Τον τσίκνισε!

Ράιτ

Aνήμερα της Τσικνοπέμπτης, η Ταού, πέρασε σαν σίφουνας από το Αλεξάνδρειο, διαλύοντας με 69-87 τον Άρη

Οι "κίτρινοι" δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν το ψυχολογικό αβαντάζ που είχαν, μετά τη νίκη επί του Παναθηναϊκού και μετά το δεύτερο δεκάλεπτο, παραδόθηκαν στην ισπανική ομάδα. Κακή άμυνα και έλλειψη συγκέντρωσης στην επίθεση, επέτρεψαν στην ομάδα του Σπάχια να "καθαρίσει" πολύ νωρίς το ματς, στο οποίο η ελληνική ομάδα δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τον Τζερεμάια Μάσεϊ,
Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στο ξεκίνημα του αγώνα, με την Ταού να παίρνει το προβάδισμα χάρη στα καλάθια των ΜακΝτόναλντ και Πλάνινιτς. Ο Άρης προσπέρασε χάρη στο τρίποντο του Μότολα, αλλά από εκεί και πέρα, χάνοντας τον έλεγχο των ριμπάουντ και αδυνατώντας να παίξει καλή περιφερειακή άμυνα, έμεινε πίσω στο σκορ ενώ αναγκάστηκε να κάνει αρκετά φάουλ στην άμυνα.

Οι ΜακΝτόναλντ και Τελέτοβιτς διατήρησαν την πρωτοπορία για την Ταού, πριν ο Ράιτ, οδηγήσει την ελληνική ομάδα στο προσπέρασμα με 14-13. Ακολούθησαν αρκετές χαμένες ευκαιρίες από πλευράς γηπεδούχων να ανεβάσουν την υπέρ τους διαφορά κι αυτό δεν έμεινε ατιμώρητο, αφού οι Βιδάλ και Σπλίτερ έκαναν σερί 0-5 για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με 14-18.

Το ισπανικό ξέσπασμα
Τις πραγματικές της δυνατότητες έδειξε η Ταού στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού μετά από ένα καλάθι του Μάσεϊ το οποίο μείωσε στους 2, ο Άρης έπαθε μπλακ-άουτ, ειδικά από το σημείο όπου δεν σφυρίχτηκε ένα φάουλ στον Μάσεϊ και ο Παπαχατζής χρεώθηκε με τεχνική ποινή. Το σερί των φιλοξενούμενων, έφτασε στο 0-9 χάρη στον οίστρο του Βιδάλ, μέχρι ο Ουάσιγκτον να μειώσει σε 18-27, αλλά και η συνέχεια ήταν πολύ άσχημη για τους παίκτες του Γκόρντον Χέρμπερτ, που δεν ήταν συγκεντρωμένοι. H κακή άμυνα, που επέτρεπε στην Ταού να εκτελεί με επιτυχία τα πικ εν ρολ, αλλά και η ευστοχία στα σουτ από πλευράς Ισπανών, ήταν τα στοιχεία που οδήγησαν στο... άνοιγμα της ψαλίδας.

Η διαφορά έφτασε στους 17 πόντους (19-36), τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με τον Άρη να έχει σε αυτό το διάστημα μόλις 3 πόντους, σε αντίθεση με τις πολλές λύσεις της Ταού, που είχε τον Γιασάιτις σε πολύ καλή μέρα. Ένα μίνι-σερί 5-0 του Άρη, με καλάθια των Τσαλδάρη-Ράιτ, συμμάζεψε κάπως τη διαφορά ρίχνοντάς την στους 12 πόντους, αλλά ακολούθησε ακόμα ένα επιμέρους σκορ 3-9 για τους Βάσκους που διαμόρφωσε το 27-45.

Η απόλυτη κατάρευση
Για πρώτη φορά στο παιχνίδι, η διαφορά έφτασε στο τρίτο δεκάλεπτο στους 20 πόντους για την Ταού, με τον Άρη να προσπαθεί αλλά να μην μπορεί να μειώσει. Ένα σερί 5-0 από πλευράς "κιτρίνων", που μείωσε το σκορ σε 35-50, απαντήθηκε αμέσως από τον σούπερ-Τελέτοβιτς και τον ΜακΝτόναλντ, για να φτάσει και πάλι η ισπανική ομάδα σε απόσταση 20 πόντων (35-55).

