NBA

Τζαζ - Λέικερς 114-89: Πάρτι δίχως τέλος στην Γιούτα

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ των Τζαζ με τον Μαρκ Γκασόλ των Λέικερς
Ο Ντόνοβαν Μίτσελ των Τζαζ με τον Μαρκ Γκασόλ των Λέικερς Ⓒ 2021 RICK BOWMER/ ASSOCIATED PRESS

Καταιγιστικοί οι Τζαζ, αιχμαλώτισαν τους Λέικερς παίρνοντας μία άνετη νίκη με 114-89, σημειώνοντας την 12η νίκη τους στα τελευταία 13 παιχνίδια τους. Έπαιξε και σημείωσε έναν πόντο ο Κώστας Αντετοκούνμπο.

Οι Τζαζ εξακολουθούν να απειλούν την ελίτ του ΝΒΑ. Οι Λέικερς εξακολουθούν να έχουν τεράστια προβλήματα εν τη απουσία του Άντονι Ντέιβις. Το συναπάντημά τους ήταν μία επιβεβαίωση και των δύο προτάσεων, με την Γιούτα να διαλύει με 114-89 τους Λέικερς.

Οι "Μορμόνοι" δεν έδειξαν κανένα έλεος. Πάτησαν γκάζι από την δεύτερη περίοδο και έπειτα, όταν χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 39-24 ξέφυγαν με 63-47, και έχοντας συνολικά 22/48 τρίποντα σημείωσαν την 12η νίκη στα τελευταία 13 παιχνίδια τους, υποχρεώνοντας παράλληλα τους Λέικερς στην 4η σερί ήττα τους.

Οι Ρούντι Γκομπέρ και Τζόρνταν Κλάρκσον είχαν από 18 πόντους για τους Τζαζ, με τον Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς να προσθέτει 15 πόντους, σε μία βραδιά που η Γιούτα είχε συνολικά έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Για τους Λέικερς, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς είχε 19 πόντους και ο Μοντρέζλ Χάρελ 16 πόντους, ενώ χρόνο συμμετοχής πήρε ο Κώστας Αντετοκούνμπο, έχοντα 1 πόντο με 1/2 βολές, 1 ριμπάουντ και 1 λάθος στα 5 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-23, 63-47, 90-64, 114-89

ΤΖΑΖ: Ο'Νιλ 6 (2), Μπογκντάνοβιτς 15 (5), Γκομπέρ 18 (9 ριμπάουντ), Κόνλεϊ 14 (4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μίτσελ 13 (4/16 σουτ, 2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μπράντλεϊ 2, Ίνγκλις 3 (1), Νιάνγκ 6 (2), Μόργκαν 1, Φέιβορς 12 (7 ριμπάουντ), Κλάρκσον 18 (4), Φόρεστ, Ονι 6 (2)

ΛΕΪΚΕΡΣ: Μόρις 12 (9 ριμπάουντ), Τζέιμς 19 (1), Γκασόλ 8 (2), Κάλντγουελ-Πόουπ 5, Χόρτον-Τάκερ 8 (3/12 σουτ, 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάκοκ 4, Αντετοκούνμπο 1, Ντάντλεϊ 3 (1), ΜακΚίνι 2, Κούζμα 5 (1), Χάρελ 16 (6 ριμπάουντ), Μάθιους 3 (1), Καρούσο 3 (1/8 σουτ)

Photo Credits: ⓒ 2021 Rick Bowmer/ Associated Press