ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ

Ζωντανή...

ΓΙΟΥΡΟΚΑΠ / ΟΛΥΜΠΙΑ-ΚΚ ΖΑΓΚΡΕΜΠ / EUROCUP / OLIBIA-KK ZAGREB
Κουμπούρας ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Οι "πορτοκαλί" νίκησαν με 64-63 την ΚΚ Ζάγκρεμπ και παρέμειναν ζωντανοί στην υπόθεση πρόκριση

Η ομάδα της Λάρισας ισοβαθμεί στην πρώτη θέση του ομίλου της με την ΚΚ Ζάγκρεμπ και την ΑΕ Λεμεσού, αλλά θέλει οπωσδήποτε νίκη στην Κροατία την επόμενη και τελευταία αγωνιστική, για να περάσει... μόνη της στους "8".
Πάντως, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δυσκολεύτηκε να επικρατήσει, αν και επί περίπου τριάντα λεπτά είχε τον έλεγχο του αγώνα και μάλιστα προηγήθηκε με 48-36 στα μισά της τρίτης περιόδου, ενώ στο ημίχρονο είχε αποκτήσει μια διαφορά οκτώ πόντων (41-33).

Όμως, στην τελευταία περίοδο η Ολύμπια κόλλησε και με 11 πόντους συνολικά, έδωσε το δικαίωμα στην ΚΚ να διεκδικήσει τη νίκη και λίγο έλειψε να την πάρει κιόλας, αλλά ο Φάνης Κουμπούρας που ήταν ο κορυφαίος με 24 πόντους, ευστόχησε στις δύο πιο κρίσιμες βολές του αγώνα και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Μάλιστα, ο Έλληνας παίκτης πέτυχε 7 πόντους στα τελευταία λεπτά και ήταν σωτήριος για την Ολύμπια.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 41-33, 53-46, 64-63

Ολύμπια Λάρισας: Καραβασάνης, Κουμπούρας 24 (3), Αγγέλοφ 14 (3), Τσιάρας 10 (2), Γιαννουλάκος, Μπατής 9 (1), Αριγκμπάμπου 4, Θεοδωράκος, Γκάιτον 3 (1), Κούρτοβικ.

ΚΚ Ζάγκρεμπ: Τόμιτς 12, Βλάντοβιτς 17 (2), Μπάμπιτς 7, Σίμον, Ντούντοβιτς 18 (3), Γκάρμα 3 (1), Μπασλιάν, Ζάντραβετς 2, Ρούζιτς 2, Βρσαλίκο 2.