STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Το μπασκετικό πρόγραμμα της ημέρας: Αυλαία στην Stoiximan Basket League με μάχες για 8αδα και παραμονή, δράση και στην Α2

Ο Κώστας Σλούκας στο Ολυμπιακός - Μονακό
Ο Κώστας Σλούκας στο Ολυμπιακός - Μονακό EUROKINISSI

Η κανονική περίοδος της Stoiximan Basket League ολοκληρώνεται σήμερα (14/5) με την 26η και τελευταία αγωνιστική, με μάχες για τις θέσεις 5-7, είσοδο στην 8αδα και παραμονή. Ώρα playoffs και playout στην Α2 Ανδρών.

Η Stoiximan Basket League μπαίνει σήμερα (14/5) στην τελευταία στροφή της, αφού διεξάγεται η 26η - και τελευταία - αγωνιστική της κανονικής περιόδου.

Έξι αγώνες υπάρχουν στο σημερινό πρόγραμμα, με τον Προμηθέα να είναι η μοναδική ομάδα που δεν αγωνίζεται, αφού έχει ρεπό και έχει ολοκληρώσει τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στην κανονική περίοδο.

Με την πρώτη 4αδα να έχει "κλειδώσει", το ενδιαφέρον στρέφεται στις θέσεις 5-7, τις οποίες διεκδικούν Προμηθέας, Άρης και Λάρισα, την μάχη για την 8η θέση και αυτή της παραμονής.

Διαβάστε ΕΔΩ όλα τα σενάρια.

Το πρόγραμμα της ημέρας:
Περιστέρι - Λαύριο (17:00)
Λάρισα - Ιωνικός (17:00, ΕΡΤ SPORTS 3)
Ηρακλής - Παναθηναϊκός (17:00, ΕΡΤ SPORTS 3)
ΠΑΟΚ - ΑΕΚ (17:00, ΕΡΤ3)
Ολυμπιακός - Κολοσσός (17:00, ΕΡΤ SPORTS 4)
Απόλλωνας - Άρης (20:00, ΕΡΤ 3)
Ρεπό: Προμηθέας

Η βαθμολογία (σε 25 αγωνιστικές)

  1. Ολυμπιακός 45 (22-1)
  2. Παναθηναϊκός 44 (21-2)
  3. Κολοσσός 38 (15-8)
  4. ΑΕΚ 36 (13-10)
  5. Προμηθέας 36 (12-12)
  6. Άρης 34 (11-12)
  7. Λάρισα 34 (11-12)
  8. Περιστέρι 32 (9-14)
  9. ΠΑΟΚ 32 (9-14)
  10. Λαύριο 31 (8-15)
  11. Απόλλωνας Πάτρας 30 (7-16)
  12. Ιωνικός 29 (6-17)
  13. Ηρακλής 26 (6-17)*

*Έχει τιμωρηθεί με αφαίρεση τριών βαθμών για την υπόθεση με το πιστοποιητικό συμμετοχής

Ώρα playoffs και playout στην Α2

Με την κανονική περίοδο να έχει ολοκληρωθεί, η Α2 συνεχίζεται σήμερα με τα playoffs και τα playout, με το πρόγραμμα να περιλαμβάνει τέσσερις αγώνες. Υπενθυμίζεται ότι οι σειρές κρίνονται στις 3 νίκες, ενώ και οι 4 σειρές (2 για τα playoffs από όπου θα προκύψει η ομάδα που θα ανέβει στην Stoiximan Basket League και 2 για τα playouts) βρίσκονται στο 1-1.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:
Playoffs
1η αγωνιστική
Ψυχικού 17.00 Ψυχικό-Ελευθερούπολη Αναστόπουλος-Τσιμπούρης-Κανελλόπουλος (Τηγάνης)
Στρέφη 15.00 Τρίτων-Χαρ. Τρικούπης Κατραχούρας-Χαλαμπαλάκης-Σκανδαλάκης (Ελευθεριάδης Γ.)
Playout
1η αγωνιστική
Αλ. Δημόγλου 17.00 Καβάλα-Παγκράτι Λόρτος-Αγραφιώτης Ι.-Λουλουδιάδης (Στουπίδης)
Αγρινίου 17.00 Αγρίνιο-Φίλιππος Βέροιας Καλδίρης-Κωνσταντινόπουλος-Αργυρούδης (Πατσαντζόπουλος)

TAGS STOIXIMAN BASKET LEAGUE ΕΛΛΑΔΑ Α2 ΜΠΑΣΚΕΤ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΜΠΑΣΚΕΤ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΜΠΑΣΚΕΤ ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΑΕΚ ΑΕΚ ΜΠΑΣΚΕΤ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ ΑΡΗΣ ΑΡΗΣ ΜΠΑΣΚΕΤ ΛΑΡΙΣΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΠΑΟΚ ΜΠΑΣΚΕΤ ΠΑΟΚ ΛΑΥΡΙΟ ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΚΟΣ ΜΠΑΣΚΕΤ ΗΡΑΚΛΗΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΜΠΑΣΚΕΤ
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