NBA

Ξέσπασαν οι Σίξερς και... Game 7!

AP Photo/Chris Szagola AP PHOTO/CHRIS SZAGOLA

Οι Σίξερς βρήκαν τον καλό τους εαυτό στο Game 6 με τους Ράπτορς, νίκησαν πολύ πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ με 112-101 και ισοφάρισαν σε 3-3 την σειρά.

Οι Σίξερς έχουν σφυγμό! Δύο ημέρες μετά την απογοητευτική εμφάνιση στο Game 5 στο Τορόντο, η Φιλαντέλφεια έμοιαζε με άλλη ομάδα στο Game 6, νίκησε με 112-101 τους Ράπτορς και ισοφάρισε σε 3-3 την σειρά.

Οι Σίξερς θύμισαν ξανά την ομάδα που μοιάζει ικανή να φτάσει μέχρι το τέλος του δρόμου. Έπνιξαν με την άμυνά τους το Τορόντο, σκόραραν με άνεση στο "ζωγραφιστό" και έτρεξαν όποτε έκριναν απαραίτητο, παίρνοντας μία άνετη νίκη.

Η Φιλαντέλφεια είχε σταθερά ένα διψήφιο προβάδισμα σε όλο τον αγώνα, έφτασε να προηγείται ακόμα και με 24 πόντους διαφορά και πήρε... περπατώντας στη νίκη, με τους παγκίτες των Ράπτορς, απλώς να μειώνουν στο τέλος την έκταση της ήττας της ομάδας τους.

Ο Τζίμι Μπάτλερ με 25 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Μπεν Σίμονς να προσθέτει 21 πόντους, τον Τζοέλ Εμπίντ να ακολουθεί με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ και τον Τομπάιας Χάρις να προσθέτει 16 πόντους.

Για τους Ράπτορς, ο Καγουάι Λέοναρντ είχε 29 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Πασκάλ Σιάκαμ 21 πόντους και ο Κάιλ Λόουρι 13 πόντους.

ΦΑΝΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ

Οι Σίξερς μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και ξέφυγαν με 13-5, αλλά οι Ράπτορς απάντησαν άμεσα με ένα σερί 10-0 για να κάνουν το σκορ 13-15. Αυτό όμως οδήγησε σε ένα σερί 10-0 των Σίξερς για να περάσουν μπροστά με 23-15 και τελικά να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 29-21.

Στην δεύτερη περίοδο οι Σίξερς συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και με συνοπτικές διαδικασίες ξέφυγαν με 38-21. Οι Ράπτορς απάντησαν και κατέβασαν την διαφορά στους 7 πόντους (42-35), ωστόσο η Φιλαντέλφεια συνέχισε να έχει το πάνω χέρι, καταφέρνοντας να πάει στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 15 πόντων (58-43).

Το Τορόντο θέλησε να δείξει ότι έχει σφυγμό και τα κατάφερε στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, μειώνοντας σε 61-69. Όπως όμως και νωρίτερα, έτσι και στην τρίτη περίοδο οι Σίξερς αντέδρασαν και με ένα σερί 9-0 ανέβασαν εκ νέου την διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας (78-61), πηγαίνοντας τελικά στην τέταρτη περίοδο με την διαφορά στους 20 πόντους (87-67).

Τα πράγματα είχαν πάρει τον δρόμο τους πλέον για την Φιλαντέλφεια, η οποία στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ανέβασε την διαφορά στους 24 πόντους (93-69). Οι Ράπτορς έκαναν βέβαια κι άλλες προσπάθειες για να επιστρέψουν στο παιχνίδι, ωστόσο στην πραγματικότητα δεν ήταν ποτέ απειλητικοί, με τους Σίξερς να παίρνουν τη νίκη και να στέλνουν την σειρά σε Game 7.

ΦΙΛΑΝΤΕΛΦΕΙΑ 76ΕΡΣ: Χάρις 16 (9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Εμπίντ 17 (12 ριμπάουντ), Μ. Σίμονς 21 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπάτλερ 25 (6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ρέντικ 11, Μπόλντεν, Σκοτ 11, Ένις 5 (8 ριμπάουντ), Τ. Σίμονς, Τζόνσον, Μαριάνοβιτς 2, Μακκ¨ονελ 4

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 21 (6 ριμπάουντ), Λέοναρντ 29 (12 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκασόλ 7, Λόουρι 13 (6 ασίστ), Γκριν 8, Μίλερ 6, Πάουελ 5, Ιμπάκα 9, ΒανΒλίτ 1, ΜακΚό, Μικς 2