβιτς, Μάρεσιτς, Φάες, Αμπντελαμίντ, Κονάν, Μουνέτσι (31' Μπερίσα), Κασαμά (76' Σίρχαους), Σαβαλρέν, Κουτέσα (60' Ζενελί), Τουρέ (76' Χόρνμπι), Καφαρό (60' Δώνης).

ΛΙΛ: Μενιάν, Τσέλικ (87' Πιέ), Φόντε, Μπότμαν, Μπράνταριτς, Ικονέ (79' Γιαζιτζί), Αντρέ, Σέκα, Μπαμπά, Γιλμάζ (79' Γουεά), Ντέιβιντ (69' Λουίζ Αραούζο).