ΙΠΠΑΣΙΑ

Οκτώ μετάλλια για την Ελλάδα στο 16ο Παγκόσμιο Κύπελλο

Παγκόσμιο Κύπελλο

Πολύ καλή εμφάνιση και 8 μετάλλια από τους Έλληνες αθλητές στο 16ο Παγκόσμιο Κύπελλο Ιππασίας

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Αντώνης Πετρής, ο οποίος μάλιστα αναδείχθηκε και κορυφαίος Έλληνας ιππέας του φετινού Παγκοσμίου Κυπέλλου. Κατέκτησε ένα χρυσό μετάλλιο με τον Baskin T Bear και ένα χάλκινο με τον Cover Page. Από δύο μετάλλια κέρδισαν η Ζέτα Φούντα (χρυσό και χάλκινο) και η Μυρτώ Ηλιάδη Κούτσικου (και τα δύο ασημένια) και από ένα μετάλλιο ο Γρηγόρης Βόγλης (χάλκινο) και η Ελίνα Κυριακού (χάλκινο).
Στο Grand Prix, την καλύτερη εμφάνιση από ελληνικής πλευράς πραγματοποίησε η Ελίνα Δενδρινού, η οποία με τον 10χρονο Liberty κατέλαβε την 5η θέση σε σύνολο 39 ιππέων και αμαζόνων.

Καλύτερος ξένος ιππέας των αγώνων αναδείχθηκε ο Ιρλανδός Σέιν Μπριν, που ήταν και δεύτερος στο Grand Prix, αλλά και νικητής σε δύο αγωνίσματα, ενώ κατέκτησε και τρία ασημένια μετάλλια.

Στο Ομαδικό Αγώνισμα του Κυπέλλου Εθνών μεγάλη νικήτρια ήταν η ομάδα της Γερμανίας, με την Ελλάδα να περιορίζεται στην 7η θέση.