EUROCHALLENGE

ΤΣΣΚΑ Σόφιας-Πανιώνιος: 86-83

Χάτσον

Οι "κυανέρυθροι" ηττήθηκαν με 86-83, από την ΤΣΣΚΑ στη Σόφια

Στο πρώτο δεκάλεπτο, αν και η ομάδα του Παβίσεβιτς, προηγήθηκε με 2-7, έχασε τη συγκέντρωσή της και βρέθηκε στο τέλος του, να είναι πίσω στο σκορ με 17-13, χάρη και στην καλή απόδοση των Μποζόφ και Ντέινιελσον.

Στη δεύτερη περίοδο, η ΤΣΣΚΑ, φόρτσαρε και κατάφερε με σερί 15-6 και ηγέτη τον Αγγέλοφ, να ανεβάσει τη διαφορά, σε 32-19. Οι φιλοξενούμενοι, αντέδρασαν στο τελευταίο τρίλεπτο μέχρι το ημίχρονο, απάντησαν με επιμέρους σκορ, 4-10, με τον Κένεντι Ουίνστον να πετυχαίνει τους επτά από τους δέκα πόντους. Έτσι το σκορ μειώθηκε σε 36-29, στο ημίχρονο.

Η αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, άνηκε στον Πανιώνιο, που χάρη στα τρίποντα του Ουίνστον, έκανε ακόμα ένα σερί 4-12 και πήρε μετά από πολλή ώρα το προβάδισμα, με 41-40, μέσα σε δύο λεπτά. Οι Τριάνα και Ντέινιελσον ανέλαβαν το βάρος του σκοραρίσματος της ΤΣΣΚΑ, αλλά Χάτσον και Ουίνστον, κατάφερε να κλείσει προηγούμενος με 52-55, την τρίτη περίοδο.

Το τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν συγκλονιστικό. Οι Βούλγαροι μείωσαν σε 54-55, αλλά ο Πανιώνιος βρήκε νέο ηγέτη, τον Ντόιτσιν που πέτυχε τέσσερις διαδοχικούς πόντους και με μία βολή του Ντραγκόιλεβιτς, οι Νεοσμυρνιώτες ολοκλήρωσαν ένα σερί 5-0, 54-60.

Με τρίποντα από Μπόζοφ και Ντάνιελσον οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με βραχεία κεφαλή, 65-62 στο 26ο λεπτό, αλλά ανέλαβε ο Περπέρογλου που με πέντε δικούς του πόντους έκανε το 66-67 για τον Πανιώνιο. Οι Χάτσον και Περπέρογλου διαμόρωσαν το 68-71 για να ισοφαρίσει ο Μπραντ Τράινα, 71-71 στα 59 δευτερόλεπτα.

Μία ακόμη φορά ο Περπέρογλου έσωσε την ομάδα του, καθώς κέρδισε φάουλ από τον Μπόζοφ και ευστοχώντας και στις δύο, 71-73, είχε πετύχει τους 9 από τους τελευταίους 11 πόντους του Πανιωνίου. Όταν ο Χατζής, όμως υπέπεσε στο 4ο φάουλ του, ο Ντέινιελσον ισοφάρισε σε 73-73 στα 6'' στέλνοντας στην παράταση την αναμέτρηση, αφού ο Παναγιώτης Καυκής αστόχησε σε προσπάθεια τριών πόντων με την εκπνοή.

Στην παράταση, με δύο διαδοχικά τρίποντα από τον Μιρακόφσκι, οι Βούλγαροι προσπέρασαν 80-77. Ο Ουίνστον πέτυχε τέσσερις διαδοχικούς πόντους, αλλά μετά από καλάθια των Ντέινιελσον και Σέινφελντ, έγινε το 84-83.

Στη συνέχεια ο Καυκής υπέπεσε σε φάουλ στα 10 δευτερόλεπτα κι έδωσε την ευκαιρία στον Μπόζοφ να ευστοχήσει σε δύο βολές, διαμορφώνοντας το τελικό, 86-83. Ο Σέινφελντ έκανε φάουλ στον Ουίνστον στα 5΄΄ για να σταματήσει τον χρόνο αλλά ο Αμερικανός, αστόχησε στην πρώτη βολή και αμέσως μετά εσκεμμένα και στη δεύτερη, αλλά οι συμπαίκτες του δεν του έκαναν το χατίρι να πάρουν ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 36-29, 52-55, 73-73 κ.α., 86-83

ΤΣΣΚΑ Σόφιας: Μιρακόφσκι 13 (2), Πλέτζερ 4, Νικόλοφ, Ντέινιελσον 21 (3), Σέινφελντ 2, Μπόζοφ 17 (2), Τράινα 16 (2), Τόμας 2, Αγγέλοφ 11

Πανιώνιος: Καυκής 7 (1), Περπέρογλου 15 (1), Ντόιτσιν 10, Χατζής, Ουίνστον 23 (5), Ντραγκόιλιοβιτς 6, Χάτσον 22

*Αν και ήταν στην αποστολή, ο Νίκος Οικονόμου, δεν χρησιμοποιήθηκε στο παιχνίδι.