ΓΑΛΛΙΑ

Η Καέν έψαξε το θαύμα, η Λιόν ισοφάρισε

AP PHOTO/LAURENT CIPRIANI

Η Καέν προσπάθησε να κάνει την ανατροπή με 10 παίκτες κόντρα στη Λιόν, ωστόσο οι "γκον" βρήκαν το τέρμα της ισοφάρισης 2-2 στο 89'.

Σε ένα παιχνίδι με τέσσερα γκολ, δύο κόκκινες κάρτες, μεγάλη ένταση, ευκαιρίες και δοκάρια, Καέν και Λιόν αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στο "Μισέλ ντ' Ορνανό" για την 5η αγωνιστική της Ligue 1. Οι "γκον" είχαν τη μερίδα του λέοντος στις ευκαιρίες, προηγήθηκαν, αλλά κινδύνευσαν ακόμα και με ήττα, παρότι έπαιζαν με παίκτη παραπάνω σε ένα μεγάλο μέρος του αγώνα.

Στο τέλος του 1ου ημιχρόνου, ο Ναμπίλ Φεκίρ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, μετά από αρκετές καλές στιγμές τους. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Αλεξάντρ Τζικού πάτησε τον σκόρερ της Λιόν κι άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο, δύο λεπτά μετά από την ισοφάριση σε 1-1 από πέναλτι του Κλοντιό Μποβού. Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και με δυναμική κεφαλιά του Πρινς Ονιανγκέ στο 73' πήραν προβάδισμα στο σκορ.

Η Λιόν είχε χάσει ευκαιρίες στο μεσοδιάστημα, είχε δοκάρι με τον Τζέισον Ντεναγέρ και είδε τον Πρινς Σαμπά να σώζει βέβαιο γκολ του Μπερτράν Τραορέ με επέμβασή του. Ούτε ο Μουσά Ντεμπελέ που έκανε ντεμπούτο κατάφερε να βοηθήσει και τελικά τη λύση έδωσε ο Φερλάν Μεντί στο 89', ισοφαρίζοντας σε 2-2. Το τέλος του αγώνα στιγματίστηκε από τον καυγά του Μπαϊσαμά Σανκό με τον Ραφαέλ, που επέφερε την αποβολή του πρώτου για κεφαλιά στον δεύτερο, ο οποίος από την πλευρά του έκανε και "θέατρο".

ΚΑΕΝ (4-2-3-1): Σαμπά, Γκιλμπέρ, Μπαΐς, Τζικού, Εμπένγκ, Φαζρ, Ονιανγκέ, Μποβού (79' Σανκό), Καουί (58' Ζενεβουά), Νινγκά, Κριβελί (65' Μπαμού)

ΛΙΟΝ (4-2-3-1): Λόπες, Ραφαέλ, Μαρσέλο, Ντεναγέρ, Μεντί, Τουσάρ (71' Ντεπάι), Εντομπελέ, Τραορέ (76' Κορνέ), Φεκίρ (65' Τεριέ), Αουάρ, Ντεμπελέ

*Τζικού 55' κόκκινη

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου 2018

Νις - Ρεν 2-1 (77' Σεν Μαξεμέν, 89' Λεές Μελού / 58' αυτ. Σαρ)

Παρί Σεν Ζερμέν - Σεντ Ετιέν 4-0 (22' Ντράξλερ, 51' πέν. Καβάνι, 76' Ντι Μαρία, 84' Ντιαμπί)