CHAMPIONS LEAGUE

Μπαρτσελόνα - Λίβερπουλ: Μέσι και 2-0 για τους μπλαουγκράνα

Barcelona's Lionel Messi, second right, goes for the ball between Liverpool's Joe Gomez, right, Liverpool's Fabinho, second left, and Liverpool's Andy Robertson during the Champions League semifinal, first leg, soccer match between FC Barcelona and Liverpool at the Camp Nou stadium in Barcelona, Spain, Wednesday, May 1, 2019. (AP Photo/Emilio Morenatti) AP

Ο Λιονέλ Μέσι διεύρυνε το προβάδισμα (2-0) της Μπαρτσελόνα στον ημιτελικό Champions League με το πρώτο του γκολ κόντρα στη Λίβερπουλ, εκμεταλλευόμενος το ριμπάουντ μετά το δοκάρι του Λουίς Σουάρες. (VIDEO)

Η Μπαρτσελόνα υποδέχεται τη Λίβερπουλ - live από το Sport24.gr η εξέλιξη του ματς - στον πρώτο μεταξύ των δύο ομάδων ημιτελικό του Champions League και οι μπλαουγκράνα άνοιξαν το σκορ 26 λεπτά μετά από την έναρξή του με τον Λουίς Σουάρες να πληγώνει την πρώην του ομάδα.

Ο Ουρουγουανός έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή στο 75ο λεπτό, η μπάλα σταμάτησε στ' οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Άλισον, αλλά ο Λιονέλ Μέσι εκμεταλλεύτηκε το ριμπάουντ, έκανε κοντρόλ με το στήθος και πλασέ προ κενής εστίας διεύρυνε (2-0) το προβάδισμα των γηπεδούχων. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του 31χρονου Αργεντινού κόντρα στου ρεντς.