PREMIER LEAGUE

Νιούκαστλ - Σέφιλντ 3-0: Βλέπει ψηλότερα με τριάρα

Newcastle's Allan Saint-Maximin celebrates after scoring during the English Premier League soccer match between Newcastle United and Sheffield United at St James' Park stadium in NewCastle, England, Sunday, June 21, 2020. (Michael Regan/Pool via AP) AP

Η Νιούκαστλ νίκησε 3-0 τη Σέφιλντ με γκολ και ασίστ από τον Ρίτσι και διασκέδασε τις αμφιβολίες σχετικά με την παραμονή της στην Premier League. Έχασε την ευκαιρία να εδραιωθεί ευρωπαϊκές θέσεις η Γιουνάιτεντ, που έπαιζε με δέκα παίκτες από το 50'. (VIDEOS)

Η αποβολή του Ίγκαν στο 50ό λεπτό έκανε πιο εύκολο το έργο της Νιούκαστλ στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Σέφιλντ, καθώς πήρε τη νίκη με 3-0 και διασκέδασε τις όποιες αμφιβολίες σχετικά με την παραμονή της στην Premier League.

Η Νιούκαστλ άνοιξε το σκορ στο 55ο λεπτό. Ο Ρίτσι έκανε μια φαινομενικά ακίνδυνη σέντρα από αριστερά, ο Στίβενς αντί ν' απομακρύνει έπιασε αέρα με τσαφ και ο Σεν-Μαξεμέν νίκησε τον Χέντερσον για το 1-0.

Από ρόλο δημιουργού σε ρόλο εκτελεστή ο Ρίτσι στο 69ο λεπτό. Αξιοποίησε ιδανικά την ασίστ του Χέιντεν και η μπάλα στα δίχτυα με αποτέλεσμα να διαμορφωθεί το 2-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ζοέλιντον με προβολή μετά από σέντρα του Αλμιρόν από αριστερά. Κομβική για την εξέλιξη του ματς η αποβολή του Ίγκαν στο 50ό λεπτό με δεύτερη κίτρινη κι ενώ το σκορ ήταν 0-0.

Η Σέφιλντ έχασε την ευκαιρία να πατήσει ακόμη πιο γερά στις θέσεις που δίνουν εισιτήριο για τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν, ενώ η Νιούκαστλ διασκέδασε και τις τελευταίες αμφιβολίες για την παραμονή της, στοχεύοντας στο καλύτερο πλασάρισμα.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Ντουμπράβκα, Μανκίγιο, Λασέλ, Φερνάντες, Ρόουζ, Ρίτσι (90+2' Γέντλιν), Χέιντεν, Σέλβι (85' Σερ), Σεν-Μαξεμέν (79' Μπενταλέμπ), Αλμιρόν (85' Λάτσαρο), Ζοέλιντον (78' Κάρολ).

ΣΕΦΙΛΝΤ: Χέντερσον, Μπάσαμ, Ίγκαν, Ρόμπινσον, Μπάλντοκ, Μπέρχε (66' Λούντστραμ), Νόργουντ, Φλεκ (73' Λουκ Φρίμαν), Στίβενς, ΜακΜπέρνι (85' Κίρον Φρίμαν), Σαρπ (74' Ζίβκοβιτς).

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 30ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 19/06

Νόρις - Σαουθάμπτον 0-3 (49' Ίνγκς, 54' Άρμστρονγκ, 79' Ρέντμοντ)

Τότεναμ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1 (27' Μπέρχβαϊν / 81' πεν Μπρούνο Φερνάντες)