ΓΑΛΛΙΑ

Παρί Σεν Ζερμέν - Τουλούζ 4-0: Ο Σουπό-Μοτίνγκ ντύθηκε Καβάνι!

PSG's Eric Maxim Choupo-Moting celebrates at the end of the French League One soccer match between Paris Saint Germain and Toulouse at the Parc des Princes Stadium in Paris, France, on Sunday, Aug. 25, 2019. (AP Photo/David Vincent) AP PHOTO/DAVID VINCENT

Η Παρί Σεν Ζερμέν ήταν καταιγιστική στο δεύτερο ημίχρονο όπου πέτυχε τέσσερα γκολ (δύο ο Τσουπό Μοτίνγκ) και σκόρπισε με το εμφατικό 4-0 την Τουλούζ. Αγωνίστηκε για 60 λεπτά ο Κουλούρης.

Το πρώτο μισό της αναμέτρησης με την Τουλούζ ήταν πολύ δύσκολο για τον Τόμας Τούχελ. Όχι μόνο γιατί η ομάδα του προερχόταν από την ήττα από την Ρεν την περασμένη εβδομαδα αλλά και επειδή έχασε κατά τη διάρκεια του πρώτου 45λεπτου λόγω τραυματισμού τους Έντινσον Καβάνι και Τιάγκο Σίλβα, με την Παρί να πηγαίνει άσφαιρη στα αποδυτήρια.

Όλες αυτές οι καταστάσεις όμως έμειναν κλειδωμένες στα ενδότερα του "Παρκ Ντε Πρενς", με τους Παριζιάνους να είναι σαρωτικοί στο δεύτερο ημίχρονο και να σκορπούν την Τουλούζ του Ευθύμη Κουλούρη (βασικός, αντικαταστάθηκε στο 60') με 4-0.

PSG's Eric Maxim Choupo-Moting celebrates with teammates after scoring his sides first goal during the French League One soccer match between Paris Saint Germain and Toulouse at the Parc des Princes Stadium in Paris, France, on Sunday, Aug. 25, 2019. (AP Photo/David Vincent) AP PHOTO/DAVID VINCENT

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Σουπό-Μοτίνγκ που κάλυψε επάξια το κενό του Καβάνι καθώς άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη με φανταστικό γκολ στο 50' και έκανε το 3-0 στο 75', με τους Γκονσάλβες (αυτογκόλ) και Μαρκίνιος να υπογράφουν τα άλλα δύο γκολ της νίκης και τον Ντι Μαρία να χάνει πέναλτι στο 68' (το απέκρουσε ο Ρεϊνέτ) με το σκορ στο 2-0.

Φυσικά, τα απρόοπτα δεν έλειψαν ούτε στο δεύτερο ημίχρονο για την Παρί, καθώς στο 66' προχώρησε σε τρίτη αναγκαστική αλλαγή, με τον Εμπαπέ να αδυνατεί να συνεχίσει λόγω μυικού τραυματισμού και τη θέση του να παίρνει ο Ζαγκρέ.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 24 Αυγουστου

Ανζέ - Μετς 3-0 (4' Μελαλί, 43' Σανταμαριά, 67' Αλιουί)

Ντιζόν - Μπορντό 0-2 (11' Χουάνγκ, 47' Μπενίτο)

Αμιάν - Ναντ 1-2 (72' Ζουνγκού / 53' Κουλιμπαλί, 85' Σιμόν)

Μπρεστ - Ρεμς 1-0 (87' Σαρμπονιέ)

Κυριακή 25 Αυγούστου

Μονακό - Νιμ 2-2 (39' Σλιμανί, 45+1' Μπεν Γεντέ / 70' Φιλιποτό, 82' Ντένκεϊ)

Στρασμπούρ - Ρεν 0-2 (16' Γκρενιέ, 54' Νιάνγκ)

Παρί Σεν Ζερμέν - Τουλούζ 4-0 (50' 75' Τσούπο-Μοτίνγκ, 55' αυτ. Γκονσάλβες, 83' Μαρκίνιος)