ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Τρίτη ήττα για την Εθνική Νέων Γυναικών

MEDIA DAY ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI)
MEDIA DAY ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Παρά τη μεγάλη προσπάθεια που έκανε στην τελευταία περίοδο, η Εθνική Νέων Γυναικών έφτασε στο 0/3 στο Πανευρωπαϊκό Β' Κατηγορίας, αυτή τη φορά από το Ισραήλ (71-67).

Την τρίτη διαδοχική ήττα της στο Πανευρωπαϊκό Β' Κατηγορίας της Οραντέα γνώρισε η Εθνική Νέων Γυναικών, παρά τη μεγάλη προσπάθεια που έκανε στην τελευταία περίοδο. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν τα κατάφερε ούτε απέναντι στο Ισραήλ (71-67), πληρώνοντας επί της ουσίας την αστοχία στα σουτ τριών πόντων (4/21) και τις βολές (9/21).

Το Ισραήλ πήρε από νωρίς το προβάδισμα, το οποίο κατάφερε να φτάσει μέχρι το +17 (59-42) με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Όσο οι παίκτριες της Ελένης Καφαντάρη σημάδευαν το σίδερο, τόσο οι αντίπαλές τους είχαν την απαιτούμενη συνέπεια στην επίθεση. Η κατάσταση άλλαξε δραματικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, η διαφορά έπεσε στο σουτ, αλλά ο χρόνος δεν έφτανε για να ολοκληρωθεί η ανατροπή.

Το αποτέλεσμα ήταν ξανά αρνητικό για την Εθνική Νέων Γυναικών, η οποία μετράει μόνο ήττες μετά από τρεις αγωνιστικές στην Οραντέα.

Τα δεκάλεπτα: 14-10, 41-25, 59-42, 71-67.

ΕΛΛΑΔΑ (Καφαντάρη): Γεροστέργιου 11 (4/14 δίποντα, 3/8 βολές, 10 ριμπάουντ), Καρλάφτη 12 (1/9 τρίποντα), Κατσαμούρη 2, Σαπαλίδου, Τσινέκε Ε. 16 (6/11 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ), Δανδουλάκη, Καρακούλα 2, Στούπα, Τσινέκε Κ. 11 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Τζιότζιου, Βιντσιλαίου 13 (8 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά - Ελλάδα: 23/52 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 9/21 βολές, 57 ριμπάουντ (31+26), 12 ασίστ, 15 λάθη, 10 κλεψίματα, 3 τάπες.