SERIE A

300άρης ο "SuperPippo", show o Ζλάταν

ιντζάγκι

Ο Φίλιπο Ιντζάγκι πέτυχε άλλα 2 γκολ, οδήγησε την Μίλαν με νίκη με 5-1 μέσα στην Σιένα και έφτασε τα 300, 2-0 η Ίντερ με Ιμπραΐμοβιτς (vds)

Σε εξαιρετική κατάσταση ο "Πίπο", ο οποίος μία εβδομάδα νωρίτερα είχε πετύχει χατ-τρικ κόντρα στην Αταλάντα, έτσι έχει πέντε γκολ σε δύο παιχνίδια και συνολικά 7 στο πρωτάθλημα.
Άλλα δύο σήμερα στο "Αρτέμιο Φράνκι" της Σιένα πέτυχε ο Αλεχάντρε Πάτο φτάνοντας τα 14 τέρματα φέτος στο Καμπιονάτο, ενώ το σκορ είχε ανοίξει ο Αντρέα Πίρλο με πέναλτι.

Υπάρχουν πάντως και άσχημα νέα για τους "ροσονέρι", καθώς ο Κρίστιαν Αμπιάτι αποχώρησε τραυματίας μόλις στο 12' και ο Κακά στο 72', ενώ είχε μπει ως αλλαγή στο ημίχρονο. Μάλιστα, οι πρώτες πληροφορίες για τον Αμπιάτι μιλούν για ρήξη χιαστού και αναμένεται να μείνει εκτός δράσης για περίπου έξι μήνες.

Πατσίνι - Μπαπτίστα 2-2

Τζιανπάολο Πατσίνι και Ζούλιο Μπαπτίστα πέτυχαν από δύο γκολ στο "Λουΐτζι Φεράρις" και έτσι Σαμπντόρια και Ρόμα αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2, έτσι οι "τζιαλορόσι" έμειναν στην 6η θέση.

Ο Βραζιλιάνος έδωσε το προβάδισμα μόλις στο 7' στους Ρωμαίους, ο Πατσίνι έκανε την ανατροπή πριν το ημίχρονο,αλλά στο δεύτερο το "τέρας" με πέναλτι ισοφάρισε διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

"Τριάρα" στην Ρώμη η Κιέβο

Την νίκη της αγωνιστικής πέτυχε η Κιέβο, καθώς η ομάδα της Βερόνα επικράτησε με 3-0 της Λάτσιο μέσα στο "Ολίμπικο" της Ρώμης με δύο γκολ του Πελισιέρ και ένα τοπυ Μπογκντάνι. Εντυπωσιακή και η Παλέρμο που κέρδισε με 5-2 στο "Ρέντζο Μπαρμπέρα" την Λέτσε, έτσι έκανε κακό ντεμπούτο στον πάγκο της τελευταίας ο Τζίτζι Ντε Κάνιο.

Χάρη σε γκολ του Εζέκιελ Λαβέτσι η Νάπολι έφυγε με το 1-1 από το "Ορέστε Γκρανίλο" όπου αντιμετώπισε την Ρετζίνα στο ντεμπούτο του Ρομπέρτο Ντοναντόνι στον πάγκο των "παρτενοπέι. Με γκολ του Φάμπιο Κουαλιαρέλα η Ουντινέζε γλίτωσε την ήττα μέσα στο "Φρίουλι" από την Κατάνια (1-1), ενώ η Αταλάντα επικράτησε με 2-0 της Τορίνο με δύο γκολ από τον Φλοκάρι.

"Καθάρισε" ο Ζλάταν

Ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο χάρισε την νίκη στην Ίντερ επί της Φιορεντίνα στο "Τζουζέπε Μεάτσα", στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 28ης αγωνιστικής.

Ο Σουηδός άνοιξε το σκορ με κοντινή προβολή στο 11' και στο 94' διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 94' με ασύληπτη εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα να πιάνει τα 109 χιλ. και να καταλήγει στα δίχτυα του Φρε αφού βρήκε και το οριζόντιο δοκάρι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Κάλιαρι - Τζένοα 0-1 (85' Ρούμπεν Ολιβέρα)
Γιουβέντους - Μπολόνια 4-1 (49' Σαλιχάμιτζιτς, 71' Τζιοβίνκο, 75' και 82' Ντελ Πιέρο / 24' Μουταρέλι)

Κυριακή
Ουντινέζε - Κατάνια 1-1 (71' Κουαλιαρέλα / 25' Μασκάρα)
Λάτσιο - Κιέβο 0-3 (27' Μπογκντάνι, 29' και 84' Πελισιέρ)
Παλέρμο - Λέτσε 5-2 (11' πέν. και 59' Καβάνι, 18' Σιμπλίσιο, 41' Μίκολι, 57' Κτζαέρ / 17' και 34' Τιριμπόκι)
Σιένα - Μίλαν 1-5 (62' Μακαρόνε / 7' πέν. Πίρλο, 45'+3 και 71' Ιντζάγκι, 55' και 78' Πάτο)
Ρετζίνα - Νάπολι 1-1 (27' Κοράντι, 64' Λαβέτσι)
Σαμπντόρια - Ρόμα 2-2 (25' και 43' Πατσίνι / 7' και 70' πέν. Ζούλιο Μπαπτίστα)
Αταλάντα - Τορίνο 2-0 (46' και 72' Φλοκάρι)
Ίντερ - Φιορεντίνα 2-0 (11' και 94' Ιμπραΐμοβιτς)

Σιένα - Μίλαν 1-5

Ίντερ - Φιορεντίνα 2-0

Σαμπντόρια - Ρόμα 2-2

Λάτσιο - Κιέβο 0-3