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου, αφού οι παίκτες του Άρη, ήταν σε... άλλο γήπεδο. Χωρίς να μπορούν να αντιμετωπίσουν ούτε το πιο απλό πικ εν ρολ και με φανερή την έλλειψη συγκέντρωσης στην επίθεση, η διαφορά διατηρήθηκε σε επίπεδα 20 πόντων με την περίοδο να τελειώνει 48-66.

Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στην τελευταία περίοδο, αφού πλέον οι παίκτες του Άρη δεν είχαν το κουράγιο να γυρίσουν το ματς, ούτε καν να μειώσουν τη διαφορά. Ο Σπλίτερ συνέχισε να φορτώνει με πόντους το καλάθι της ελληνικής ομάδας, δραματική αλαλγή δεν σημειώθηκε στο ματς και το τελικό 69-87, ήρθε φυσιολογικά για τους Ισπανούς, που μετά κι από αυτή τη νίκη είναι το φαβορί για την πρωτιά στον όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 27-45, 48-66, 69-87

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Άρης (Χέρμπερτ): Τέρι 4, Ράιτ 24 (4), Καλαϊτζής 2, Ηλιάδης, Μπόισα 2, Μότολα 5 (1), Μάσεϊ 12, Αγαδάκος 2, Τσαλδάρης 6 (2), Παντελιάδης 2, Ουάσιγκτον 10

Ταού (Σπάχια): Πριτζόνι 6 (2), Βιδάλ 16 (1), Πλάνινιτς 9 (1), Φερνάντεθ 3, Τελέτοβιτς 10 (2), Γιασάιτις 6 (2), Σπλίτερ 16, Μονέκε 7 (1), ΜακΝτόναλντ 14

Χέρμπερτ: " Απογοητευτήκαμε αλλά συνεχίζουμε"
Το εγκώμιο της Ταού, έπλεξε μετά το παιχνίδι, ο Γκόρντον Χέρμπερτ, που χαρακτήρισε την ισπανική ομάδα, την καλύτερη που έχει περάσει φέτος από το Αλεξάνδρειο.

" Παίξαμε με την καλύτερη ομάδα που ήρθε φέτος στη Θεσσαλονίκη. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο όπου είχαμε τον ρυθμό που θέλαμε, κάναμε περίεργα λάθη στο δεύτερο δεκάλεπτο τα οποία δεν συγχωρούνται από ομάδες όπως η Ταού. Ηταν κακή η άμυνά μας, ενώ και επιθετικά είχαμε μόνο 7 ασίστ. Την Κυριακή παίξαμε καλά ως ομάδα και αυτό φάνηκε και στην ομαδική άμυνα".

"Ηταν απογοητευτικό το αποτέλεσμα για μας, γιατί πραγματικά πιστεύαμε ότι ήταν ένα παιχνίδι το οποίο θα μπορούσαμε να κερδίσουμε. Χάσαμε τη συγκέντρωσή μας και δεν μπορούσαμε να ανταποκριθούμε. Χάσαμε εύκολα καλάθια. Απογοητευτήκαμε από την κατάσταση και από την αντιμετώπιση που είχαμε από τους διαιτητές. Οσο για τη συνέχεια, έμειναν τρία παιχνίδια, θα συνεχίσουμε και θα δούμε τι μπορούμε να πετύχουμε

".

Ο προπονητής της Ταού, Νέβεν Σπάχια, μόνο ευχαριστημένος θα μπορούσε να μείνει από την απόδοση της ομάδας του, που επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις μετά την ήττα από την Εστουντιάντες: " Συγχαρητήρια στην ομάδα για την εκπληκτική δουλειά. Δεν είναι εύκολο να παίζεις εδώ και να κερδίζεις με 20 πόντους. Ήμασταν καλύτερη ομάδα σε όλους τους τομείς και σημεία του αγώνα. Δεν μπορώ να σχολιάσω τη διαιτησία. Ποτέ δεν ζήτησα βοήθεια διαιτητών, τώρα αν έκαναν αυτοί λάθη δεν είναι δικό μου πρόβλημα αυτό".

Τέλος, σχολίασε και το γεγονός ότι ενδέχεται στο δρόμο της ομάδας του στη φάση των "8", να βρεθεί ο Παναθηναϊκός: " Έχω πολλή εμπειρία και ποτέ δεν πάω τόσο μπροστά για να σκεφτώ το ενδεχόμενο να αντιμετωπίσω τον Παναθηναϊκό".

