ΓΑΛΛΙΑ

Νίκη Μαρσέιγ στο Μονακό με γκολ του Μήτρογλου

Marseille's Konstantinos Mitroglou celebrates after his goal during the League One soccer match between Marseille and Lyon at the Velodrome stadium, in Marseilles, southern France , Sunday, March 18, 2018. (AP Photo/Claude Paris)
Μήτρογλου AP PHOTO/CLAUDE PARIS

Ο Κώστας Μήτρογλου έδειξε τον δρόμο με το γκολ του στο "Λουί Ντε" και οι συμπαίκτες του ακολούθησαν, στη νίκη της Μαρσέιγ με 3-2 επί της Μονακό.

Ο Κώστας Μήτρογλου έκανε σεφτέ στα γκολ στη φετινή Ligue 1 την πιο κατάλληλη στιγμή και η Μαρσέιγ νίκησε εκτός έδρας τη Μονακό με 3-2 για την 4η αγωνιστική. Ο Έλληνας επιθετικός, με μία κεφαλιά - δυναμίτη, άνοιξε το σκορ στο τέλος του 1ου ημιχρόνου και πανηγύρισε... φιλώντας το παπούτσι του Ντιμιτρί Παγέτ που του έβγαλε την ασίστ. Το προβάδισμα των Μασσαλών ήταν ορθό με βάσει την εικόνα του αγώνα, με την ομάδα του Ρουντί Γκαρσιά να ψάχνει την πρώτη νίκη σε αυτό το γήπεδο από τον Φεβρουάριο του 2010.

Παρ' όλα αυτά, ο... Αντέλ Ραμί είχε διαφορετική άποψη, αφού από δύο ολιγωρίες του η Μονακό κατάφερε να κάνει την ανατροπή με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου. Στο 48' ο Γιούρι Τίλεμανς και στο 53' ο Ρανταμέλ Φαλκάο έβαλαν μπροστά στο σκορ τους Μονεγάσκους, που μέχρι εκείνο το σημείο δεν μπορούσαν να ελέγξουν τον αγώνα λόγω κακής διαχείρισης στο κέντρο. Παρ' όλα αυτά, ο Φλοριάν Τοβέν ισοφάρισε στο 74' κι ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα λήξει ισόπαλο, ο τεχνικός της Μαρσέιγ έκανε την κίνηση ματ. Στο 88' έβαλε στον αγώνα έναν πρώην επιθετικό της Μονακό κι ένα λεπτό αργότερα ο Βαλέρ Ζερμέν σκόραρε κόντρα στην πρώην ομάδα του.

ΜΟΝΑΚΟ (4-1-4-1): Μπενάλιο, Χέρνιχς, Γκλικ, Ζέμερσον, Μπαρέκα (81' Εμπουλά), Αΐτ Μπενασέρ, Γκραντσίρ (66' Σιντιμπέ), Τίλεμανς (86' Πελέγκρι), Αολού, Λόπες, Φαλκάο

ΜΑΡΣΕΙΓ (4-2-3-1): Πελέ, Σάκαϊ, Ραμί, Γκουστάβο, Αμαβί, Σανσόν, Στρόοτμαν, Σαρ (62' Τοβέν), Παγέτ (88' Ζερμέν), Οκάμπος, Μήτρογλου (90+1' Καμαρά)

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

Παρασκευή 31 Αυγούστου 2018

Λιόν - Νις 0-1 (50' Σεν Μαξεμέν)

Σάββατο 1 Σεπτεμβρίου 2018

Νιμ - Παρί Σεν Ζερμέν 2-4 (63' Μπομπισόν, 71' πέν. Σαβανιέ / 36' Νεϊμάρ, 40' Ντι Μαρία, 77' Εμπαπέ, 90+2' Καβάνι)

Ανζέ - Λιλ 1-0 (60' Τραορέ)

Ντιζόν - Καέν 0-2 (21' Κριβελί, 90+4' Μποβού)

Γκινγκάμ - Τουλούζ 1-2 (45' Τιράμ / 2' Γκραντέλ, 12' Σανγκαρέ)

Ρεμς - Μονπελιέ 0-1 (77' Ογιονγκό)

Στρασμπούρ - Ναντ 2-3 (21' Αζόρκ, 81' Ντα Κόστα / 34' Μίτροβιτς, 45+2' Εβανζελίστα, 59' Σάλα)

Κυριακή 2 Σεπτεμβρίου 2018

Σεντ Ετιέν - Αμιάν 0-0

Ρεν - Μπορντό 2-0 (12' Αντρέ, 16' Μπενσεμπαϊνί)

Μονακό - Μαρσέιγ 2-3 (48' Τίλεμανς, 53' Φαλκάο / 45+1' Μήτρογλου, 74' Τοβέν, 89' Ζερμέν)

Οι συνθέσεις των υπολοίπων αγώνων

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ (4-2-3-1): Ριφιέ, Ντεμπισί (55' Σίλβα), Περέν, Σούμποτιτς, Κολοτζιεϊτσάκ, Σέλνας (90+1' Μονέ Πακέ), Εμβιλά, Σαλιμπίρ (66' Μπέριτς), Χαζρί, Καμπελά, Ντιονί

ΑΜΙΑΝ (4-3-3): Γκιρτνέρ, Κραφτ, Αντενόν, Ντιμπασί, Λεφόρ, Μονκοντουί, Ζουνγκού (60' Γκόντος), Νιαορέ, Οτέρο, Κονατέ (88' Χαζάμ), Μεντόσα (64' Μποντμέρ)

ΡΕΝ (4-2-3-1): Κούμπεκ, Τραορέ, Ζελέν, Μεξέρ, Μπενσεμπαϊνί, Αντρέ, Μπουριγκό (66' Λεά Σιλικί), Σαρ, Γκρενιέ, Ντελ Καστιγιό (67' Νιανγκ), Σιεμπατσό (75' Ζεφάν)

ΜΠΟΡΝΤΟ (4-3-3): Κοστέλ, Παλένσια, Κουντέ, Πάμπλο (19' Λέβτσουκ), Πουντζέ, Λέραγκερ (72' Μπάσιτς), Πλάσιλ, Σανκαρέ, Κάλου, Μπριάν (64' Ντε Πρεβίλ), Καμανό

Photo credits: AP Photo/Claude Paris