ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Άρσεναλ - Μπέρνλι 3-1: "Καθάρισε" ο πρώτος σκόρερ της Premier League για τους "gunners"

Arsenal's Pierre-Emerick Aubameyang, left, celebrate with teammates after scoring his side's second goal during the English Premier League soccer match between Arsenal and Burnley at the Emirates Stadium in London, Saturday, Dec. 22, 2018. (AP Photo/Tim Ireland) AP

Ο πρώτος σκόρερ της Premier League, Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, οδήγησε με 2 γκολ (το άλλο ο Ιουόμπι) την Άρσεναλ στην εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Μπέρνλι. Βασικός ο Παπασταθόπουλος, που αντίκρισε κίτρινη κάρτα κι ενεπλάκη σε "ελληνορωμαϊκή πάλη" με τον Μπαρνς. (VIDEO)

Υποδέχθηκε μία από τις πιο αδύναμες ομάδες της Premier League στο "Emirates" κι έκανε το καθήκον της. Η Άρσεναλ πήρε τη νίκη με 3-1 επί της Μπέρνλι στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο Λονδίνο.

Οι "gunners" άνοιξαν το σκορ με τον Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ μόλις 14 λεπτά μετά την έναρξη του ματς. Ήταν η μαγική μπαλιά του Εζίλ για τον Κολάσινατς αριστερά εντός περιοχής, αυτός γύρισε κεντρικά κι ο Γκαμπονέζος άνοιξε το σκορ.

Στο 48ο πέτυχε και δεύτερο γκολ, διεύρυνε το προβάδισμα των γηπεδούχων και πέρασε μόνος στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ της πρώτης κατηγορίας του αγγλικού πρωταθλήματος (12 γκολ). Η αντεπίθεση της Άρσεναλ ξεκίνησε έξω από την περιοχή της. Ο Ελνενί άλλαξε την μπάλα με τον Γκεντουζί, ο Γάλλος άνοιξε αριστερά στον Κολάσινατς, αυτός συνέκλινε, έβγαλε κεντρικά για τον Λακαζέτ, εκείνος άνοιξε για τονΟμπαμεγιάνγκ κι αυτός με εξαιρετικό σουτ δεξιά εντός περιοχής νίκησε τον Χαρτ.

Η Μπέρνλι κατόρθωσε να μειώσει με τη μοναδική εστία απειλής που είχε, τον Άσλεϊ Μπαρνς, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στην άμυνα των Λονδρέζων στο 63ο λεπτό. Δεν κατάφερε να κάνει κάτι περισσότερο. Αντίθετα, ο Τζο Χαρτ δέχθηκε και τρίτο γκολ. Ο Ιουόμπι στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του δευτέρου ημιχρόνου (90'+1') διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης της Άρσεναλ με την Μπέρνλι ο Μπαρνς κλείδωσε με λαβή ελληνορωμαϊκής πάλης τον Παπασταθόπουλο με αποτέλεσμα να επικρατήσει ένταση μεταξύ των παικτών.

Η Άρσεναλ έπιασε την Τσέλσι - υποδέχεται στις 17:00 τη Λέστερ - στην τέταρτη θέση. Έτσι κι αλλιώς η είσοδος στην τετράδα είναι ο πρωταρχικός αντικειμενικός στόχος της ομάδας του Ουνάι Έμερι.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Μέιτλαντ-Νέιλς, Παπασταθόπουλος, Μονρεάλ (37' λ. τρ. Λίχτσταϊνερ), Κολάσινατς, Γκεντουζί, Ελνενί (59' Λούκας Τορέιρα), Τζάκα, Εζίλ, Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέτ (78' Ιουόμπι).

ΜΠΕΡΝΛΙ: Χαρτ, Μπάρντσλεϊ (83' Λόουτον), Λονγκ, Ταρκόβσκι, Μι, Τέιλορ, Χέντρικ, Κορκ, Γουέστγουντ, Μπαρνς (77' Βύντρα), Γουντ (77' Βόουκς).