Το ξέσπασμα του Καλαϊτζή
Την έντονη δυσφορία του από τον τρόπο με τον οποίο αγωνίστηκε ο Άρης, εξέφρασε μετά το τέλος του αγώνα, ο Γιώργος Καλαϊτζής.

" Μόνο για 10-12 λεπτά αγώνα μπορώ να μιλήσω, τα υπόλοιπα δεν αξίζουν κριτικής. Ημασταν εκτός κλίματος αγώνα. Κάποια στιγμή ήμασταν κοντά, όμως δεν είχαμε προσανατολισμό, κυρίως στην άμυνα. Στην επίθεση είχαμε αναρχία, δεν ήμασταν σωστοί. Κουραστήκαμε άδικα. Θα μπορούσε να τελειώσει το παιχνίδι από το 25', να πάνε αυτοί σπίτια τους κι εμείς στα δικά μας".

"Οταν δεν ξέρεις να διαχειριστείς αυτό που έχεις, αυτό συμβαίνει. Ο καθένας διαχειρίστηκε όπως ήθελε τη νίκη επί του Παναθηναϊκού. Αλλο το ελληνικό πρωτάθλημα και άλλο η Ευρωλίγκα. Ας κάνουμε μία προσπάθεια να μη διασυρθούμε στα επόμενα τρία παιχνίδια

".

Αναφερόμενος στον λίγο κόσμο που βρέθηκε στο Αλεξάνδρειο, τόνισε: " Ευχαριστώ τον κόσμο που ήρθε στο γήπεδο να μας υποστηρίξει".

