ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Champions League: Πρώτη η Πόρτο, δεύτερη η Σάλκε, στο Europa League η Γαλατά

Moscow's Eder, foreground, and Schalke's Naldo challenge for the ball during the Champions League group D soccer match between FC Schalke 04 and Lokomotiv Moscow in Gelsenkirchen, Germany, Tuesday, Dec. 11, 2018. (AP Photo/Martin Meissner) AP

Η Γαλατάσαράι συνεχίζει στο Europa League παρά την εντός έδρας ήττα (2-3) από την Πόρτο, καθώς η Σάλκε νίκησε (1-0) τη Λοκομοτίβ. Πρώτοι οι "δράκοι", δεύτεροι οι "βασιλικοί μπλε" συνεχίζουν στο Champions League. (VIDEOS)

Συναρπαστικό ματς διεξήχθη στο "Ali Sami Yen" της Κωνσταντινούπολης, ανάμεσα στην Γαλατάσαράι και την Πόρτο. Οι "δράκοι" άνοιξαν στο 17ο λεπτό το σκορ με τον Φελίπε κι ο Μαρεγκά με εκτέλεση πέναλτι - το οποίο λανθασμένα καταλογίστηκε σε πτώση του Ερνάνι δίχως να τον ακουμπήσει αντίπαλος - διεύρυνε το προβάδισμα στο 42ο λεπτό.

Ο Σοφιάν Φεγκουλί μείωσε για την "τσιμπόμ" με τον ίδιον τρόπο (εκτέλεση πέναλτι) στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του πρώτου ημιχρόνου, ο Σέρζιο Ολιβέιρα έκανε το 3-1 για τους Ίβηρες στο 57'.

Η Γαλατά μείωσε στο 65ο λεπτό με τον Ντερντιγιόκ, αλλά έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Αλγερινό ν' αστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι δύο λεπτά αργότερα (67'). Η ομάδα της γειτονικής χώρας γνώρισε την ήττα (2-3), αλλά θα συνεχίσει στην Ευρώπη - μέσω του Europa League - καθώς κατέλαβε την τρίτη θέση.

Κι αυτό γιατί η Λοκομοτίβ δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από τη Γερμανία. Αντίθετα, γνώρισε την ήττα. Η Σάλκε πήρε τη νίκη κόντρα στην ομάδα της ρωσικής πρωτεύουσας με γκολ του Σεπφ στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου.

Πόρτο και Σάλκε είχαν προκριθεί ήδη, απλά "κλείδωσε" ότι οι Πορτογάλοι κατέλαβαν την πρώτη θέση και οι Γερμανοί τη δεύτερη του τετάρτου ομίλου.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ: Μουσλέρα, Μαριάνο, Μαϊκόν, Καμπάκ, Ναγκατόμο, Φερνάντο, Ντονκ (46' Ονιεκούρου), Εντιαγέ, Φεγκουλί (90' Τσελίκ), Γκάρι Ροντρίγκες, Ντερντιγιόκ.

ΠΟΡΤΟ: Κασίγιας, Μάξι Περέιρα, Φελίπε, Λέιτα, Αλέξ Τέλες, Έκτορ Ερέρα, Ντανίλο, Σέρζιο Ολιβέιρα (82' Τσιντόζι), Μαρεγκά, Ερνάνι (73' Ζόρζε), Αντριάν (73' Αντρέ Περέιρα).

ΣΑΛΚΕ: Φέρμαν, Γκέλερ (59' Χάριτ), Νάλντο, Νάστασιτς, Μεντίλ (16' Μπαμπά), Σταμπουλί, Σερντάρ, Σεπφ, Μασκαρέλ, Τόιχερτ (72' Κουτούτσου), Κονοπλιάνκα.

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ: Γκιλιέρμε, Ιγκνατιέβ, Κβιρκβέλια, Χέβεντες, Ρίμπους, Μιράντσουκ, Ντενίσοβ, Κριχόβιακ, Μπαρίνοβ, Έντερ (46' Μιράντσουκ), Φαρφάν (80' Σμολόβ).

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 6ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Γαλατάσαράι - Πόρτο 2-3 (45'+1' Φεγκουλί, 65' Ντερντιγιόκ / 17' Φελίπε, 42' Μαρεγκά, 57' Σέρζιο Ολιβέιρα)

Σάλκε - Λοκομοτίβ 1-0 (90'+1' Σεπφ)