NBA

Τζαζ - Κλίπερς 112-109: Μίτσελ-όνειρο με 45 πόντους και ηρωικός Γκομπέρ εκτέλεσαν το Λ.Α και 1-0

Ο Ντόνοβαν Μιτσελ των Τζαζ
Ο Ντόνοβαν Μίτσελ των Τζαζ Ⓒ 2021 RICK BOWMER/ASSOCIATED PRESS

Με τον Μίτσελ να σταματάει στους 45 πόντους και τον Γκομπέρ να κάνει τάπα στον Μόρις στην τελευταία επίθεση του αγώνα, οι Τζαζ επέστρεψαν από το -14 και νίκησαν με 112-109 τους Κλίπερς στο Game 1, κάνοντας το 1-0 στην σειρά.

Ψυχωμένοι. Αλύγιστοι. Οι Τζαζ ήταν αυτά και ακόμα περισσότερα στο Game 1 του δεύτερου γύρου με τους Κλίπερς, επέστρεψαν από το -14 του πρώτου ημιχρόνου και πήραν την νίκη με 112-109, κάνοντας το 1-0 στην σειρά. Ήρωας στο φινάλε ο Ρούντι Γκομπέρ, ο οποίος έκανε τάπα στον Μάρκους Μόρις σε προσπάθεια του τελευταίου για τρίποντο.

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 45 πόντους (32 στο δεύτερο ημίχρονο) ήταν ο κορυφαίος των Τζαζ (που παρατάχθηκαν χωρίς τον Μαίκ Κόνλεϊ), με τους Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς και Τζόρνταν Κλάρκσον να προσθέτουν από 18 πόντους.

Για τους Κλιπερς (που για ακόμα μία φορά δεν είχαν τον Σερτζ Ιμπάκα), ο Κουάι Λέοναρντ είχε 23 πόντους, ο Πολ Τζορτζ 20 πόντους (αλλά με 4/17 σουτ) και ο Λιουκ Κενάρντ 18 πόντους.

Οι Τζαζ ξεκίνησαν το ματς ξεφεύγοντας με 10-2. Οι Κλίπερς όμως ξέσπασαν κάπου εκεί και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 22-2 (!) ξέφυγαν με 12-24, κλείνοντας τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 18-25. Και στην δεύτερη περίοδο ήταν ακόμα καλύτεροι, ξεφεύγοντας με 30-43 και 37-51, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 47-60.

Στην τρίτη περίοδο όμως ήρθε η αντίδραση των Τζαζ, ή μάλλον του Μίτσελ. Ο σταρ των Τζαζ το πήρε προσωπικά και σημείωσε τους 10 πρώτους πόντους των Τζαζ, μειώνοντας μόνος του σε 57-62. Αυτό αποδείχθηκε αρκετά για να πάρουν μπροστά και οι συμπαίκτες του, με τους "Μορμόνους" να περνούν μπροστά στο σκορ με 72-71 λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, το φινάλε της οποίας βρήκε τις ομάδες ισόπαλες με 79-79.

Στην τέταρτη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε. Οι Τζαζ όμως είχαν το μομέντουμ και χάρη σε ένα ξέσπασμα και ένα επιμέρους σκορ 10-2 ξέφυγαν με 103-93. Οι Κλίπερς όμως δεν τα παράτησαν και μείωσαν σε 105-100 με 4 λεπτά και συνέχισαν να πιέζουν, μειώνοντας σε 112-109 με τρίποντο του Τζορτζ με 38 δευτερόλεπτα για το φινάλε, για να ακολουθήσει άστοχη επίθεση του Μίτσελ και η τάπα του Γκομπέρ στον Μόρις στο φινάλε.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-25, 47-60, 79-79, 112-109

ΤΖΑΖ: Ο'Νιλ 8 (11 ριμπάουντ), Μπογκντάνοβιτς 18 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκομπέρ 10 (12 ριμπάουντ), Ινγκλς 8 (3/12 σουτ, 1/8 τρίποντα, 7 ασίστ), Μίτσελ 45 (10/15 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ασίστ), Νιάνγκ 3 (1), Φέιβορς 2 (6 ριμπάουντ), Κλάρκσον 18 (6/18 σουτ, 6/14 τρίποντα), Ονι

ΚΛΙΠΕΡΣ: Μπατούμ 6 (2), Λέοναρντ 23 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μόρις 9 (4/14 σουτ, 1/9 τρίποντα), Τζάκσον 9 (3, Τζορτζ 20 (4/17 σουτ, 3/8 τρίποντα, 9/10 βολές, 10 ριμπάουντ), Κάζινς 6 (1), Ζούμπατς 11 (6 ριμπάουντ), Ρόντο 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπέβερλι, Μαν 2, Κενάρντ 18 (4)