Tέλος, ο Βλάντιμιρ Μπόισα, είπε: "Ο αγώνας κρίθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Ταού έκανε το παιχνίδι της, είχε πίστη και αισιοδοξία για τη νίκη. Οι διαιτητές έπρεπε να σεβαστούν την έδρα, όμως δεν επηρέασε μόνον αυτό. Δεν ήμασταν καλοί".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
2' Δίποντο Ταού ΜακΝτόναλντ (0-2)
3' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (2-2)
4' Δίποντο Ταού Πλάνινιτς (2-4)
4' Τρίποντο Άρης Μότολα (5-4)
Μπροστά για πρώτη φορά ο Άρης
5' Σχόλιο
Πρόβλημα στα ριμπάουντ αντιμετωπίζει ο Άρης, που και στην άμυνα δυσκολεύεται από τους περιφερειακούς των Ισπανών με αποτέλεσμα να χρεώνεται με φάουλ
5' Τρίποντο Ταού Πλάνινιτς (5-7)
6' Δύο βολές Άρης Καλαϊτζής (7-7)
6' Δίποντο Ταού ΜακΝτόναλντ (7-9)
7' Δίποντο Ταού Τελέτοβιτς (8-11)
8' Τρίποντο Άρης Ράιτ (11-11)
8' Δύο βολές Ταού ΜακΝτόναλντ (11-13)
9' Τρίποντο Άρης Ράιτ (14-13)
Για ακόμα μία φορά ο Άρης προσπερνάει χάρη στην καλή συνεργασία Μάσεϊ-Ράιτ
9' Δύο βολές Ταού Βιδάλ (14-15)
10' Καλάθι και φάουλ Ταού Σπλίτερ (14-18)
10' Λήξη 1ης περιόδου 14-18
Διαφορά 4 πόντων έχει η ελαφρώς καλύτερη Ταού, στο τέλος της πρώτης περιόδου αφού ο Άρης έχασε ευκαιρίες για να προηγηθεί
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (16-18)
13' Τεχνική ποινή Άρης Παπαχατζής
Παράπονα για τη διαιτησία από τον βοηθό του Χέρμπερτ, που τιμωρείται από τους διαιτητές
13' Τρίποντο Ταού Βιδάλ (16-23)
Προβάδισμα 7 πόντων για πρώτη φορά στο παιχνίδι από πλευράς Ισπανών
13' Τάιμ-άουτ Άρης Χέρμπερτ
13' Δύο βολές Ταού Μονέκε (16-25)
13' Δύο βολές Ταού Βιδάλ (16-27)
14' Δίποντο Άρης Ουάσιγκτον (18-27)
14' Τρίποντο Ταού Γιασάιτις (18-30)
Εκμτελλεύονται τη νευρικότητα του Άρη οι παίκτες της Ταού που αυξάνουν διαρκώς τη διαφορά
16' Τρίποντο Ταού Μονέκε (18-33)
17' Τρίποντο Ταού Γιασάιτις (19-36)
17' Τρίποντο Άρης Τσαλδάρης (22-36)
Ανταποδίδει ο Έλληνας γκαρντ
17' Δίποντο Άρης Ράιτ (24-36)
Ένα μίνι σερί 5-0 του Άρη ρίχνει κάπως τη διαφορά
17' Τάιμ-άουτ Ταού Σπάχια
18' Δίποντο Ταού ΜακΝτόναλντ (24-38)
18' Δίποντο Άρης Ράιτ (26-38)
19' Τάιμ-άουτ Άρης Χέρμπερτ
19' Δύο βολές Ταού Μονέκε (26-40)
20' Τρίποντο Ταού Πριτζόνι (26-43)
Ξανά στους 17 η διαφορά. Τραγικός ο Άρης επιθετικά
20' Δύο βολές Ταού ΜακΝτόναλντ (27-45)
20' Λήξη ημιχρόνου 27-45
Τη χειρότερη του φετινή ευρωπαϊκή εμφάνιση πραγματοποιεί μέχρι στιγμής ο Άρης, που είναι πίσω με 18 στο ημίχρονο κι αν δεν παρουσιαστεί μεταμορφωμένος στην επανάληψη δεν θα έχει ελπίδες να γυρίσει το ματς
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο Ταού ΜακΝτόνλαντ (27-47)
Για πρώτη φορά η διαφορά στους 20
22' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (29-47)
23' Τρίποντο Ταού Τελέτοβιτς (30-50)
Ξανά στους 20 η διαφορά
23' Δύο βολές Άρης Ράιτ (32-50)
24' Δίποντο Άρης Ουάσιγκτον (35-50)
24' Τρίποντο Ταού Τελέτοβιτς (35-53)
Στα σκουπίδια το σερί του Άρη που τιμωρείται από τον Τελέτοβιτς
25' Δίποντο Ταού ΜακΝτόναλντ (35-55)
25' Τάιμ-άουτ Άρης Χέρμπερτ
25' Δύο βολές Άρης Μάσεϊ (37-55)
26' Τρίποντο Ταού Πριτζόνι (37-58)
Άχημα τα πράγματα για τον Άρη που βρίσκεται για πρώτη φορά στο -21
26' Δίποντο Άρης Τέρι (39-58)
26' Καλάθι και φάουλ Ταού Βιδάλ (39-60)
26' Τρίποντο Άρης Ράιτ (42-60)
27' Δύο βολές Ταού Σπλίτερ (42-62)
27' Δύο βολές Άρης Ουάσιγκτον (44-62)
27' Δίποντο Ταού Σπλίτερ (46-64)
Παιδική άμυνα παίζει ο Άρης που δεν αντιμετωπίζει ούτε τα πιο απλά πικ εν ρολ
29' Δίποντο Ταού Πλάνινιτς (46-66)
Ξανά στους 20 η διαφορά, όλα φαίνεται ότι έχουν τελειώσει για τον Άρη
30' Δύο βολές Άρης Ράιτ (48-66)
30' Έναρξη 3ης περιόδου 48-66
Πολύ μεγάλη πια η διαφορά που χαρακτηρίζεται άνετα μη αναστρέψιμη
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο Ταού Σπλίτερ (48-68)
31' Δύο βολές Άρης Ράιτ (50-68)
32' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (52-68)
32' Δίποντο Ταού Σπλίτερ (52-70)
32' Τάιμ-άουτ Άρης Χέρμπερτ
Την απέλπιδα προσπάθεια να μειώσει τη διαφορά κάνει ο Καναδός κόουτς που καλεί για ακόμα μία φορά τάιμ άουτ
32' Δύο βολές Άρης Μπόισα (54-70)
33' Δίποντο Ταού Βιδάλ (54-70)
34' Δίποντο Ταού Σπλίτερ (54-74)
35' Δίποντο Άρης Ουάσιγκτον (58-77)
37' Δύο βολές Ταού Τελέτοβιτς (59-81)
37' Τρίποντο Άρης Ράιτ (62-83)
38' Δίποντο Ταού Σπλίτερ (62-85)
38' Τρίποντο Άρης Τσαλδάρης (65-85)
39' Δίποντο Άρης Παντελιάδης (67-87)
40' Λήξη αγώνα 69-87