CHAMPIONS LEAGUE

Επέστρεψε από την κόλαση με γκολάρα Καρσελά η Σταντάρ κόντρα στον Άγιαξ

AP PHOTO/HASSAN AMMAR

Η Σταντάρ Λιέγης βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ στο Βέλγιο από τον Άγιαξ, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει με φοβερό γκολ του Μεχντί Καρσελά και με πέναλτι στο 94'.

Η Σταντάρ Λιέγης βρέθηκε προ του φάσματος του πρόωρου αποκλεισμού στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League, ωστόσο επέστρεψε στον αγώνα και απέσπασε ισοπαλία 2-2 από τον Άγιαξ στο Βέλγιο.

Ο "Αίαντας" προηγήθηκε στο σκορ με τους δύο ηγέτης της επίθεσης, τον Κλάας Γιαν Χούντελααρ και τον Ντούσαν Τάντιτς, με τη συμπλήρωση 34 λεπτών αγώνα στο "Μορίς Ντιφρέσν". Παρ' όλα αυτά, οι παίκτες του Μισέλ Πρεντόμ επέστρεψαν, με πρωταγωνιστή τον πρώην εξτρέμ του Ολυμπιακού.

Ο Καρσελά έκανε μία πιρουέτα για να αποφύγει έναν αντίπαλο και με το αριστερό έπιασε ένα φοβερό σουτ, μειώνοντας στο 1-2 στο 67'. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ρενό Εμόν είχε δοκάρι, όμως ο Βέλγος επιθετικός είχε ακόμα μία ευκαιρία για να σκοράρει, στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Μουσέ Τζενεπό κέρδισε πέναλτι. Ο Εμόν ευστόχησε και έγραψε το 2-2.

Ο διεθνής Κύπριος στόπερ Κώστας Λαΐφης αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι για τους Βέλγους, ενώ για τους Ολλανδούς ο Κώστας Λάμπρου παρακολούθησε τον αγώνα από τον πάγκο.

Τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ

Αστανά (Καζακστάν) - Ντίναμο (Κροατία) 0-2 (39' Μπούντιμιρ, 84' Όλμο)

Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν) - ΜΠΑΤΕ (Λευκορωσία) 0-1 (36' Ντραγκούν)

Μάλμε (Σουηδία) - Βίντι (Ουγγαρία) 1-1 (62' Κρίστιανσεν / 71' Νεγκό)

Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) - Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία) 1-1 (23' πέν. Μπεν / 24' Γκρέντελ)

Ζάλτσμπουργκ (Αυστρία) - Σκεντίγια (ΠΓΔΜ) 3-0 (16' πέν., 45+3' Νταμπούρ, 81' πέν. Σαμασεκού)

08/08 21:45 Σέλτικ (Σκωτία) - ΑΕΚ (Ελλάδα)

ΜΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ

Σλάβια (Τσεχία) - Ντινάμο (Ουκρανία) 1-1 (90+5' πέν. Χουσμπάουερ / 82' Βέρμπιτς)

Σταντάρ (Βέλγιο) - Άγιαξ (Ολλανδία) 2-2 (67' Καρσελά, 90+4' πέν. Εμόν / 19' Χούντελααρ, 34' Τάντιτς)

Μπενφίκα (Πορτογαλία) - Φενέρμπαχτσε (Τουρκία) 1-0 (69' Σέρβι)

ΠΑΟΚ (Ελλάδα) - Σπαρτάκ (Ρωσία) 3-2 (29' πέν. Πρίγιοβιτς, 37' Λημνιός, 44' Πέλκας / 7' Ποπόφ, 17' Πρόμες)

Το πρόγραμμα των ρεβάνς

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ

14/08 20:00 ΜΠΑΤΕ (Λευκορωσία) - Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)

14/08 21:00 ΑΕΚ (Ελλάδα) - Σέλτικ (Σκωτία)

14/08 21:00 Ντίναμο (Κροατία) - Αστανά (Καζακστάν)

14/08 21:00 Βίντι (Ουγγαρία) - Μάλμε (Σουηδία)

14/08 21:15 Σκεντίγια (ΠΓΔΜ) - Ζάλτσμπουργκ (Αυστρία)

14/08 21:30 Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία) - Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)

14/08 19:30 Ντινάμο (Ουκρανία) - Σλάβια (Τσεχία)

14/08 20:30 Σπαρτάκ (Ρωσία) - ΠΑΟΚ (Ελλάδα)

14/08 21:00 Φενέρμπαχτσε (Τουρκία) - Μπενφίκα (Πορτογαλία)

14/08 21:30 Άγιαξ (Ολλανδία) - Σταντάρ (Βέλγιο)

Τα ζευγάρια των playoffs

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ

Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) ή Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία) - Ζάλτσμπουργκ (Αυστρία) ή Σκεντίγια (ΠΓΔΜ)

Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν) ή ΜΠΑΤΕ (Λευκορωσία) - Αϊντχόφεν (Ολλανδία)

Γιανγκ Μπόις (Ελβετία) - Αστανά (Καζακστάν) ή Ντίναμο (Κροατία)

Μάλμε (Σουηδία) ή Βίντι (Ουγγαρία) - Σέλτικ (Σκωτία) ή ΑΕΚ (Ελλάδα)

Μπενφίκα (Πορτογαλία) ή Φενέρμπαχτσε (Τουρκία) - ΠΑΟΚ (Ελλάδα) ή Σπαρτάκ (Ρωσία)

Σταντάρ (Βέλγιο) ή Άγιαξ (Ολλανδία) - Σλάβια (Τσεχία) ή Ντινάμο (Ουκρανία)

*Οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν 21-22 Αυγούστου και οι ρεβάνς 28-29 του ίδιου μήνα.

Σταντάρ - Άγιαξ 2-2

Ερυθρός Αστέρας - Σπαρτάκ Τρνάβα 1-1

Αστανά - Ντίναμο Ζάγκρεμπ 0-2

Καραμπάγκ - ΜΠΑΤΕ 0-1

Σλάβια Πράγας - Ντινάμο Κιέβου 1-1

Μπενφίκα - Φενέρμπαχτσε 1-0

Μάλμε - Βίντι 1-1

Ζάλτσμπουργκ (Αυστρία) - Σκεντίγια (ΠΓΔΜ) 3-0