ΚΥΠΡΟΣ

Πήρε το ντέρμπι στα πέναλτι το ΑΠΟΕΛ

Με δύο πέναλτι στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου το ΑΠΟΕΛ νίκησε 2-1 την Ομόνοια στο ντέρμπι, κάνοντας σημαντικό βήμα για τον τίτλο (videos)

Το ΑΠΟΕΛ νίκησε 2-1 την Ομόνοια και την άφησε 12 βαθμούς πίσω, έτσι δεν επέτρεψε στο "τριφύλλι" να μπει στη "μάχη" του τίτλου.

Αυτή είναι η προτελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου, πολλά μπορούν να γίνουν στις 10 αγωνιστικές των playo-offs τίτλου, αλλά αν η Ομόνοια είχε νικήσει θα ήταν στο -6 και αυτό είναι πολύ διαφορετικό από το -12.

Το ντέρμπι κρίθηκε στα... πέναλτι καθώς και τα δύο γκολ των γηπεδούχων προήλθαν από τα 11 βήματα, ενώ μείωσε λίγο πριν το φινάλε ο Ματ Ντάρμπισιρ με το 20ό του τέρμα στο πρωτάθλημα.

Όσον αφορά στα πέναλτι υπήρχαν και χειρότερα σήμερα, καθώς ο Άρης νίκησε 3-1 τον Εθνικό και τα 4 γκολ του ματς ήταν με εκτέλεση πέναλτι!

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής:

Σάββατο

ΑΕ Ζακακίου - Δόξα 0-4 (6' και 27' Τιάγκο Γκόμες, 70' και 90' Μπραούλιο Νόμπρεγκα)

ΑΠΟΕΛ - Ομόνοια 2-1 (44' πέν. Σωτηρίου, 45'+2 πέν. Μπαράλ / 87' Ντάρμπισιρ)

Νέα Σαλαμίνα - Καρμιώτισσα 1-3 (25' πέν. Μακρίεφ / 52' Μπάρμπαρο, 60' Δημητρίου, 92' Πάσεκ)

Άρης - Εθνικός 3-1 (14' πέν. 32' πέν. και 84' πέν. Ροζέριο / 18' πέν. Πινσέλι)

14. Αναγέννηση Δερύνειας 7

*οι 6 πρώτοι συνεχίζουν στα play-offs τίτλου (άλλες 10 αγωνιστικές / μέσα-έξω)

**από τον 7ο μέχρι τον 12ο συνεχίζουν στα play-offs υποβιβασμού, όπου θα υποβιβαστεί ο τελευταίος (12ος)

***υποβιβάζονται οι δύο τελευταίοι (13ος και 14ος)

****ο πρώτος των play-offs τίτλου στο Champions League (2ος προκριματικός γύρος)

*****ο 2ος και ο 3ος στο Europa League

******στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)